Почина Киро Глигоров

Статус
Затворена за нови мислења.

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
РИП Чиро, стварно човек со историја и со заслуги!

Сега и Еднооки веќе нема да бидат тоа што се
--- надополнето: 2 јануари 2012 во 21:01 ---
РИП Чиро, стварно човек со историја и со заслуги!

Сега и Еднооки веќе нема да бидат тоа што се
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
RIP Киро Глигоров. Човекот кој ќе го памтам како најголемиот пацифист што историјата некогаш го имала создадено.



Моментот ~4:30.

 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Најбоље момент во постовиве - повеќе од тие што зборат дека бил лош Глигоров коа бил претседател имале под 6 години.

Абе ашлаци (да се повторам) џабе пишувате безвезе постови, ќе ве бришам. Дали денес, дали утре - ќе видиме.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Па сигурно си имал/а посреќен живот коа си бил/а дете коа твоите рмбале за ти да си праиш кејфови, сеа коа ти треба да работиш треба малку гзот да го озноиш!!!
А за тоа колку подобро се живеело коа целото стопанство се држело на сламка немој да кажуваш многу!!

Со извињење ако грешам, постара девојка е ова. Не дрндај многу. Ако си бил од погрешната страна тоа време, не значи дека на сите биле лошо.

Едно клипче и одма предавник. АСНОМ, зачувување на Македонија без војна во тоа време < клип на јутуб. Браво бе деца едни манипулирани!
--- надополнето: 2 јануари 2012 во 23:05 ---
Еве ви тема за Киро

http://forum.kajgana.com/threads/Киро-Глигоров-1917-2012.57156/page-3

Ете таму може историски да си раскажувате. Тука е тема за искажување почит или нешто што заслужуваат сите починати.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Го почитувам од аспект на функцијата што ја водел и дека е 1 претседател на Република Македонија ама тоа незначи и дека се согласувам и со дел од политиките кои ги водел !!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Некогаш кога и Бранко Црвенковски ќе умре сите ќе викаат дека е најмудриот, најчесниот, најпатриотскиот политичар во Македонија, политичар којшто ја изврши најправилната приватизација , затоа што во тоа време такви биле условите, човек којшто правилно го смени името, знамето, затоа што сме биле под притисок, не станал на македонска химна , затоа што мислел дека е опасно за македонската држава и милион други работи..“
Еве јас нема да бидам во групата кои тоа ќе го викат. Како прво и прво Бранко и Киро неможеш од ниту еден аспект да ги споредиш, ниту на интелектуално, ниту на генерациско, ниту пак на криминално ниво.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.902
Поени од реакции
1.528
Или сте лицемерни говеда или пак големи христијани кои веруваат у девизата „За мртвите се најдобро“. Секоја чест за оние кои цел живот го подржувале човеков кој факт е дека има многу направено за Македонија (дали е лошо или добро тоа може да процени некој политички експерт, јас сигурно не сум еден таков). Секоја чест за оние кои ниеднаш во животот се немаат пошегувано со шега на сметка на веќе покојниот Киро Глигоров (тие до некаде ги сфаќам да тагуваат на некој начин, но ни нив не ги разбирам да се траскаат од земја).

Сега, да изнесам мој став. Јас нит сум некој голем христијанин (почитувам адети и такви работи, само поради сплотувањето со луѓето на тие празници), нит можам да кажам дека никогаш не сум се насмеал на шега во врска со него. Безразлика дали е претседател, премиер, министер, чистач, ѓубретар, дали се работи за моја прабаба/прадедо, баба/дедо се што го поминало тој праг од 85 години не го жалам. Човекот си го изнаживеал своето, каков живот имал тој си знае. Преживеал две светски војни, атентат, три државни уредувања поминал што повеќе може? Како и да е нека почива во мир.

Башка секаде во светот па и во нашава земја секојдневно умираат млади луѓе. Постојат многу бебиња кои никогаш никому не згрешиле, не ни можеле да згрешат, а се на прагот на смртта поради немањето средства за операции, се борат со тешки болести итн. Како и да ја вртите, муабетот ми е постојат многу поголеми трагедии кој се случуваат во светот и на кои сите ние си велиме „Баш ми е гајле“ или „I don't give a fuck" (као што би рекле Америте) од смртта на еден 95годишен човек кој се изнаживеал дури и повеќе од што ние може да изживееме за 140 години..
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Ja mu simnuvam kapa za 2 stvari

1)se oznaziveal
2)brkal zenski
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.239
Поени од реакции
41.565
''Опрема и оружје се купува'', велеше, '' но не и животот на граѓаните. Мирот е поважен!''

Eден од оние цитати кој е '' една непозната '' за македонскиот народ, а е врв на македонската политичка сцена, зборам за периодот од 90та па до ден денешен, во пакет со, ''Граѓани и граѓанки на Македонија дозволете вечерва на вас и на сите граѓани и граѓанки на Македонија, да ви ја честитам слободна, суверена и самостојна Македонија“.

Нека почива во мир и вечна му слава. :cuc:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom