Поука на денот

Дискусија во форумот 'Религија' започната од simeon, 19 јуни 2008.

 1. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  „...зашто Бог Е љубов...„.

  Прво посл. од Јован, 4.8.
   
  Последно уредено: 9 април 2018
 2. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.624
  Допаѓања:
  12.033
 3. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  „...Не знаете ли дека, кому му се предавате како робови за послушност, робови сте му на оној, кому му се покорувате: или робови на гревот, за смрт, или – на послушност за оправдание?...„.

  Римјаните, 6.16.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.624
  Допаѓања:
  12.033
  Гревот кој е непростив е свесно и намерно отфрлање на вистината, страв од знаењето дека тоа знаење не би одговарало на твоите предрасуди.

  Liber Librae svb figura XXX
   
 5. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  „...Затоа, како што гревот влезе во светот преку еден човек, а преку гревот – смртта, по таков начин и смртта премина на сите луѓе преку еден човек, оти сите згрешија;...„

  Римјаните, 5.12.
   
 6. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.624
  Допаѓања:
  12.033
 7. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  „...А верата е жива претстава за она, накое се надеваме, и докажување на она, што не се гледа...„

  Евреите, 11,1.
   
 8. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.624
  Допаѓања:
  12.033
  “I slept with faith and found a corpse in my arms on awakening; I drank and danced all night with doubt and found her a virgin in the morning.”

  ― Aleister Crowley
   
 9. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  „...Или не знаете дека неправедниците нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се: ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубодејците, ниту ракоблудците, ни мажеложниците,...„.

  „...ниту крадците, ни користољупците, ни пијаниците, ниту хулниците, ни грабачите нема да го наследат царството Божјо....„.


  Коринтјаните, 6,9. 6,10.
   
 10. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.624
  Допаѓања:
  12.033
  Вистината е нашиот Пат и Вистината е нашата Цел, Да! Ќе дојде за сите момент на голема Светлина кога ќе се покаже дека Патот е самата Цел, и во тој час секој од нас ќе извика:
  "ЈАС СУМ ПАТОТ, ВИСТИНАТА И ЖИВОТОТ!"

  Извадок од - "Мали есеи за Вистината" од Алистер Кроули.
   
 11. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  „...Исус му рече: „Јас Сум Патот, Вистината и Животот. Никој не доаѓа кај Отецот, освен преку Мене„...„.

  Ев. по Јован, 14,6.
   
 12. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.898
  Допаѓања:
  4.539
  О, па овде се кршеле копја околу Исус што рекол и новиот еон :)
  Да дадам и јас една „поука“ во стилот на вашите до сега:

  “One would go mad if one took the Bible seriously; but to take it seriously one must be already mad.”
  Aleister Crowley, Magick: Liber ABA: Book 4
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  Околу лудоста:

  „..Не ја претвори ли Бог мудроста од овој свет во лудост?...„.

  Коринтјаните, 1,20.
   
 14. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.898
  Допаѓања:
  4.539

  “Man is condemned to be free; because once thrown into the world, he is responsible for everything he does.
  It is up to you to give [life] a meaning.”
  Jean-Paul Sartre, Being and Nothingness 1943
   
 15. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.898
  Допаѓања:
  4.539

Сподели преку: