Помош !

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции и помош' започната од ****NEMESIS****, 14 ноември 2017.

 1. ****NEMESIS****

  ****NEMESIS****

  Член од:
  24 јули 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  64
  Се работи за лекување во Германија за малолетно дете (пресадување на коскена срж). Пред малку ме известија за оваа ситуација па Ве замолувам за совет како најдобро би му се помогнало на ова дете. Да напоменам дека времето до заминување во Германија е 5-10 денови, барем така им кажале. Фондот ќе покрие 80% од трошоците а дел ке мора да се собери од донации. Сеуште не знам која е сумата што треба да се собери, кога ќе добијам информација ќе ја споделам.
  Кој е најдобриот начин за помош за толку кратко време? Некои насоки, препораки зашто прв пат се наоѓам во ваква ситуација (се работи за внук од братучеда).
   
 2. atix

  atix

  Член од:
  13 март 2012
  Мислења:
  130
  Допаѓања:
  40
  Отвори сметки и бројчиња за донации, реално со моќта на социјалниве мрежи мислам дека ќе може да ги собереш доста брзо парите, испробај се кај некој од оние профили кој имаат повеќе следачи и остај секако бројче тука за и ние да донираме и со среќа.
   
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.328
  Допаѓања:
  2.316
  ... премалку време за донирање преку социјални мрежи, а сигурно ти треба најмалку 50 000 евра и затоа треба ефектно, брзо и директно да се проба !
  еве еден предлог :

  [​IMG]

  - посети ги петмината македонски бизнисмени кои се најбогатите луѓе во регионот ! (y)
  Минчо Јорданов, сопственик на „Макстил“, „Бетон“, „Факом“ вложено над 20 милиони евра, на приватната клиника „Ремедика“ и на македонскиот шампион во ракомет, клубот „Металург и други фирми,
  Штерјо Наков, сопственик на „Фершпед“, хотелот „Александар палас“, винарницата „Сковин“ удел и во фабриката „Европа“, кој се проценува на 2,3 милиони евра
  Андреја Јосифовски, претседател на Управниот одбор на „Макпетрол“, кој не ја крие платата која изнесува 140.000 евра годишно.
  Свето Јаневски, прв човек на М6, сопственик на винарницата „Тиквеш“, каде што поседува акции вредни 6,9 милиони евра, има акции и во „Охрид турист“ со вредност од милион евра.
  Живко Мукаетов, директор на најголемата фармацевтска компанија „Алкалоид“.
   

Сподели преку: