Помош, клиент сервер? c#

Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Ми треба помош околу код за Server и Client апликација во c# со форма да биди односно на одреден тракбар да реагира друг тракбар, односно од клиентот да се управува трак бар на серверо ?
или по едноставно remote контрола на копчиња од клиент апликација ..
Благодарам.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Каков е тој трак бар на серверо?
Ми треба да се поврза 2 форми едната е клиент другата сервер(башка програми) и имаат Трак бар како на сликата и од клиентот да се контролира таа на серверот.
 

Attachments

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.072
Поени од реакции
11.440
Ми треба да се поврза 2 форми едната е клиент другата сервер(башка програми) и имаат Трак бар како на сликата и од клиентот да се контролира таа на серверот.

А како комуницираат клиентот и серверот?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
А како комуницираат клиентот и серверот?
Епа немам ништо најдено ја имам само составено програмава која треба да се контролира е сеа нејзе треба да и се додади сервер и клиент затоа ми треба помош...
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bew39x2a(v=vs.110).aspx

Читај ако не ти помогне барај "C# client-server socket".


едит: веќе постирал погоре сличен пример.
Си викам ќе го искористам .. Оти имам програма за контрола на уреди и оди преку трак барови ми требаше помош тоа да биде ремоут си викам ќе успеам со овие примери :)
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
А зошто едноставно не пробаш со WCF? Многу полесно ќе ти биде да ја средиш комуникацијата со WCF отколку да правиш сопствен протокол за комуникација помеѓу серверот и клиентот, доколку се одлучиш да ја изработуваш ти комуникацијата имај во предвид дека сериајализацијата/десеријализацијата ќе треба да ја правиш ти пред да праќаш/ примаш податоци помеѓу серверот и клиентот. Доколку ти е проектов со цел да научиш нешто повеќе за Сервер/Клиент комуникација тогаш изработувај ја ти, инаку доколку апликацијата ќе се користи за компецијална употреба тогаш користи готови фрејмворци/алатки кои ќе ти ја олеснат работата, а и 100% сум сигурен дека комуникацијата нема да ја средиш како што е средена во WCF. Доколку заглавиш негде или нешто не ти е јасно слободно прашај ќе се потрудам да ти помогнам.

Поздрав.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
А зошто едноставно не пробаш со WCF? Многу полесно ќе ти биде да ја средиш комуникацијата со WCF отколку да правиш сопствен протокол за комуникација помеѓу серверот и клиентот, доколку се одлучиш да ја изработуваш ти комуникацијата имај во предвид дека сериајализацијата/десеријализацијата ќе треба да ја правиш ти пред да праќаш/ примаш податоци помеѓу серверот и клиентот. Доколку ти е проектов со цел да научиш нешто повеќе за Сервер/Клиент комуникација тогаш изработувај ја ти, инаку доколку апликацијата ќе се користи за компецијална употреба тогаш користи готови фрејмворци/алатки кои ќе ти ја олеснат работата, а и 100% сум сигурен дека комуникацијата нема да ја средиш како што е средена во WCF. Доколку заглавиш негде или нешто не ти е јасно слободно прашај ќе се потрудам да ти помогнам.

Поздрав.
Па беше проектче за на натпревар, ја средивме со школски мој и имаше и подршка за андроид :) Сепак фала :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom