Помош и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
link za download pes 2019 ima li nekoj za pc , ovie so probuvam da gi downlodiram sve nekoj reklami iskacat
Кои се тие што пробуваш?
Иди на 1337x точка to и пиши pro evolution soccer 2019 и симни ја таа аплоудирана од IGGGAMESCOM
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Ако не ваља прашањево слободно преместувајте.

Планирам да купувам нова столица, за гејминг се разбира.
Имам мали проблеми со болки во долниот дел на грбот, па се двоумам измеѓу два типа на столици
- Gaming (racing) chairs
- Ergo chairs ( Аutonomous ErgoChair 2)

Буџет макс- 300Е

Некој да сподели искуства, совети...
Знам дека нема доктори на темава, али од кого ќе добијам најдобар совет ако не од гејмер ... :icon_mrgr:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Ако не ваља прашањево слободно преместувајте.

Планирам да купувам нова столица, за гејминг се разбира.
Имам мали проблеми со болки во долниот дел на грбот, па се двоумам измеѓу два типа на столици
- Gaming (racing) chairs
- Ergo chairs ( Аutonomous ErgoChair 2)

Буџет макс- 300Е

Некој да сподели искуства, совети...
Знам дека нема доктори на темава, али од кого ќе добијам најдобар совет ако не од гејмер ... :icon_mrgr:
Грбот нема да ти помине без разлика каква столица имаш доколку не ја смениш положбата на седење. Немој да седиш у иста положба туку гледај промени на пола саат и раздвижи се. Има и вежби изгуглај, spinal decompression execises ќе ти искочат.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Дечки дали имате информации дали овој маус е добар (Canyon Gaming Cnd Sgm01rgb ... Значи не ми треба кој знае каков и со обично терав, сега ми рикна и сакам да се "подновам"

Има сензор некојси Pixart 3168
DPI: 800/1600/2400/3200
Scan frekfencija 3000 fps...
Цената е 350 денари. Ви благодарам
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечки дали имате информации дали овој маус е добар (Canyon Gaming Cnd Sgm01rgb ... Значи не ми треба кој знае каков и со обично терав, сега ми рикна и сакам да се "подновам"

Има сензор некојси Pixart 3168
DPI: 800/1600/2400/3200
Scan frekfencija 3000 fps...
Цената е 350 денари. Ви благодарам
За таа цена каков и да е добар е.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Изгледа дека крекот на Бордерландс 3ката целосно потфрли. Никако да ја упалам. Ретурн 2 цело време ми вика.
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Pozdrav, baram prv (gaming) PC za dete od 7 godini - budget EUR500.
Pomina 20 godini od koga jas game-av taka da voopste ne sum up to date.
  1. Dali se za ovoj price point ispalati da idam sam vo build? Ako da, moze li nekoj guide ili sugestiji za komponenti?
  2. Ako bolje ready made, moze nekoj link ili dva do dobri opciji vo online shopovi?
  3. Dendenes sve se igra preko Steam?
  4. PC ne bi bil iskljucljivo za gaming nego i za opsti kompjuterski operacii, ali to ne e nekoj konflikt, taka?
Fala!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Pozdrav, baram prv (gaming) PC za dete od 7 godini - budget EUR500.
Pomina 20 godini od koga jas game-av taka da voopste ne sum up to date.
  1. Dali se za ovoj price point ispalati da idam sam vo build? Ako da, moze li nekoj guide ili sugestiji za komponenti?
  2. Ako bolje ready made, moze nekoj link ili dva do dobri opciji vo online shopovi?
  3. Dendenes sve se igra preko Steam?
  4. PC ne bi bil iskljucljivo za gaming nego i za opsti kompjuterski operacii, ali to ne e nekoj konflikt, taka?
Fala!
500 еура е малку кнап, уште ако ми кажеш дека треба и монитор...
Еве една конфа што е одлична но кошта 750 евра.
1599844944585.png
Ако не можеш да најдеш уште 250 евра, може да се земе 3100 процесор 50 евра поевтин, со графичка 1050 заштедуеш уште 100 евра и на тие 500 ќе ти фалат 100 :)
Можеш да скратиш 1000 ден за 1 терабајт хард диск, а од другиве работи немаш баш од што да скратиш...
Графичка на старо ако сакаш да купиш ти е подобра варијанта од тоа да дадеш 9000 денари за 1050.

Прашањата

1. Одговорено на некој начин, сам да идеш со компоненти.
2. Никако готови конфи.
3. Не. Се игра и пиратски, и Origin и Epic Games Store...
4. Нема конфликт но кога се купува компјутер за гејминг се гледа цената на графичката да биде 1.5-2 пати поскапа од процесорот
Со тоа што ако го направиш компромисот за послаб процесор, после неколку години може да почнеш да осеќаш некои успорувања да речам ама за „општи компјутерски операции“ нема да осеќаш...

Оваа конфигурација е понуда од фирмата Нексио.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Fala, top odgovor!
Ke istrazuvam.
Види, знам дека ќе даваш да речеме прилична сума на пари и сакаш да си сигурен но...
Колку повеќе мислиш и истражуваш, толку повеќе губиш време за џабе.
Ова е веќе истражено и проверено.
Од Сетек купување никако.
Можеш да отвориш и Анхоч ама последен пат немаа квалитетни напојувања.
Сега проверив, имаат, така да разгледај иако тука некаде се цените.
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Колку повеќе мислиш и истражуваш, толку повеќе губиш време за џабе.
Ова е веќе истражено и проверено.
MIsliv vo smisao da podobro razberem stvari, precekiram polovni komponenti itd.

A zosto mi treba SSD i HDD? Od SSD da tecat igri a HDD za storage?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
A zosto mi treba SSD i HDD? Od SSD da tecat igri a HDD za storage?
Така некако.
Windows и основни програми на SSD, игрите исто така пожелно е на SSD но сега имаш игри и од 100 гига, така да ако треба да се инсталирани повеќе игри истовремено, некои ќе морат и на хард да идат.
Еве ги големините на ~20-те најсидувани/најпопуларни игри
1599846322211.png

Има опција и да се симињаат repacks од игри, кои некогаш зафаќаат значително помалку простор но мислам дека само симнувањето беше помало, а кога ќе ја инсталираш горе долу пак ќе зафаќа колку „оригинал“ пиратската. Освен ако не се смениле работите. А овие repacks ако не ги симнуваш од проверени места, па некогаш дури и од проверени, можеш да закачиш и некој штетен програм.
 
Последно уредено:

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Така некако.
Windows и основни програми на SSD, игрите исто така пожелно е на SSD но сега имаш игри и од 100 гига, така да ако треба да се инсталирани повеќе игри истовремено, некои ќе морат и на хард да идат.
Еве ги големините на ~20-те најсидувани/најпопуларни игри
Прегледај го приврзокот 266008

Има опција и да се симињаат repacks од игри, кои некогаш зафаќаат значително помалку простор но мислам дека само симнувањето беше помало, а кога ќе ја инсталираш горе долу пак ќе зафаќа колку „оригинал“ пиратската. Освен ако не се смениле работите. А овие repacks ако не ги симнуваш од проверени места, па некогаш дури и од проверени, можеш да закачиш и некој штетен програм.
Gledam golemini od igri malce se podrugaciji od ja sto pamtam...
Ke vidime kako ke bide vo praksa kaj nas ali mislam deka nema bas da simnuvame najnovi titlovi.

Od koja strana ti je ovoj screen?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom