Помош за WLAN

Член од
22 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Ve molam, jas sakam da kupam USB WIFI adaprerce za bezicen internet pa ako ima nekoj da mi dade preporaka za nekoj sto e so dobar izlezen i prijemen signal (mW) a da bide so prifatliva cena
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
во глобала сите се тука некаде, излезната моќ е од 18-24mW
добрата работа кај усб вифито е цената, до 1500 денари се скоро сите
level1 i dlink се најсолидни, линксис е топ само што цената му е малце посолена, додуша и брендот го плаќаш тука
најдобро решение ти е класично АП, ако ти е за на оннет вифито најдобри решенија се linksys WAP54G ili d-link ap900+
се зависи од кешот што сакаш да го потрошиш, иначе за усбињата кое и да го земеш нема да се зезнеш
поздрав
 
Член од
22 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Vidi jas imam AP linksys wap54g no kade sto mi e PCto ne faka Onnet mreze pa namesto dolg mrezen kabel sakam da kupam eden USB adapter koj ke me povrze bezicno so AP (koj ge bide vo repeater mode).
Pa neznam dali moze taka
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
:)
добро си замислил ама за жал не можеш да го изведеш тоа, од искуство на други знам дека не може да го пребациш сигналот од оннет у рипитер моуд
100% пробано
поефтино ке те фати да купиш кабел отколку да се купуваш усб, а ако сакаш да не пушташ кабли по дома моеш да го изведеш али многу скапо ке те фати, вака изгелда
Linksys wap54g во клиент на оннет>кабел во wan порта на linksys wrt54g и после од wrt-то ке си земаш со усбто
е вака веке можеш пошто јас го користам вака, али немаш рачун ова да го правиш, јас веке ја имав опремата
купи си кабел и фурај
поздрав
 
Член од
22 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Blagodaram mnogu za dobronamerniot sovet da ne mi kazese ke si mislev deka moze wap54g da go koristam kako repeater i ke se zafrknev gadno.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
нема гајле, ако имаш прашања слободно :)
 
Член од
22 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Mozebi ke odam na varijantata so WAP54G, WRT54G i USB adapter pa ako moze otprilika da mi kazes koj e podobar od ovie dva: Level one Wir. USB 2.0 WNC-0301 (Anhoch) Adapter i Trendnet tew-424ub (Nevada) .Dali nekoj od ovie ima jak izlezen i priemen signal?

za Level one Wir. USB 2.0 WNC-0301: vrednostite se: 16dBm
sprema ovoj link: http://ftp.level1.com/levelone_en/datasheet/WNC-0301USB.pdf


za Trendnet tew-424ub vrednostite se: Output Power 15dBm za G I 12dBm za B standart i 2dBi Antenna

sprema ovoj link: http://www.trendnet.com/en/products/TEW-424UB.htm
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Тоа од Anhoch Level one Wir. USB2 WNC-0301
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
хмммм......
според излезната моќ нема голема разлика
15 децибели се околу 31mW
16 децибели се околу 39mW
со се поголемо зголемување на децибели се помалку се зголемува моќност, не е линеарна зависноста
еве ти калкулатор да ѕирнеш ако те интересира калкулатор тука
е сега, од искуство, за домашни услови нема да ти треба моќен усб уред поради тоа што мала е раздалеченоста и покрај ѕидови и останати препреки
ако идеш на оваа варијанта ке можеш да ја зголемиш моќноста на wrt-то која оди и до 251mW и сигурно ке ти заврши работа
претпоставувам дека ке го користиш само за интернет
и 1 мбит стабилна врска(100% гарантирам дека ке ја оствариш) ке ти биде доволна за интернет, но и ако користиш фајл шеринг(доколку приклучуш некогаш друго пц) ке ти лети
за во затворена просторија со ие уреди на г стандард ке оствариш и реални 15ина мегабита
не се замарај многу со моќноста на усбто, нема да ти направи разлика дали ти комуницираш со wrt-то со 1 или 15-20 мбита
 
Член од
22 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Fala mnogu za linkot za kalkulatoror e super, osven za wrt54g do 251mW dali istoto moze da se primeni i za wap54g da mu se zgolemi moknosta na 250mW
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
niki напиша:
Fala mnogu za linkot za kalkulatoror e super, osven za wrt54g do 251mW dali istoto moze da se primeni i za wap54g da mu se zgolemi moknosta na 250mW
за жал не, до 84 може само
 
Член од
22 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Znaci nisto od 250mw za WAP54G a kaj WRT54G moze do 250mw a dali treba da se stavi nekoj kuler za ladenje na radio cipot bidejki stom se zgolemuva mW bi trebalo da mu se zgolemuva i voltazata na radio cipot ili e predvideno od fabrika da moze da raboti na 250mW no poradi evropskiot zakonot od fabrika mestat do 84mW
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
да треба да ставиш, некој опоглолем пасивен ладилник, значи не кулер, туку само парче ребрест алуминиум
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
јас на мојот wrt му ставив ладилници и на меморијата и на радиото
немаш потреба да го ставаш на 250, 100ка ке ти биде сосема доволно
јас за конекција од 500 метри не сум го користел повеќе од 120 миливати, т.е. го користев ама не покажуваше никакви подобрувања
овие уреди се направени за канцелариска употреба т.е. за затворени простории, фабричката моќ(24 миливати) е сосема доволна да покрие една трокатна куќа, и ова е испробано
не се замарај со снагата, за тоа што ти мислиш да го изведеш ти гарантирам дека нема потреба да има ни фирмвер да смениш
повеќе од 84 миливати на wap-от и околу 100ка на wrt-то бенаш да имаш потреба
ако сакаш навистина да го зголемиш радиусот на зрачење ти треба надворешна антена, омни или некоја насочена(јаги, грид, панел)
на фабричките 2децибелни антени џабе и до 1w да тераш, немаат осетливост
за обично усб за трансфер на интернет не ти треба нит антена нити пак 250 миливати
се надевам дека разјаснив нешто, ако треба прашувај...
поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom