Помош за престој во ЕУ

Член од
5 август 2007
Мислења
3.580
Поени од реакции
2.564
Prvo, se izvinuvam za latinicava, neka go smenat naslovot moderatorite na Dijaspora. Vo momentov ne um vo moznost da pisuvam kirilica.

Znaci, mnogu mi e hitno i bitno, a nemam vreme da baram na internet koja e procedurata, pa ako znaj nekoj go zamoluvam da mi pomogni.

Znaci vo Bugarija sum 3 meseci (uste edna nedela - dve imam) t.e. 90 dena, kolku so e dozvoleno prestoj vo EU.
Prasanjeto mi e, koja e procedurata da go prodolzam prestojot ovde barem za uste eden mesec?
Dali mozi da izlezam i pak da vlezam (znaci da pominam granica samo) ili treba minimum vreme da ostanam vo MKD?
Ima sansa ovde nekade da se podnesi baranje za da go prodolzam prestojot?

Fala mnogu, odnapred :)

p.s.
SUPPORT HOUSE MUSIC, SLEEP WITH THE DJ :)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.759
Поени од реакции
9.925
Кога ќе се вратиш во МК мора најмалку 3 месеци да чекаш за повторно да можеш да одиш во ЕУ. За барање за продолжување престој искрено незнам што и како, можеби некој од бугарите на форумов ќе ти каже.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Можиш да се вратиш во Македонија и да аплицираш за виза во Бугарска Амбасада, да се венчаш со Бугарски или Европски државјанин или да побараш азил во Бугарија. Сега ко ќе ја напуштиш Бугарија не смејш да влезиш во ЕУ (вклучително и Бугарија) наредните 3 месеци. Ти иначе мојш да си останиш таму kолку ти душа сакат ама ко ќе излегвиш од Бугарија мојш да добиеш забрана за влез во ЕУ до кај 3 години.
Ак имаш други прашања слободно прашај.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Во период од 6 месеци, имаш дозволен претстој од 3 месеци.
Во период од 1 година, имаш дозволен претстој од 6 месеци.

Ако сакаш тие 3+3 месеци (годишно) да ги споиш во 6, тогаш мораш да бараш продолжена виза од државата во која престојуваш.
Во твојов случај, бараш бугарска виза врз основа на работа/студирање/медицински проблем, брак, азил итн итн... и добиваш продолжен претстој ВО Бугарија. Не во цела ЕУ.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Во период од 6 месеци, имаш дозволен претстој од 3 месеци.
Во период од 1 година, имаш дозволен претстој од 6 месеци.

Ако сакаш тие 3+3 месеци (годишно) да ги споиш во 6, тогаш мораш да бараш продолжена виза од државата во која престојуваш.
Во твојов случај, бараш бугарска виза врз основа на работа/студирање/медицински проблем, брак, азил итн итн... и добиваш продолжен претстој ВО Бугарија. Не во цела ЕУ.
Ако имаш дозвола за престој (види фотос:D:D) мојш да транзитираш во која било ЕУ земја 5 дена во рокот на важноста на дозволата.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.580
Поени од реакции
2.564
Znaci momentalno sum na zlatni pesoci, ovde pustam muzika. Normalno, kako dj ne sum osiguran. Pustam na mnogu mesta, taka da ne bese izvodlivo da me osiguraat. E sea, na edno od mestava (najbitnoto) treba da pustam do 20 ti septemvri, a spored matematikive moram da se vratam vo Makedonija negde kaj 5-6 Septemvri.
Situacijata e taa, znaci po se izgleda ce moram da si idam a? Ili da se zenam :)
Ovde vo BG ne mozam da pobaram prodolzuvanje na prestojot? Nema nekoja finta? :(
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Трси красива блгарска арбитурентка.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.658
Поени од реакции
8.116
Znaci momentalno sum na zlatni pesoci, ovde pustam muzika. Normalno, kako dj ne sum osiguran. Pustam na mnogu mesta, taka da ne bese izvodlivo da me osiguraat. E sea, na edno od mestava (najbitnoto) treba da pustam do 20 ti septemvri, a spored matematikive moram da se vratam vo Makedonija negde kaj 5-6 Septemvri.
Situacijata e taa, znaci po se izgleda ce moram da si idam a? Ili da se zenam :)
Ovde vo BG ne mozam da pobaram prodolzuvanje na prestojot? Nema nekoja finta? :(
Ќе треба да се враќаш назад на 5-6 септември, не гледам финта некоја а и за две недели не се исплака да вадиш документи за привремен престој, пошо има еден тон документи за собирање, виза (за ова не знам дали уште треба), адресна регистрација, договор за давање стан под наем за една година, депозит пари у банка дека имаш пари да живееш, документ со кој ќе го образложиш престојот (иначе со право на привремен престој немаш право да потпишеш договор за работа) абе со други зборови јас би се вратил назад или би платил казна кога ќе излегувам од Бугарија и фино лепо ќе си земам црн печат.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Единствено на враќање да ги подмитиш цариниците бугарски да не ти лупнат депорт црн печат туку само да те пуштат
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Ova vozmozno e? 200 evra bi zbrkale rabota?
Јас мислам дека за 20тина дена нема да ти прават проблем ако им објасниш што е работата, сврти муабет диџеј нешо жени ова она. :D
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Јас мислам дека за 20тина дена нема да ти прават проблем ако им објасниш што е работата, сврти муабет диџеј нешо жени ова она. :D
Возможно е зошто да не е возможно .... сеа незнам колку ама 200 -300 максимум мислам дека доволно би биле и ако прифатат ќе си го продужиш контактот со тие и за понатака да немаш гајле :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ova vozmozno e? 200 evra bi zbrkale rabota?
Не бе какви двеста евра ти будала си? Со 20 евра макс ќе поминеш ако нешто те затегнат кај бугарите, али не верувам за 15 дена плус. Како прво не ни бројат толку прецизно на граница, а како второ бугари се нас како физички лица не ни прават проблем ( и да има проблем мито се решава). Без страв, подај го пасошот, ако ти речат нешто тргни го настрана у стил да почерпиш кафе они знаат камера каде не фаќа има посебно место за мито, стај му у џеб 20 евра и ќе заврши бугарот работа, ќе замижи.

Терај не им се плаши. Само скандинавцине бројат до ден точно дали имаш 90 во ЕУ и ако си во група и Словенците. Другите не се замараат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom