Помош за престој во ЕУ

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Dee_Jay, 10 август 2013.

 1. Dee_Jay

  Dee_Jay

  Член од:
  5 август 2007
  Мислења:
  3.296
  Допаѓања:
  1.469
  Prvo, se izvinuvam za latinicava, neka go smenat naslovot moderatorite na Dijaspora. Vo momentov ne um vo moznost da pisuvam kirilica.

  Znaci, mnogu mi e hitno i bitno, a nemam vreme da baram na internet koja e procedurata, pa ako znaj nekoj go zamoluvam da mi pomogni.

  Znaci vo Bugarija sum 3 meseci (uste edna nedela - dve imam) t.e. 90 dena, kolku so e dozvoleno prestoj vo EU.
  Prasanjeto mi e, koja e procedurata da go prodolzam prestojot ovde barem za uste eden mesec?
  Dali mozi da izlezam i pak da vlezam (znaci da pominam granica samo) ili treba minimum vreme da ostanam vo MKD?
  Ima sansa ovde nekade da se podnesi baranje za da go prodolzam prestojot?

  Fala mnogu, odnapred :)

  p.s.
  SUPPORT HOUSE MUSIC, SLEEP WITH THE DJ :)
   
 2. Спојлер

  Спојлер

  Член од:
  12 декември 2007
  Мислења:
  3.615
  Допаѓања:
  4.679
  Кога ќе се вратиш во МК мора најмалку 3 месеци да чекаш за повторно да можеш да одиш во ЕУ. За барање за продолжување престој искрено незнам што и како, можеби некој од бугарите на форумов ќе ти каже.
   
 3. macedon89

  macedon89 Провокатор по вокација

  Член од:
  22 јули 2008
  Мислења:
  762
  Допаѓања:
  526
  Можиш да се вратиш во Македонија и да аплицираш за виза во Бугарска Амбасада, да се венчаш со Бугарски или Европски државјанин или да побараш азил во Бугарија. Сега ко ќе ја напуштиш Бугарија не смејш да влезиш во ЕУ (вклучително и Бугарија) наредните 3 месеци. Ти иначе мојш да си останиш таму kолку ти душа сакат ама ко ќе излегвиш од Бугарија мојш да добиеш забрана за влез во ЕУ до кај 3 години.
  Ак имаш други прашања слободно прашај.
   
 4. Нuкола

  Нuкола чичко тетке жити молимте

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.684
  Допаѓања:
  11.678
  Во период од 6 месеци, имаш дозволен претстој од 3 месеци.
  Во период од 1 година, имаш дозволен претстој од 6 месеци.

  Ако сакаш тие 3+3 месеци (годишно) да ги споиш во 6, тогаш мораш да бараш продолжена виза од државата во која престојуваш.
  Во твојов случај, бараш бугарска виза врз основа на работа/студирање/медицински проблем, брак, азил итн итн... и добиваш продолжен претстој ВО Бугарија. Не во цела ЕУ.
   
  На Krstev и losmij им се допаѓа ова.
 5. macedon89

  macedon89 Провокатор по вокација

  Член од:
  22 јули 2008
  Мислења:
  762
  Допаѓања:
  526
  Ако имаш дозвола за престој (види фотос:D:D) мојш да транзитираш во која било ЕУ земја 5 дена во рокот на важноста на дозволата.[​IMG]
   
 6. Dee_Jay

  Dee_Jay

  Член од:
  5 август 2007
  Мислења:
  3.296
  Допаѓања:
  1.469
  Znaci momentalno sum na zlatni pesoci, ovde pustam muzika. Normalno, kako dj ne sum osiguran. Pustam na mnogu mesta, taka da ne bese izvodlivo da me osiguraat. E sea, na edno od mestava (najbitnoto) treba da pustam do 20 ti septemvri, a spored matematikive moram da se vratam vo Makedonija negde kaj 5-6 Septemvri.
  Situacijata e taa, znaci po se izgleda ce moram da si idam a? Ili da se zenam :)
  Ovde vo BG ne mozam da pobaram prodolzuvanje na prestojot? Nema nekoja finta? :(
   
 7. Змејко и

  Змејко и Гледачот Дуле од Велес

  Член од:
  10 април 2005
  Мислења:
  1.104
  Допаѓања:
  1.419
  Трси красива блгарска арбитурентка.
   
  На Gregor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dee_Jay

  Dee_Jay

  Член од:
  5 август 2007
  Мислења:
  3.296
  Допаѓања:
  1.469
  A mozi pred da si idam razvod? :) (ako e smesno, seriozen sum) :) Kako odi to?
   
 9. Змејко и

  Змејко и Гледачот Дуле од Велес

  Член од:
  10 април 2005
  Мислења:
  1.104
  Допаѓања:
  1.419
  Трудно.
   
 10. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.441
  Допаѓања:
  2.344
  Ќе треба да се враќаш назад на 5-6 септември, не гледам финта некоја а и за две недели не се исплака да вадиш документи за привремен престој, пошо има еден тон документи за собирање, виза (за ова не знам дали уште треба), адресна регистрација, договор за давање стан под наем за една година, депозит пари у банка дека имаш пари да живееш, документ со кој ќе го образложиш престојот (иначе со право на привремен престој немаш право да потпишеш договор за работа) абе со други зборови јас би се вратил назад или би платил казна кога ќе излегувам од Бугарија и фино лепо ќе си земам црн печат.
   
 11. Matador :)

  Matador :)

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  978
  Допаѓања:
  852
  Единствено на враќање да ги подмитиш цариниците бугарски да не ти лупнат депорт црн печат туку само да те пуштат
   
 12. Dee_Jay

  Dee_Jay

  Член од:
  5 август 2007
  Мислења:
  3.296
  Допаѓања:
  1.469
  Ova vozmozno e? 200 evra bi zbrkale rabota?
   
 13. gade

  gade Augustus

  Член од:
  12 април 2008
  Мислења:
  4.779
  Допаѓања:
  4.964
  Јас мислам дека за 20тина дена нема да ти прават проблем ако им објасниш што е работата, сврти муабет диџеј нешо жени ова она. :D
   
 14. Matador :)

  Matador :)

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  978
  Допаѓања:
  852
  Возможно е зошто да не е возможно .... сеа незнам колку ама 200 -300 максимум мислам дека доволно би биле и ако прифатат ќе си го продужиш контактот со тие и за понатака да немаш гајле :D
   
 15. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.375
  Не бе какви двеста евра ти будала си? Со 20 евра макс ќе поминеш ако нешто те затегнат кај бугарите, али не верувам за 15 дена плус. Како прво не ни бројат толку прецизно на граница, а како второ бугари се нас како физички лица не ни прават проблем ( и да има проблем мито се решава). Без страв, подај го пасошот, ако ти речат нешто тргни го настрана у стил да почерпиш кафе они знаат камера каде не фаќа има посебно место за мито, стај му у џеб 20 евра и ќе заврши бугарот работа, ќе замижи.

  Терај не им се плаши. Само скандинавцине бројат до ден точно дали имаш 90 во ЕУ и ако си во група и Словенците. Другите не се замараат.
   
  На Someday.. и SpiderWeb им се допаѓа ова.

Сподели преку: