Помош за престој во ЕУ

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.658
Поени од реакции
8.116
Ova vozmozno e? 200 evra bi zbrkale rabota?
Не ги слушај те лажат, не верувам дека ќе ти завршат 200 евра работа пошо не се будали полицајците да ти ставаат печат со задна дата, не е до нив има тука еден куп институции кои можат нив да ги изгорат, ти пробај ама не верувам дека ќе успееш.

А дека ги бројат деновите ги бројат еднаш кога излегував со автобус на "Транскоп Битола" од Бугарија, заради еден влав кој имаше пречекорено неколку дена (со МК пасош) цел автобус 3 часа го чекавме, после и казна му ропнаа и црн печат.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Ova vozmozno e? 200 evra bi zbrkale rabota?
Спреми си 20 евра и ич не му ја мисли. leandra убаво ти ја објасни постапката ако нешто почнат да мрчат. Јас исто би ти препорачал на враќање да поминиш преку граничниот премин кај Струмица, таму најмалку прават проблеми.
--- надополнето: 11 август 2013 во 09:26 ---
Не ги слушај те лажат, не верувам дека ќе ти завршат 200 евра работа пошо не се будали полицајците да ти ставаат печат со задна дата, не е до нив има тука еден куп институции кои можат нив да ги изгорат, ти пробај ама не верувам дека ќе успееш.

А дека ги бројат деновите ги бројат еднаш кога излегував со автобус на "Транскоп Битола" од Бугарија, заради еден влав кој имаше пречекорено неколку дена (со МК пасош) цел автобус 3 часа го чекавме, после и казна му ропнаа и црн печат.
Тој влао изгледа се имаше праено „џек“ и се расправаше, е па ем крив ем се расправаш нормално ќе ти лупнат казна.

Пред некој месец бевме со еден другар во Софија, на автопатот пред Дупница џандари ни кренаа палка и не застанавме, па не бркаа со ротациони по автопатот... После 15 минутно дерење и објаснување, си заминавме со 10 евра за да се почерпат :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И не си иди со автобус, во било кој автобус за било каде од МКД прават проверки. Дојди си со кола или до граница нека те остават, па од Крива Паланка ќе си најдеш превоз. Гледај да е петочки од сабајле до 15 час тогаш им е најголемата гужва. Преку Делчево не оди, таму се гадови.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.658
Поени од реакции
8.116
Спреми си 20 евра и ич не му ја мисли. leandra убаво ти ја објасни постапката ако нешто почнат да мрчат. Јас исто би ти препорачал на враќање да поминиш преку граничниот премин кај Струмица, таму најмалку прават проблеми.
--- надополнето: 11 август 2013 во 09:26 ---


Тој влао изгледа се имаше праено „џек“ и се расправаше, е па ем крив ем се расправаш нормално ќе ти лупнат казна.

Пред некој месец бевме со еден другар во Софија, на автопатот пред Дупница џандари ни кренаа палка и не застанавме, па не бркаа со ротациони по автопатот... После 15 минутно дерење и објаснување, си заминавме со 10 евра за да се почерпат :)
Не го лажи, има голема разлика од џандар на пат од кој зависи дали ќе ти пише казна или не и од џандар на граница каде што има компјутерски систем во кој тој не може да го воведе со задна дата од пред две недели, мешаш баби и жаби!

И да сака џандарот на границата нема да може да му заврши работа!!!
Парите овде не играат улога.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.580
Поени од реакции
2.564
Ништо, да не си напрам од готово вересија, че си дојдам на време, то е. Мора да си идам со автобус, и мора преку Делчево да си идам. :(
 
Член од
15 февруари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Од што зависи колку долга ќе биде забраната за влез во ЕУ? За престој подолг 2 месеци од дозволеното колку би било ?
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Еве јас сум во Германија моментално и сум останато прекувремено и тоа доста време
Според некој искуства и така ми е план да си идам накај 20ти декември кога е најголем шпиц по граници преку маџарска минатиот пат еден сопатник беше со пречекорен месец не ден и ззамина како ракета нормално сум спреман за некоја зелена во пасош веќе ако праве некој проблем а се друго е среќа.
Ризик шизик јбг
 
Член од
21 септември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
15
Здраво на сите Дали некој има инфо.и може да ми каже моментално сум во германија со мојата сопруга јас имам еу пасош таа има мк.на неа и поминуваат 3те месеци сега на 18.04 јас сега почнав да работам а таа мора ли да се врате дома во мк и седе 3 месеци или има некој начин да си оди па да се врати за брзо или во општо да не си оди фала ви офнапред за инфо.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.645
Поени од реакции
22.054
Здраво на сите Дали некој има инфо.и може да ми каже моментално сум во германија со мојата сопруга јас имам еу пасош таа има мк.на неа и поминуваат 3те месеци сега на 18.04 јас сега почнав да работам а таа мора ли да се врате дома во мк и седе 3 месеци или има некој начин да си оди па да се врати за брзо или во општо да не си оди фала ви офнапред за инфо.
Па вие каде сте венчани?
Како тоа до сега не сте аплицирале за нејзини документи односно резидент статус како Family Member или потребен беше договор од работа?
 
Член од
21 септември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
15
Па вие каде сте венчани?
Како тоа до сега не сте аплицирале за нејзини документи односно резидент статус како Family Member или потребен беше договор од работа?
Бараат договор а јас еве 3та ден на раб. се уште нр ми е даден договорот а таа на 19 прави 3 месеци не знаме дали мора да си оди или може да остани. А ВЕНЧАНИ СМЕ ВО МКД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom