Помош за избор на лаптоп

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572

In geekbench, the i5 10th gen scores 960 for single core compared to 1170 for the i3 11th gen. For multicore, the i5 10th gen scores 3000 while the i3 11th gen scores 2460. Single core performance refers to the speed at which a computer can open apps, small documents and files, as well as open websites. Multicore performance refers to the computer’s ability to open big folders, render videos, or export big files.

Или ако сакаш подобар, барај со Рајзен 5 5ген.

Јас дефинитивно на овој би одел

A што мислиш за Хуавеј https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/HUAWEI-Matebook-D15-i3-10110U-8GB-256GB-WIN
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Сигурно подобар од Леновото. Сега не знам точно карактеристики да барам, ама оваа серија на Леново имаа послаб панел со помалку нити и послаби бои.

Сепак, со Рајзен 5 5ген има подобри перформанси од i3 11ген. Сега на тебе е на што повеќе ќе ставиш акцент, во зависност од тоа за што го употребуваш
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Ако сте при пари земете си Acer Nitro 5.јас го имам и сум презадоволен.Брат ми има Lenovo со процесор i5,8 gb ram,братучетми исто така Lenovo воопшто не се добри сецкат кочат и се блокират недај боже да отвориш повеке табови ќе треба рестарт .. мојот стр лаптоп беше Acer го имам 8 години нит сецка нит кочи уште си работи нема гајле,новиот Nutro 5 исто така..
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ако сте при пари земете си Acer Nitro 5.јас го имам и сум презадоволен.Брат ми има Lenovo со процесор i5,8 gb ram,братучетми исто така Lenovo воопшто не се добри сецкат кочат и се блокират недај боже да отвориш повеке табови ќе треба рестарт .. мојот стр лаптоп беше Acer го имам 8 години нит сецка нит кочи уште си работи нема гајле,новиот Nutro 5 исто така..
Ke mora da te negiram. Imam 4 lenovo laptopi od razlicni godini i nieden ne secka bez razlika kolu taba se otvoreni. Toa sto im secka e garant do nesto sto instalirale.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
Ако сте при пари земете си Acer Nitro 5.јас го имам и сум презадоволен.Брат ми има Lenovo со процесор i5,8 gb ram,братучетми исто така Lenovo воопшто не се добри сецкат кочат и се блокират недај боже да отвориш повеке табови ќе треба рестарт .. мојот стр лаптоп беше Acer го имам 8 години нит сецка нит кочи уште си работи нема гајле,новиот Nutro 5 исто така..
Ke mora da te negiram. Imam 4 lenovo laptopi od razlicni godini i nieden ne secka bez razlika kolu taba se otvoreni. Toa sto im secka e garant do nesto sto instalirale.
Јак ви е муабетов :D

Абе конфигурациите, или евентуално вируси се проблеми за тоа сецкањето, не брендот.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Нема врска марката на лаптопот, туку колку пари, толку музика. Марките добри се, ама да ја имате таа конфигурација за цена под 500 еур, мора производителот да скрати некаде, во случајов Леново крати на квалитет на материјалите (крута и лоша пластика), на екранот и во глобала на изработката, затоа е и поевтин за 50-100 еур од конкуренцијата.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Јак ви е муабетов :D

Абе конфигурациите, или евентуално вируси се проблеми за тоа сецкањето, не брендот.
Znam, ali sakav samo da mu kazam deka ne e do brendot u kratki crti.
Se zanimavav ja so kompjuteri(konfiguraciin mrezi,instalacii) na vremeto pred skoro 20ina godini, ali bataliv toa poso nemav vreme.

Inace jas go zemav Lenovo-to so i7 procesor i zadovolen sum iako do sea go probav samo so video rendering, nemav vreme da go probuvam so igri.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Кави вируси какви бакрачи тазе форматиран сецка ко ненормален..Ама ај ок е...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
знае да се погоди некојпат и фаличен да е. Не све што искача од лента секојпат е исправно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
Нема врска марката на лаптопот, туку колку пари, толку музика. Марките добри се, ама да ја имате таа конфигурација за цена под 500 еур, мора производителот да скрати некаде, во случајов Леново крати на квалитет на материјалите (крута и лоша пластика), на екранот и во глобала на изработката, затоа е и поевтин за 50-100 еур од конкуренцијата.
Тука имав пишувано за неколку модели што сум ги користел, скоро и да нема разлика меѓу брендовите, повеќе е како ќе ти се погоди (сериско производство, јбг секогаш има по некое парче фуш).
Јас кога купувам не ме интересира бренд, гледам дали ми брка работа конфигурацијата, дали има доволно портови за тоа што ми е потребно, порано гледав екран и тастатура но последно време исклучиво го користам на докинг со екстерни монитори 24ки и мониторот не го ни гледам, и исто гледам гаранција (HP сум имал само службен, ги избегнувам ради 1 година гаранција).

Znam, ali sakav samo da mu kazam deka ne e do brendot u kratki crti.
Se zanimavav ja so kompjuteri(konfiguraciin mrezi,instalacii) na vremeto pred skoro 20ina godini, ali bataliv toa poso nemav vreme.

Inace jas go zemav Lenovo-to so i7 procesor i zadovolen sum iako do sea go probav samo so video rendering, nemav vreme da go probuvam so igri.
Со здравје да се служи! Ако можеш стави линк кој модел Леново и колку те фати ( ме интересира споредба со тукашните цени).

Кави вируси какви бакрачи тазе форматиран сецка ко ненормален..Ама ај ок е...
Проверете ги драјверите, преинсталирајте Виндоус чиста верзија од официјална страна, удри му тестови и ако не го бива назад доколку е под гаранција.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Тука имав пишувано за неколку модели што сум ги користел, скоро и да нема разлика меѓу брендовите, повеќе е како ќе ти се погоди (сериско производство, јбг секогаш има по некое парче фуш).
Јас кога купувам не ме интересира бренд, гледам дали ми брка работа конфигурацијата, дали има доволно портови за тоа што ми е потребно, порано гледав екран и тастатура но последно време исклучиво го користам на докинг со екстерни монитори 24ки и мониторот не го ни гледам, и исто гледам гаранција (HP сум имал само службен, ги избегнувам ради 1 година гаранција).


Со здравје да се служи! Ако можеш стави линк кој модел Леново и колку те фати ( ме интересира споредба со тукашните цени).
HP business ima 3 god garancija, bar kaj mene. Tuka voglavnom site imaat 1 godina garancija , ali se kupuva extended warranty.

Inace jas zemav Lenovo 7i 16" display(2021) so slednava konfiguracija:
Processor - 11th Generation Intel® Core™ i7-11800H Processor (8 Cores / 16 Threads, 2.30 GHz, up to 4.60 GHz with Turbo Boost, 24 MB Cache)
Operating System - Windows 11 Home 64
Operating System Language - Windows 11 Home 64 English
Microsoft Productivity Software - Microsoft Office Trial
Memory - 32 GB (2 x 16 GB) SO-DIMM DDR4 3200MHz
First Solid State Drive - 1 TB M.2 2280 SSD
Second Solid State Drive - 1 TB M.2 2280 SSD
Display - 16.0" WQXGA (2560x1600) IPS Anti-Glare 500nits Non-Touch 165Hz Narrow Bezel 100% sRGB HDR400
Graphic Card - NVIDIA® GeForce RTX™ 3070 8GB GDDR6
Camera - 720p HD 2.8mm Camera No Microphone
Color - Storm Grey
Keyboard - RGB Backlit, Storm Grey - English (UK)
Wireless - Killer Wireless 2x2 AX & Bluetooth® 5.1 or above
Microphone - Array Microphone
Surface Treatment - Anodizing Sandblasting
Chipset - HM570
Palmrest - Al
Battery - 4 cell, 80Wh
Power Cord - 300W AC Adapter Slim (3pin)-UK
Language Pack - Publication - Polish/Portuguese/English
Warranty - 1 Year Courier or Carry-in.

Dodatno kupiv 4god premium warranty i 3god baterija.


Subtotal: £1,925.15
Shipping: £0.00
VAT: £385.03
TOTAL: £2,310.18
Cenata e so vklucen popust od 10%.

Realno ima i poeftini ali gledav da me bendisuva i na lik bidejki nekoi dizajni ne mi se svigjaat uopste.
Ako go ima u MK i mene me zanima kolku e, pa ako najdes cena spodeli.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
HP business ima 3 god garancija, bar kaj mene. Tuka voglavnom site imaat 1 godina garancija , ali se kupuva extended warranty.
Не бизнис, обични, преценета е бизнис едицијата :)

Не сум сретнал со истите перформанси легион, гледам го немаат на лагер повеќе во Анхоч, а имаше појак од тој.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не бизнис, обични, преценета е бизнис едицијата :)

Не сум сретнал со истите перформанси легион, гледам го немаат на лагер повеќе во Анхоч, а имаше појак од тој.
Slicni se cenite ko tuka, duri moze i poskapi da se kaj vas malku. So i9 i rtx3080 , 32gb ram i 1gb ssd tuka e £2407, ali ryzen e poeftin, ne mozam da vidam cena poso go nemaat.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Предлог за лаптоп до кај 80-90 банки? Перформанси за гејминг повеќе да биде.

Фала!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom