Помош: Прочитај повеќе (read more, continius reading) функција во ASP.Net

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Дали некој ќе може да ми помогне кaко да ја направам оваа функција во asp.net...никако во глава неможи да ми влезе како да го направам тоа.Пробував на повеќе начини но не успеав.Доколку некој знае како да го направам тоа или да ми даде некакви инструкции би го замолил да ми помогне.Благодарам
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Друже фала на помошта ама не ми треба ова мене..т.е имам пробано вака не е тоа со го барам јас.Значи вака да бидам по прецизен,на странава еве да речиме на почетнава страна имам артикли кои се запишани во базата на податоци. Во базата на податоци имам креирано колона која се вика shortText и колна fullText, во колонава со краткиов текст ми стои воведот на артиклот а во fullText останатиот текст, е сеа ми треба мене кога ќе кликни некој на "Прочитај повеќе" да го носи на друга страна односно еве да речиме sodrzina.aspx каде што ќе се прикажи целиот текст од артиклот, е сеа неможам да го напрам алгоритмот преку кој ќе го земам артиклот од базата на податоци поточно ID-to на артиклот на кој е кликнато "Прочитај Повеќе " и да ме редиректира на Sodrzina.aspx каде што ќе ги вчитам од базата shortText и fullText и ќе го прикажам целиот артикал.Мислам дека ме разбираш што сакам да ти кажам.Ако имаш некоја идеа како да го составам алгоритмот би ти бил благодарен цел живот:vozbud:
Благодарам
Поздрав:salut:
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Значи ако ги прикажеш артиклите на една страна, тогаш постави линк на пример Artikl.aspx?id=<%# Eval("id_artikl") %> и тоа е тоа. Во Artikl.aspx си поставиш некоја од контролите за податоци а во конекцијата со базата кверито треба да ти бара еден куери стринг по кој ќе се прикажува одреден артикл врз основа на ид (редниот број) во табелата на базата
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Dejan];4230787 напиша:
Значи ако ги прикажеш артиклите на една страна, тогаш постави линк на пример Artikl.aspx?id=<%# Eval("id_artikl") %> и тоа е тоа. Во Artikl.aspx си поставиш некоја од контролите за податоци а во конекцијата со базата кверито треба да ти бара еден куери стринг по кој ќе се прикажува одреден артикл врз основа на ид (редниот број) во табелата на базата
Фала друже ова е тоа што ми требаше ти благодарам многу.Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom