Помош: Кратки програмки

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Прво, ако мислиш дека вавко нешто се прави како блоуџоб, светот досега ќе беше без интернет.

Второ, секакви вакви совети за малициозен код ќе ги бришам. Така да, муабетот до тука.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
81
Поени од реакции
0
не те разбрав... (ако бесе ова за мене)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ако ти треба во Deplhi може да ти пратам.

Мене ми треба програма во Delphi со графика.
ај прецизирај околу графиката.. иам ја програми у делфи готови цели ... иам и проект шо го презентирав пред некој ден.. 90% готов замо да досредиш багови.. П.С не те сваќам со графиката... ова ја шо имам е со база..
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Момци, да не случајно му се наоѓа на некој некое скриптиче или слично за претварање латиница -> кирилица -> латиница ?
Имам гледано низ нетов некаде, ама неможам да го најдам, па ако некој има и ако е љубезен да хелпне... програмскиот јазик не е битен, а исто така имаше и еден алгоритам, пример ASCII кодот на латиничниот карактер - 64 (или незнам точно колку беше) = ASCII кодот на кириличниот карактер... Можда и не беше баш вака, не ме фаќајте за збор, али ако некој го знае тој алгоритам би му бил благодарен ако го сподели. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Момци, да не случајно му се наоѓа на некој некое скриптиче или слично за претварање латиница -> кирилица -> латиница ?
Имам гледано низ нетов некаде, ама неможам да го најдам, па ако некој има и ако е љубезен да хелпне... програмскиот јазик не е битен, а исто така имаше и еден алгоритам, пример ASCII кодот на латиничниот карактер - 64 (или незнам точно колку беше) = ASCII кодот на кириличниот карактер... Можда и не беше баш вака, не ме фаќајте за збор, али ако некој го знае тој алгоритам би му бил благодарен ако го сподели. :)
Главната идеја е имаш една дводимензионална низа 62x2 (за македонски). Во првата колона ти се сместени латиничните, во втората кириличните и сега за да претвориш од латинично во кирилично го бараш латиничниот знак од првата колона и методот го враќа кириличниот.
Е сега ова можи да се среди па да се користи Бинарно барања за побрзо (ќе имаш две низи едната подредена според латиничните другата според кириличните) или пак за најбрзо, дирекно од карактерот правиш индекс како во Pigeonhole sort. Е сега нема дирекно вреноста на карактерот да ти биди индекс, ќе одземаш некоја бројка оти ако не биди така низата за кирилица во латиница ќе ти дојди голема колку целиот Unicode опсег. Пример: карактерот со вредност 1000 ќе оди на индекс 0, 1001 на индекс 1.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
1
Дали некој можеби го знае кодот за preorder i postorder изминување на бинарно стебло користејќи магацин (не рекурзија).
Полагам задутре, па ако некој знае и ми одговори, стварно фала!
:salut:
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Мозно ли е да дигитален апарат kodak c180 да го искористам како веб камера дали има програмче нешо и сл поозз
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Може ли помош околу програмот ExtertEmel ??
- Неможам да најдам од Net
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Јас сум почетник во програмирањето,и правиме најпрво алгоритми во текстуална форма... ми треба алгоритам кој ке ми покаже дали внесениот број од 0 до 100 е парен или е непарен...Ја почнав вака:

алгоритам Paren,neparen broj;
почеток
испечати 'Vnesi eden broj';
читај n;
ако n>100 и n<0
тогаш
испечати 'Vneseniot broj treba da e od interval od 0 do 100'
крај_ако {n>100 и n<0}
ако n=2*n
тогаш
испечати 'Vneseniot broj e paren'
инаку
испечати 'Vneseniot broj e neparen'
крај_ако{n=2*n}

kraj algoritam.

Ова што е во боја не ми е логично малце..може помош али побрзо дека ми е за утре ;)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Дали е парен бројот се проверува со модуло.
Незнам кој јазик го користиш ама вака ќе му дојде:

Код:
if(n%2==0) {
печати бројот е парен
} else {
печати бројот е непарен
}
Со горниот израз на програмот му викаш, доколку „n“ модуло 2 има остаток 0 тогаш бројот е парен, во спротивно бројот е непарен (ако користиш паскал таму модуло се означува со MOD).

Ако имаш нешто нејасно прашуј. :)
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ако имаш нешто нејасно прашуј. :)
Се надевам дека ке ми помогнеш :D Треба да направам програма за троцифрен број,и да му ги испише цифрите на пр:

Внеси троцифрен број:_323
Првата цифра од бројот е:3
Втората цифра од бројот е:2
Третата цифра од бројот е:3

Ја направив нешто вакво:
#include <iostream>
using namespace std;
void main ()

{
int m;
int n;
int t;
cout << "Vnesi trocifren broj: ";
cin >>m>>n>>t;
cout << "Prvata cifra e:"<<m<<endl;
cout << "Vtorata cifra e:"<<n<<endl;
cout << "Tretata cifra e:"<<t<<endl;

}

али имам проблем ..внесувам 3 треба да стиснам ентер за да внесам 2 ина4е се заборава.... ај види :D c ++ e иначе ова ...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Можеш вака да ај решиш.

#include <iostream>
using namespace std;
int main ()

{
int m;
int n;
int t;
int k;
cout << "Vnesi trocifren broj: ";
cin >>k
m=k%10;
n=(k/10)%10;
t=k/100;
cout << "Prvata cifra e:"<<t<<endl;
cout << "Vtorata cifra e:"<<n<<endl;
cout << "Tretata cifra e:"<<m<<endl;

}

Инаку кај тебе грешка е во тоа што при внес треба да ги оделиш броевите со space пример треба да внесеш 3 2 1 за да добие кои се цифрите. АКо внесеш 321 ти всушност си внел само m и затоа чека уште два броја. Се надевам дека ме разбра.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Можеш вака да ај решиш.

#include <iostream>
using namespace std;
int main ()

{
int m;
int n;
int t;
int k;
cout << "Vnesi trocifren broj: ";
cin >>k
m=k%10;
n=(k/10)%10;
t=k/100;
cout << "Prvata cifra e:"<<t<<endl;
cout << "Vtorata cifra e:"<<n<<endl;
cout << "Tretata cifra e:"<<m<<endl;

}

Инаку кај тебе грешка е во тоа што при внес треба да ги оделиш броевите со space пример треба да внесеш 3 2 1 за да добие кои се цифрите. АКо внесеш 321 ти всушност си внел само m и затоа чека уште два броја. Се надевам дека ме разбра.
Да да јасна ми е логиката,само ја незнаев како да ја поставам истата...Може само да ми пообјасниш што означува % ? тоа е модул така? Јасно ми е за m како е добиено,нели остатокот се глеа и тоа добро...али n и t ,нели за n ако поделиш со 10 и после пак со 10 се добива 2 цифри како остаток??? се е у ред со задачава само мене не ми е јасно ова за n i t... :kesa:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Да да јасна ми е логиката,само ја незнаев како да ја поставам истата...Може само да ми пообјасниш што означува % ? тоа е модул така? Јасно ми е за m како е добиено,нели остатокот се глеа и тоа добро...али n и t ,нели за n ако поделиш со 10 и после пак со 10 се добива 2 цифри како остаток??? се е у ред со задачава само мене не ми е јасно ова за n i t... :kesa:
За болдираниот дел... бидејки „k“ е цел број при делење со било кој број ти пак добиваш цел број што значи дека кога го делиш со 10 му ја кратиш последната цифра, а со модуло ја извлекуваш последната цифра од бројот, еве и „сликовито“.

Код:
int n = 357; // n = int (цел број).
n % 10 = 7; (последната цифра од „n“).
(n / 10) % 10 = 35 % 10 = 5; // значи сп n / 10 не добиваш 35.7 туку ќе добиеш 35 зашто „n“ е цел број и 35 % 10 = 5 (последната цифра од 35).
Ако не ме свати вака пробај направи програмче каде што ќе ја печатиш целата постапка со две тест каси, едната со k = int другата со k = float и ќе си видиш самиот какви резултати ќе ти извади. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom