Помош: Кратки програмки

A

apidrone

Гостин
Да добра е програмава,работи,и ги дава посакуваните резлутати..но ако го пратам ја ова ко домашна работа,ке знаат дека не сум ја написал ја ,дека тоа toupper никогаш не сме го спомнале,и тоа daNe,не ми е јасно,па некако поедноставно ке може да се изведе или ова е единствен начин?
Значи да те прашам, кога програмата ќе те праша: „Дали станува збор за престапна година?“, ти одговараш со бројки (0 и 1) или со букви („да“ и „не“)??? Јас мислам дека треба со првото, пошо као прво тоа е полесно, као второ вие сеуште немате стрингови земено и такви ствари... И да, мене супер ми работеше.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Ајде помош..
1.Да се напише програма што ке го пресмета следниов производ: 53377641.jpg
Вредностите на m и n се внесуваат од тастатура.

2.Напишете програма која ке ги отпечати сите букви во даден опсег( почетокот и крајот на опсегот се внесуваат од тастатура), кои имаат иста прва и последна цифра. На крај да се отпечати бројот на броевите кои го исполнуваат условот.

3.Напишете програма која ке ги печати сите парни броеви помали од n(се внесува од тастатура) кои се истовремено делливи со збирот на нивните цифри и со производот од нивните непарни броеви. На крај да се испечати бројот на пронајдени такви броеви.
На пример: 12, 18,...36,...108...

И да напоменам за прог. јазик C e..
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ми треба програма во C++ со која ќе ги најдете простите броеви од 1 до n.И да се пресмета нивната сума:
Пр.
Внеси го N: 15
Прости броеви се: 2 3 5 7 11 13
Сумата на овие прости броеви е: 41
(П.С: Прост број е бројот кој има само 2 делитела т.е. е делив само со 1 и сам со себе) со While треба да се направи....
:( :(
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Што програмче треба да симнам од нет и да инсталирам за да можам да отварам pps file?
Не можам од меил ништо да си отворам. :(
 
A

apidrone

Гостин
Кој офис го симна? Можеби не е компатибилен со документот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom