Помошните скали-селска шупа

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Зошто нема казни за куќните совети,каде пожарникарските-помошни скали се
пренатрупани со секаков отпад или пак затворени,или пак претворени во шпајзеви.
Зошто нема казни за куќните совети каде во нивната зграда се неисправни ХИДРАНТИТЕ.
---------------------
Лисиче,Карпош,Чаир - големи пожари во зградите
Треба ли да има некоја поголема катастрофа па да им текне на овие од власта,дека доста само земаат арач од народот со пајакот и друзи тефтери, треба и ова да го сработат,
има ли закон за горе набројаните прекршоци-т.с. неисправности. пази ќе те казнат ако немаш ланци „сега“во сред град, и тоа ако снег не заврнало тука три години а температурата е +20.
Ама ги мрзи да прошетат да видат каква е состојбата со безбедноста и во живеалиштата
----------------
http://forum.kajgana.com/threads/Хидрант-заштита-и-искуства.72464/
----------------
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Така де, многу чест пример во Скопјево е да се “прошируваат“ становите на сметка на помошните (пожарникарски) скали... Фино лепо си ѕидаат и си праат гратис просторија т.н. шпајз! :)

Видиш денешниов настан ме поттикна да тргнам надоле по тие скали и да видам дали ќе успеам да стигнам до крајната цел или пак ќе пољубам ѕид на 3ти кат :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Зато шо ти чичко Анчо немаш убај комшивки, кај мене во зградана сите скали си стојат, ко шо требит. Ни шпајз ни бутури, налет то имат убај комшивки а и јас не сум кизнај шо, али сите сакет помладо па така си наваќаме чат-пат.
Ништо не прајме, само онака до накафе, ресани и кисла вода.[DOUBLEPOST=1416589162][/DOUBLEPOST]
Така де, многу чест пример во Скопјево е да се “прошируваат“ становите на сметка на помошните (пожарникарски) скали... Фино лепо си ѕидаат и си праат гратис просторија т.н. шпајз! :)

Видиш денешниов настан ме поттикна да тргнам надоле по тие скали и да видам дали ќе успеам да стигнам до крајната цел или пак ќе пољубам ѕид на 3ти кат :)
То ти е исто ко во Охридон оније од горе граѓанине сите гражите апартмани или простор за под кирија (препраени/реновирани) и после немат кај да ги паркирет колите и Цацко им е крив накрај.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
дежа ву- последните 20 години, после секоја запалена висококатница галама едно месец дена и после штама до наредното...
Сега Коце од новоизграденото панорамско тркало директно ќе ги гаси пожарите- чекајте троа дур го напраи:icon_mrgr:
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Зашо е до менталитетот на народот.
Говедо не знае шо е заградена нива или шо е пат, комотно си пробива пред себе и си тера по ќеф.
И затоа шо никој не го е гајле за општественото добро, пошо се навикнати по она „ да умре козата на комшијата, ја ќе си земам цревото од хидрантите ми треба за нивата да ја навадам“
А за то шо сите терасите си ги направија соби, тоа пак, е вина на урбаната мафија, пошо никој кур не го боли шо комшијата кренал уште еден кат, безразлика дали зградата може да го издржи тоа или не.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако на некој треба да му текне за ова, тој некој би требале да бидат граѓаните. Прво кукаат дека во зградите фали хигиена, помошни скали, мир....... и многу други нешта, а уствари народот е оној кој шкрта со спрејови по зградите, крши, прља, краде, уништува низ зградите.........., тоа најчесто го прават оние навивачите (хулигани мислам дека си се викаат)........, но што да се прави.
Единствен начин со кој што би можеле да придонесеме за доброто на зградите/куќниот совет/како и да е........., е кога ќе видиме некој како уништува низ зградите да го пријавиме во полиција:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom