Полска 2014/2015

Дискусија во форумот 'Навивачки групи' започната од Љутица Богдан, 5 септември 2014.

 1. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  Тука ке можете да добиете инфо за изданијата на полските групи. Се надевам колку толку да доловам и да известам за секое коло за секоја посебна група каков перформанс имале.
   
  Последно уредено: 5 септември 2014
  На M-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  1 коло.

  Горник Лечна - Висла Краков
  Слики само од домашните навивачи, гостинските на патуваа на утакмици поради несогласувања со управата, но од последново коло се вратија на стадионите.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: http://www.youtube.com/watch?v=j5uMIfCmo3s

  Подбескиџе Биелско Биала - Погон Шчечњин
  [​IMG]

  [​IMG]

  Легиа Варшава - ГКС Белхатув
  Легиа Варшава
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: http://www.youtube.com/watch?v=ZIYf_xr1yDY

  ГКС Белчатов
  [​IMG]

  [​IMG]

  Лех Познан - Пиаст Гливице
  Поради казна од ПФС (сојуз) поради пиротехника, утакмицата беше испратена надвор од стадионот.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=a2vpiI6frlg

  Јагиелониа Биалисток - Лехиа Гданск
  dpp_0082_d.jpg
  Клип од навивањето: http://www.youtube.com/watch?v=hD-U2MpSDYg

  Сласк Вроцлав - Рух Хоржов
  Сласк
  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=OiYpDC91kdU

  Рух Хоржов
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=w9YmepVfaxI

  Горњик Забрже - Краковиа Краков

  Горњик
  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: http://www.youtube.com/watch?v=ZqoD7pkLur4
   
  Последно уредено: 5 септември 2014
  На Васил МКД, Комита Ултрас и Dynamo им се допаѓа ова.
 3. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  2 коло.

  Краковиа Краков - Легиа Варшава
  Краковиа
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  ГКС Белчатов - Корона Киелце

  ГКС Белчатов
  [​IMG]

  [​IMG]

  Горник Забрже - Лех Познан

  Горник
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: http://www.youtube.com/watch?v=4ZM4zuwAi2s

  Лехиа Гданск - Подбескиџе Биелско Биала

  Лехиа
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=Em8Q3qkZP1k

  Погон Шчешнин - Сласк Вроцлав

  Погон
  [​IMG]

  [​IMG]

  Сласк
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=5SHAAmdFAmM

  Рух Хоржов - Горник Лечна

  Рух
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=6MUwIR1WYHY
   
  Последно уредено: 5 септември 2014
  На Васил МКД, Комита Ултрас и Dynamo им се допаѓа ова.
 4. Dynamo

  Dynamo Гостин

  Многу добри навивачки групи имаат,дури ги поддржуваат своите клубови во 6-тата лига,секоја чест (y)
   
 5. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  3 коло.

  Корона Киелце - Погон Шчешнин

  Корона Киелце
  Поради протест поради управата не беа извадени знамиња, и немаше организирано навивање.
  [​IMG]

  Погон
  [​IMG]


  Јагиелониа Биалисток - Краковиа Краков

  Јагиелониа
  [​IMG]

  [​IMG]

  Пиаст Гливице - Лехиа Гданск

  Пиаст
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=n3smzxYcLFI

  Лехиа

  На оваа утакмица присуствуваа и навивачите на Висла кои се во братски односи со Лехиа. Поради горенаведените несогласувања со управата на Висла тие не приствуваат на утакмиците на својот клуб, но ова гостување го испратија масовно.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Лех Познан - Висла Краков

  Лех
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Уште еднаш ке напишам, гостинските навивачи ги бојкотираат утакмиците на својот тим.

  Легиа Варшава - Горник Забрже

  Легиа
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=t3w16iSWvWE
  Горник
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=0tpoBLnyNPs

  Горник Лечна - ГКС Белчатов
  [​IMG]


  [​IMG]
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=Q0Yj9m9i3so
  Сласк Вроцлав - Завишча Бидгоџ
  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: 1 полувреме ( https://www.youtube.com/watch?v=O_yCR_HXluw )
  2 полувреме ( https://www.youtube.com/watch?v=CogcBP9cl1k )
   
  Последно уредено: 5 септември 2014
  На Васил МКД му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  4 коло.

  ГКС Белчатов - Сласк Вроцлав

  ГКС Белчатов
  [​IMG]

  Сласк
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=ERyhC7oNdDA

  Горник Забрже - Јагиелониа Биалисток

  Горник
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=qzP67GyfWbc

  Јагиелониа
  Покрај забрана за гостување поради изградба на гостинскиот сектор, 15 навивачи инкогнито влегоа на стадионот.
  [​IMG]

  Краковиа Краков - Корона Киелце

  Краковиа
  [​IMG]


  [​IMG]

  Корона

  [​IMG]
  Погон Шчешнин - Пиаст Гливице
  [​IMG]

  [​IMG]


  Легиа Варшава - Горник Лечна

  Легиа
  [​IMG]


  [​IMG]
  Клип од навивањето: http://www.youtube.com/watch?v=ZQlot1nzDnA

  Горник

  [​IMG]

  Лехиа Гданск - Лех Познан
  Лехиа Гданск
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=y1adVGrNodo

  Лех
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 5 септември 2014
  На jyvation му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  5 коло.

  Јагиелониа - Легиа Варшава
  Поради инцидентите (http://www.ultras-tifo.net/news/2297-riots-legia-jagiellonia-02032014.html) кои се дешаваа на прошлите утакмици кога играа овие два клуба, тие ги испровоцираа гостите со пуштање на химната на лш поради чудната елиминација на Легиа од страна на уефа. На стадионот не присуствуваа навивачите на Легиа поради забраната што ја добија за гостувања која им истекува во септември.
  [​IMG]


  [​IMG]


  Корона Киелце - Горник Забрже


  Корона
  После долгите несогласувања со управата навивачите на Корона се вратија на трибините.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Горник
  При влез на стадионот имаше пресметка со полицијата која употреби спрејови да ја смири толпата, уапсени неколку члена на Торцида.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=NfwtIMmSuy0


  Горник Лечна - Завишче Бидгошч
  [​IMG]


  Лех Познан - Погон Шчешнин

  Лех
  Утакмицата помина во прилично театрална атмосфера со исклучок на доброто шоу на гостите. Домашните навивачи не ги бодреа своите миленици, освен пеењето на полската химна, поради последните лоши резултати и елиминацијата од европските натпреварувања од исландска екипа.
  [​IMG]
  Парола доле: Добра кола и пари, али вие губите од студенти. Се однесува на екипата од Исланд која е аметерска екипа и била составена од обични студенти.

  Погон
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=1UPocUbNEyA

  Сласк Вроцлав - Краковиа Краков

  Сласк
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: 1 полувреме ( https://www.youtube.com/watch?v=aU5K46eHijM ) , 2 полувреме ( https://www.youtube.com/watch?v=40a8z2YuF3M )

  Краковиа
  Пред утакмицата на излезот од Краков беа претресувани автомобилите на навивачите на Краковиа кои требаа да патуваа за Вроцлав. 30 навивачи во 6 автобомобили беа легитимирани. Кај некои од нив беа пронајдени неколку секири, ножеви итн.. На уапсените им е одреден притвор и казна од 2.000 евра. Сите овие оружја беа понесени поради присуството на навивачите на Висла во Вроцлав кои се во братски односи со навивачите на Сласк.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Пиаст Гливице - Рух Хоржов

  Пиаст
  На утакмицава присуствуваат навивачите на Бате Борисов кои се во братски односи со Пиаст.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Рух
  [​IMG]

  [​IMG]
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=Sh3iLu5KTHU
   
  На Ѓорче 1932 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.416
  Допаѓања:
  11.299
  што ти текна тема да отвориш за овие ненормалниве ? :D

  Ај ако не,јас ќе отворам тема за русите,ќе ми помага Струмичанецот.

  Добра идеја е ова,да имаме повеќе информации околу сите навивачки групи од светот
   
  На ultras1988 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  6 коло.


  Краковиа Краков - Подбескиџе Биалско Биала

  Краковиа
  [​IMG]

  [​IMG]

  Подбескиџе
  [​IMG]


  Горник Забрже
  - Горник Лечна
  [​IMG]
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=5k7cJVXgIuU


  Јагиелониа Биалисток - Сласк Вроцлав

  Јагиелониа
  [​IMG]

  [​IMG]


  Погон Шчешнин
  - Висла Краков
  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  На овој натпревар присуствуваа и навивачите на Ујпешт кои се во братски односи со Погон. ( http://pogon.v.pl/zdjecia/230814-013346-19-59_pogon_wisla_22082014.JPG )
  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=gesguJwdZTY

  Важна вест: После оваа утакмица навивачите на Висла ке се вратат на трибина поради што претседателот на клубот поднесе оставка.


  Легиа Варшава - Корона Киелце

  Легиа
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=q_-V7iAM2Rc

  Корона
  [​IMG]  [​IMG]


  Рух Хоржов - Лех Познан

  Рух
  [​IMG]

  [​IMG]

  Клип од навивањето: https://www.youtube.com/watch?v=xMAk5chpIvY

  Лех
  [​IMG]

  [​IMG]


  ГКС Белчатов - Пиаст Гливице
  [​IMG]
   
 10. DarylDixon

  DarylDixon

  Член од:
  5 декември 2012
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  13
  edna od pojakite sceni definitivno, brojnost, koreografii, pirotehnika, navivanje golem broj na navivacki grupi, a i nadvor od stadionite nikogas ne e dosasno, dali dogovorena, ili spontana presmekata e neizbezna... najbitno sto si imaat kodeks (poznanski pakt) koj go pocituvaat site navivacki grupi, osven wisla i cracovia. respect za poljacite !
   
  На Љутица Богдан му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  Заборавив да напишам погоре.. Пред неколку недели излезе една вест која сеуште не се знае дали е точна, но начелно бил донесен договор од страна на Wisla Sharks за некористење на оружје во инциденти со сите полски групи, освен против Краковиа. Тие се познати по користењето на мачети, секири, ножеви... Со оваа одлука тие сега ке се борат како сите полски групи само на раце. Ако е вистина ова, по се изгледа хулиганите на Висла ке почнат да учествуваат и во договорените уставки во шума или далеку од стадион. Останува да видиме дали е вистина ова.
  --- Споено дупло мислење, 5 септември 2014 ---
  Гледам дека освен небитни теми што не се активни подолго време, нема некоја тема отворена во последно време што има за цел да доловат какви се навивачите во останатите земји. И самите сме свесни каква е полската тифо-сцена. Располага со многу дешања во текот на целата сезона и е една од најинтересните во Европа. А и вакви теми му фалат на форумов. Ако имате извори од каде ке вадите материјал за Русите, би било одлично да можете да известувате.
   
  Последно уредено: 5 септември 2014
 12. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Ако мислиш за Познанскиот договор сите освен Краковските групи го прифатија за фер тепачки и да зе избаци оружјето.Висла се баш оние кои овој период беа најактивни со оружје и убија 2-3 од воџите на АНТИ ВИСЛА. А за русиве најмногу прати по бугарските страни кај нив се објавува многу за рускава тифо сцена
   
 13. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  Познанскиот договор е одамна прифатен и е спроведен веке подолго време, а ова е пред две-три недели. Искочи таква прича дека ке пристапат кон тој начин, но пак ке напоменам колку е вистина неможам да потврдам..
   
 14. VardarVoSrceto

  VardarVoSrceto

  Член од:
  7 август 2011
  Мислења:
  3.250
  Допаѓања:
  4.433
  Извештаите од секое коло можеш да ги ставаш во спојлер зошто ептен се губи прегледноста. Пример сакам да видам слики само од 6то коло ама морам да чекам да се лоадираат сликите и од претходните мечеви :oops:
   
  На Vassiriki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  Eстетски е поубаво вака, а и многу голема работа е ако почекаш неполна минута да се отворат сликите од другите мечеви...
   

Сподели преку: