Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Еве ти @пунтер еден класичен пример за муабетот тоа дека иако живее во истата земја и град не му се познати некои работи.
Море пиле тебе не ти се познати многу работи, седи си таму во Немачка, научи некој занает, и бркај си работичката.
Ниту е останата држава, ниту ќе биде долгорочно, а национализмот кај народот е убиен за век и веков.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
Море пиле тебе не ти се познати многу работи, седи си таму во Немачка, научи некој занает, и бркај си работичката.
Ниту е останата држава, ниту ќе биде долгорочно, а национализмот кај народот е убиен за век и веков.
Само читај @пунтер и пополека анализирај го овој член и ќе ти стане јасно за што ти зборувам.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
Да знаеш само дека свати всушност се пишува сФати, со Ф. Македонија не се брани само со патриотски песни туку со познавање на нејзината историја, правопис, култура, а за излегување на улица лесно е, ќе дадеш сендвич и работно место, ќе ги лажеш дека си патриот премиер и веднаш добиваш патриоти.
Па видов јас како ја одбранивте Македонија, не мора да ми црташ, и ебавте мајката, не сте вие глупи ко нас од јабана.
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме уште една победа на нашата земја,
Македонската влада ги известила ОН дека Република Северна Македонија и Северна Македонија е исто.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
Па видов јас како ја одбранивте Македонија, не мора да ми црташ, и ебавте мајката, не сте вие глупи ко нас од јабана.
Не сте вие глупи само не ја гледате целосната слика. Вие сте како пред еден век оние од Софија што јаделе гомна да се дигнеле овие на востание и секогаш се знае како завршувало. А ни пак ќе разберете некогаш и да земам да ти нацртам, сум зборувал со многу од вас, едноставно не го живеете тој живот и не го разбирате. Како што јас како дете во детството на некој директорски син од вмро да му објаснувам зошто не сум сакам да одам на летни кампови а кој не сака да оди ла летен камп или тој мене да ми објаснува од каде да купам некој телефон, он го купил и многу бил добар. Два различни света, така сме и ние и вие од Аус за оваа тема, иако ве сакам како дијаспора и секогаш ве бранам кога да ве нападне некој било каде и сте искрени во љубовта кон татковината.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.489
Поени од реакции
4.719
Нема уште многу, чурката ќе ја закова последната шајка на ковчегот.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
Не сте вие глупи само не ја гледате целосната слика. Вие сте како пред еден век оние од Софија што јаделе гомна да се дигнеле овие на востание и секогаш се знае како завршувало. А ни пак ќе разберете некогаш и да земам да ти нацртам, сум зборувал со многу од вас, едноставно не го живеете тој живот и не го разбирате. Како што јас како дете во детството на некој директорски син од вмро да му објаснувам зошто не сум сакам да одам на летни кампови а кој не сака да оди ла летен камп или тој мене да ми објаснува од каде да купам некој телефон, он го купил и многу бил добар. Два различни света, така сме и ние и вие од Аус за оваа тема, иако ве сакам како дијаспора и секогаш ве бранам кога да ве нападне некој било каде и сте искрени во љубовта кон татковината.
Многу глупи тези вадиш ама ете ќе ти ги прифатам, сега сакаш дека кажеш дека за инает наш ја продадовте државата и коленичите пред секој еден, трпите секојдневи понижувања и секој секојдневен пораз го преставувате како победа ко оваа денес најновата, од среќа и химната ја згрешивте.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Албанците ни палат знаме во сред Скопје, веат знамиња на УЧК и на Албанија никому ништо.
Бугари парадираат низ Скопје со знаме од фашистот Цар Борис и повторно ништо
Свињата Маричиќ јавно во прво негово официјално обраќање вели дека нема Македонско малцинство во Бугарија, што има силна позадина. Дека "спорот" со Бугарија ќе се реши глатко политички, а не со интелектуална фела.
Денес химна пресечена на пола, каков Гоце Делчев, Питу Гули, Сандански и Крушевска република.
Ние поише сме загрижени околу Ѓоковиќ, него ли за тоа што треба да бидеме.

МА ТОП Е, ништо подобро и не заслужуваме.

Една песна напишана пред 40 години, која не опишува во целост.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.663
Поени од реакции
7.568
Ни дадоа можност ја прокоцкавме работата за неполни 10 години...до нас е проблемот, немаме капацитет.
Чисто информативно онака да те прашам, како имаш гласано 2016 на парламентарни избори? на претседателските 2019? и на парламентарните 2021?

Чисто да видиме што мислиш под НАС?
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.246
Чисто информативно онака да те прашам, како имаш гласано 2016 на парламентарни избори? на претседателските 2019? и на парламентарните 2021?

Чисто да видиме што мислиш под НАС?
Не треба да те засегаат вакви работи
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Mislam ne mora tolku dramatiziranje, kartite sekako bile protiv nas. Samo so nekakvo genijalno vizionerstvo bi prosle podobro od ova. Da bideme realni, sme nemale takov.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.246
Тогаш не викај дека во "НАС" бил проблемот. Или кажи што си направил во животот за да видиме кои се тие НАС.
Немам јас ама никаква потреба да му објаснувам некому за мои животни постапки, особено не на некојси виртуелен форум.

А ти само теши се дека припаѓаш во некојси ,,останати" луѓе, сите сме дел од овој колектив, колектив кој начисто ја унакази државата, за травијални интереси.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
Многу глупи тези вадиш ама ете ќе ти ги прифатам, сега сакаш дека кажеш дека за инает наш ја продадовте државата и коленичите пред секој еден, трпите секојдневи понижувања и секој секојдневен пораз го преставувате како победа ко оваа денес најновата, од среќа и химната ја згрешивте.
Како што кажав немате капацитет да сфатите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom