Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.937
Поени од реакции
4.091
Од 2002 навака сме имале ТРОЈЦА македонски министри за здравство а СЕДУМ албански.
...и после се чудиме: зашто се случила Онкологија, зашто Токсикологија, зашто народов нема каде да се лечи, зашто се продваат лекови „на црно„ за дебели пари, зашто приватните ординации „млатат„ тешки пари, зашто не работЕ рентгенот во „Градска„...и томе слично.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.018
Поени од реакции
9.697
...и после се чудиме: зашто се случила Онкологија, зашто Токсикологија, зашто народов нема каде да се лечи, зашто се продваат лекови „на црно„ за дебели пари, зашто приватните ординации „млатат„ тешки пари, зашто не работЕ рентгенот во „Градска„...и томе слично.
Не ке да е од тоа пропаѓањето на здравството...па сите директори на фондот за здравство беа наши и му ебаа мајката, ке го опљачкаат фондот и ке му ја киднат встранство....а никој досега од нив не одговараше за кражба, за злоупотреба на службена функција....
До македончето е фелерот, гнаса народ сме или што викаат некои стари, семката ни е таква.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.192
Поени од реакции
20.828
Damn, vekje zvucis ko hc vmrovec :D Da ne si pravime filmovi deka koaliciraat za nekakvi reformi, pogotovo toa so ukinuvanje ramkovni i edna izborna edinica.

Koaliciraat zaso toa so im e dadeno na albancite ne mozhe da se odzeme bez vojna, nekakva geopoliticka promena ili kriza. I 80 pratenici da soberat vmro, pak kje bide isto. Karierata im zavisi od dobra vojla na zapadnite amasadori. Ako ne im dadat poziici na albancite, bezrazlika dali se dui/vredi(apsolutno isti kur za nas), dovolno e da napraat mini kriza i jajcata na micko kje bidat vednas stegnati od kaleto.

Sustinski reformi, use ne mi se veruva so napisa :D
Војна за тоа дали добиле 2 или 4 функции? Да не претеруваме. Може и сега да им се курчиме на ВРЕДИ и да продаваме ефтин национализам, но што ќе добиеме од тоа освен привремена лична сатисфакција!?

Мене не ми треба курчење кон албанците и ефтин национализам, да се мавам во гради дека им се дале 2 наместо 4 функции, туку законот полека да почне да важи за сите подеднакво. Не може една партија 20+ години да е на власт, заглавена до врат во криминал, а никој да нема одговарано за ништо.

Затоа и ми нема логика зошто некој толку би се трудел да ги придобие сите пајтон партии од опозицијата, при имајќи стабилно мнозинство од 61 пратеник, а да нема намера да оствари некои од клучните ветувања на кои му се темели програмата за избориве.

Ако не се направат некои покрупни и посуштински реформи, од корен да се сменат некои работи, за кур ни се семките кои ни ги фрлаат партиите, од типот на повисоки плати, пензии, субвенции, поврат на ДДВ и слични глупости на кои се пали 95% од народот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.362
Албанците дека се многу европски настроени:

шеријат почињаат да воспоставуваат

многу брзо Илиридава која им ја дадоа Американциве, ја претворија во Саудијска Арабија
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
. Грујо им го имаше дадено министерство за одбрана на УЧК , им даде и животна средина и правда и економија и локална самоуправа и заменик претседател на влада за европски прашања и плус двајца министри без ресор , све тоа со 61 . Ама сеа бил проблемот Мицко дека ќе им даде 3 министерства ( убедливо најмалце од осамостојување на државава ) од кое едно е здравство и не е сигурно дека и тоа ќе го земат . СДС не ги спомнувам оти им ги дадоа сите и плус премиер на УЧК.
Нема проблем, се е според план!
Инаку не пишував за министерства/вљада туку за претседател на Собрание, така се сложувам не е до Мицко.
Случајно да не знаеш до кого е?

Народот е проблемот, пријателе. Секоја власт е онаква каква што е народот. Не фрлаат ѓубре каде ќе стигнат министрите, туку обичните граѓани. Со ваков народ и не може поинаку и подобро, па таман цела германска влада со сите министри и директори во Германија да ги днесеш да ја раководат Македонија. Народов е проблем. Се срамам што сум се родил како Македонец, сѐ повеќе и повеќе.
Така е народот е проблем!
Не грижи се ќе го продадеме народот наскоро, че го праиме бугаристанци, продадовте име достоинство држава да сеа еден народ да прави проблеми, не може продавај тоа на сточен пазар... :sneaky:
Кога сдсСС губи народот му е проблем...
Кога ДПсНЕ губи народот му е проблем...
Кога ќе добијат власт тогаш народот е добар!
Да се договорите еднаш за промена што велиш, може?
Автоматски споено мислење:

Abe kakvi restruktuiranja, ne bladajte. Mislis rodina dosle na vlast, kje ukinuvaat ramkoven :D
Зошто Македонците не сакаат Родина Македонија да дојде на власт?
Мрднати се или го читаат форумов ;)
Автоматски споено мислење:

znaci narodot do beskraj ako prodolzuva da frla gjubre u vardar, instituciite se krivi?
А кој е крив, Кајгана?
Кога еднаш ќе научите дека секогаш ама секогаш виновна/одговорна е власта (суперструктурите)?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.891
Поени од реакции
17.716
Искрено ништо суштински не очекувам. Сигурно ќе биде нијанси подобро од претходно бидејќи македонската партија има доволно пратеници. Од друга страна 60+ знае да биде опасна комбинација бидејќи постои ризик тој што ги добил да се умисли дека е папа или месија.
Spored mene brojot na pratenici ne igra tolku uloga
Војна за тоа дали добиле 2 или 4 функции? Да не претеруваме. Може и сега да им се курчиме на ВРЕДИ и да продаваме ефтин национализам, но што ќе добиеме од тоа освен привремена лична сатисфакција!?

Мене не ми треба курчење кон албанците и ефтин национализам, да се мавам во гради дека им се дале 2 наместо 4 функции, туку законот полека да почне да важи за сите подеднакво. Не може една партија 20+ години да е на власт, заглавена до врат во криминал, а никој да нема одговарано за ништо.

Затоа и ми нема логика зошто некој толку би се трудел да ги придобие сите пајтон партии од опозицијата, при имајќи стабилно мнозинство од 61 пратеник, а да нема намера да оствари некои од клучните ветувања на кои му се темели програмата за избориве.

Ако не се направат некои покрупни и посуштински реформи, од корен да се сменат некои работи, за кур ни се семките кои ни ги фрлаат партиите, од типот на повисоки плати, пензии, субвенции, поврат на ДДВ и слични глупости на кои се пали 95% од народот.
Ja ne gi obvinuvam vmro za ministerstvava, jasno mi e kako ide toa. Ne mozhe da se formira vlada vo Makedonija bez da ima albanska partija vo nea, bezrazlika dali vmro imal 50 ili 70 pratenici. I oni go znaat toa, i nikogas nema da prifatat neso pomalce od toa sto vekje go imaat izboksuvano godini unazad. Mislis kje uleta dui sea i kje rece, slusaj nie bi prifatile za 2 ministerstva, se e okej?

Za ova drugovo, ne znam od kade imas idea deka nekoj takvi reformi bi izgural. Specificno ova so edna izborna edinica i ramkovni vrabotuvanja. Znaci oni imaat 61 pratenik, a zimaat albanska partija za da izguraat promeni vo odnos na raboti koj se od korist na albancite. Ye right, ima logika.

Vlen ne se nekoj odrodeni naivni faci. Ne ni znaci niso koj od niv kje doe na vlast, oni si go menadziraat nivniot del nie nasiot. Utre koa kje treba Evn da gasi vo slupcane, kje se pregovara so Medziti namesto so Bektisi. Apsolutno ne ne tangira.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.663
Поени од реакции
5.282
Ова со претседател на собрание ако им дадат... па плус оној гаши ако биде :pos:

Ја бев уверен поради тоа што бабичката е сега претседник нема да дадат Вмро претседател на собрание. Пошто на тие години, плус 5 години е мандатот мн лесно може да добиеме и прв шипо претседник на државата :vozbud:

Али тоа е јбг, народ гласа.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Една ретроспектива за помладите.
Ниту имало, ниту ќе има влада без шиптаpи у неа.
Најдобар пример е, кога реално биле најмаргинализирани и кога немале ниту универзитети и ги работеле само амалските работи у државава, имале 4 министри и тоа со само 10 пратеници.
А на другата страна сдсм имала 87 пратеници, поради бојкот на изборите од Вмро, тоа е владата во 1994-та.

Така да не си правете филмови дека Мицковски комотно можел да си прави влада без шиптаpите у неа, посебно сега кога имаат една од највлијателните дијаспори.
Многу се мешат баби и жаби.
Никаде никој не рекол да има влада без Арнаути, туку без арнаутски партии кои активно работат на растурање на македонската држава Македонија!
Ама ова е многу тешко да се разбере, па се трола со релативизирање.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.891
Поени од реакции
17.716
Зошто Македонците не сакаат Родина Македонија да дојде на власт?
Мрднати се или го читаат форумов ;)
Автоматски споено мислење:
Da bese forumot relevanten, mozhebi rodina bi dosla na vlast. Levica sigurno. Megjutoa groto od populacijata ne se soglasuva so nivnite stavovi, i zatoa se tamu kaj sto se. Pred se nivnoto antizapadno raspolozenie i poslediicte od toa.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.050
Поени од реакции
8.264
znaci narodot do beskraj ako prodolzuva da frla gjubre u vardar, instituciite se krivi?
Кој народ ? тој што продолжува до бескрај да фрла има име и презиме, ако ти фрлаш ѓубре до бескрај не може некое копиле мене да ме става во исти кош со тебе.
Друго, и во Германија едни исти ѓубрина продолжуваат да фрлаат ѓубре до бескрај ама институциите го чистат, тоа им е работа.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.192
Поени од реакции
20.828
Spored mene brojot na pratenici ne igra tolku uloga

Ja ne gi obvinuvam vmro za ministerstvava, jasno mi e kako ide toa. Ne mozhe da se formira vlada vo Makedonija bez da ima albanska partija vo nea, bezrazlika dali vmro imal 50 ili 70 pratenici. I oni go znaat toa, i nikogas nema da prifatat neso pomalce od toa sto vekje go imaat izboksuvano godini unazad. Mislis kje uleta dui sea i kje rece, slusaj nie bi prifatile za 2 ministerstva, se e okej?

Za ova drugovo, ne znam od kade imas idea deka nekoj takvi reformi bi izgural. Specificno ova so edna izborna edinica i ramkovni vrabotuvanja. Znaci oni imaat 61 pratenik, a zimaat albanska partija za da izguraat promeni vo odnos na raboti koj se od korist na albancite. Ye right, ima logika.

Vlen ne se nekoj odrodeni naivni faci. Ne ni znaci niso koj od niv kje doe na vlast, oni si go menadziraat nivniot del nie nasiot. Utre koa kje treba Evn da gasi vo slupcane, kje se pregovara so Medziti namesto so Bektisi. Apsolutno ne ne tangira.
Ако успеат да формираат влада со двотретинско мнозинство, веројатно за брзо ќе видиме дали ќе покажат иницијатива да реализираат нешто од ветеното. Времето ќе покаже.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.923
Поени од реакции
4.412
Како е денес вжештениот Османи?
Уште ли треска го тресе?
Епа тресе Бранко
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.192
Поени од реакции
20.828
Изгледа ќе губат уште пратеници.
Морам да признаам дека малку е чудно да ги гледаме ДУИ како квичат, ама ќе се навикнеме.

Управниот суд ги одби сите седум тужби на „Европскиот фронт“ – ќе има прегласување на избирачките места
Со одлуките на Управниот суд се потврдуваат решенијата на ДИК за прегласување во шест избирачки места во петтата изборна единица и едно во шестата изборна единица.

Управниот суд ги отфрли како неосновани сите седум тужби од Европскиот фронт, поднесени против решенијата на Државната изборна комисија поврзани со изборите одржани на 8 мај. Со одлуките на Управниот суд се потврдуваат решенијата на ДИК за прегласување во шест избирачки места во петтата изборна единица и едно во шестата изборна единица. Прегласувањето на тие избирачки места треба да се случи на 22 мај, а според приговорите , може да влијае на конечните резултати од гласањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom