Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.090
Поени од реакции
21.725
И нека биде така. Албанците не можеш да ги исклучиш од политиката, батали ги петардиве што пишуваат.
Da gi isklucis od politika e da nemaat svoi pretstavnici vo parlamentot, da nemaat svoi politicki partii itn itn. Opozicija ne znaci isklucuvanje od politika. Nekoj mora da bidi opozicija. Ete SDSM e sega opozicija. Dali toa znaci deka se iskluceni od politikata ?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Ne ne morat.
Zavisi kolku im fali za mnozinstvo. Ako ne im fali, da tocno bi bile dekor posto ne bi bile potrebni, ke gi ima radi reda. I ne vazi ova samo za Albancite, tuku za sekoja druga parlamentarna partija ako ne im zavisi mnozinstvoto, a so toa i stabilnosta na vladata. Sega stvarno ne znam kolku imaat VMRO pratenici i dali imaat mnozinstvo bez VLEN, no ako imaat ne gledam nikakva potreba da im se dadat klucni pozicii na bilo koj. Ako pri vakvi rezultati se dava tolku, racunaj sto bi se slucuvalo ako imaja mnogu pomalce. Ali ok, ajde oficijalno da vidime sto i kako dogovorile pa posle ke zboruvame za euforijata od pred nekoj den.
Мислам дека не им даваат функции за некаква стабилност на влада од 61+ пратеници, не е проблем стабилноста, туку за двотретинско мнозинство. Потребно е двотретинско за да се истуркаат реформите во правосудениот систем, за реструктуирање на министерствата, една изборна единица, намалување пратеници на 90, укинување балансер (рамковни вработувања) итн.

Е сега, зависи на кој што му е поважно, дали курчење на ВРЕДИ и собирање политички поени на таа основа или да се истераат суштинските реформи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.090
Поени од реакции
21.725
Мислам дека не им даваат функции за некаква стабилност на влада од 61+ пратеници, не е проблем стабилноста, туку за двотретинско мнозинство. Потребно е двотретинско за да се истуркаат реформите во правосудениот систем, за реструктуирање на министерствата, една изборна единица, намалување пратеници на 90, укинување балансер (рамковни вработувања) итн.

Е сега, зависи на кој што му е поважно, дали курчење на ВРЕДИ и собирање политички поени на таа основа или да се истераат суштинските реформи.
Aj ke vidime, ke kazi vremeto.
Da ne ispadni muabetot( a ke ispadni) sto je babi milo, to joj se snilo. Sigurno nema Albancite sami da si pukaat vo koleno so vakvi reformi, ne se do tolku nenormalni. Ostavate vpecatok kako VREDI da se pomalce nacionalisti od DUI. Ne se, site se isti kurac, drugo pakovanje.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
652
Da gi isklucis od politika e da nemaat svoi pretstavnici vo parlamentot, da nemaat svoi politicki partii itn itn. Opozicija ne znaci isklucuvanje od politika. Nekoj mora da bidi opozicija. Ete SDSM e sega opozicija. Dali toa znaci deka se iskluceni od politikata ?
Тенко предиме, многу тенко. Шо е нај загрижувачки е тоа дека секој си вика ја да бидам здрав и жив и семејството па шо ми е гајле за другите ко да они се секираат зз мене. Така, без општа свест трчаме по лично богатење не сфаќајќи дека ако на многумина не им е добро тоа прераснува во уништена нација без шанси за повраток. Сиромаштија, блудничење, дроги, коцка... итн.
Жални беа бројките за ВМРО ДПМНЕ кога здогледав резултатите дека народот очекува подобрување, вработување, здравје и правда.
Знам дека цело Косово ќе го лечиме ама за македонецот ќе нема ни кревет ни лек ни доктор.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Aj ke vidime, ke kazi vremeto.
Da ne ispadni muabetot( a ke ispadni) sto je babi milo, to joj se snilo. Sigurno nema Albancite sami da si pukaat vo koleno so vakvi reformi, ne se do tolku nenormalni. Ostavate vpecatok kako VREDI da se pomalce nacionalisti od DUI. Ne se, site se isti kurac, drugo pakovanje.
Исти курац се што се однесува до национализмот. Разликата е во тоа што ДУИ 20+ години пуштаат корени и акумулираат моќ од позиција на власт, веќе имаат изгубено допир со реалноста. Со десетина пратеници цела држава им е заложник.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.090
Поени од реакции
21.725
Исти курац се што се однесува до национализмот. Разликата е во тоа што ДУИ 20+ години пуштаат корени и акумулираат моќ од позиција на власт, веќе имаат изгубено допир со реалноста. Со десетина пратеници цела држава им е заложник.
Ne e bas tolku ednostavno kako sto go kazuvas ova. Ne se samo tie krivi za toa sto ja drzea republikata kako zaloznik. Ima povekje faktori tuka i tie samo ja iskoristija prilikata koja im bese dadena. Long story short, koga dvajca se karaat, tretiot koristi.
Jas licno ke gi posocam SDSM kako kancer na republikata od osamostojuvanjeto do den denes, nekoj ke reci toa e VMRO ali poentata na muabetot e taa. Na toa dodadi i gi trkalata od Levica ili bivsite sareni kurtoni kako slag na tortata i ne znam sto ne ti e jasno vo celata prikazna.
 
Последно уредено:

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.014
Поени од реакции
626
Се обидов да објаснам дека позицијата претседател на Собрание е многу значајна, ама овие се толку запалени што не прифаќаат никаков аргумент.
Настапуваат со “МОРА“, мора ова мора онаа, па ако мора нека на почеток клекне на колена и нека испуши и тоа мора по се изгледа.
Па така повторно ќе мораме некој од позиција претседател на Собрание да го слушам како зборува на албански.
Не се токму, само да добијат власт изгледа е работата.
Па уште и не ги викаат вреди туку влен им се упикуваат на самиот старт.

Ако новата влада првите чекори не и се да ги испрати Црпе и 80 разбојници на обвинителна клупа а потоа и да им го одземе криминално стекнатиот имот, па останатите 40 кои стоеја од страна и гракаа пуч-пуч-пуч им забрани политичко делување и јавни настапи од Македонија за брзо време нема да остане ништо.
. Грујо им го имаше дадено министерство за одбрана на УЧК , им даде и животна средина и правда и економија и локална самоуправа и заменик претседател на влада за европски прашања и плус двајца министри без ресор , све тоа со 61 . Ама сеа бил проблемот Мицко дека ќе им даде 3 министерства ( убедливо најмалце од осамостојување на државава ) од кое едно е здравство и не е сигурно дека и тоа ќе го земат . СДС не ги спомнувам оти им ги дадоа сите и плус премиер на УЧК.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.248
Поени од реакции
16.246
И ќе извадат Влен квалитетен кадар што ќе ги раководи овие ресори. Каде е проблемот овде?
Нема проблем, еден генијалец што знае да носи вакви одлуки им треба.
 
Член од
7 април 2024
Мислења
22
Поени од реакции
39
Ne e bas tolku ednostavno kako sto go kazuvas ova. Ne se samo tie krivi za toa sto ja drzea republikata kako zaloznik. Ima povekje faktori tuka i tie samo ja iskoristija prilikata koja im bese dadena. Long story short, koga dvajca se karaat, tretiot koristi.
Jas licno ke gi posocam SDSM kako kancer na republikata od osamostojuvanjeto do den denes, nekoj ke reci toa e VMRO ali poentata na muabetot e taa. Na toa dodadi i gi trkalata od Levica ili bivsite sareni kurtoni kako slag na tortata i ne znam sto ne ti e jasno vo celata prikazna.
Народот е проблемот, пријателе. Секоја власт е онаква каква што е народот. Не фрлаат ѓубре каде ќе стигнат министрите, туку обичните граѓани. Со ваков народ и не може поинаку и подобро, па таман цела германска влада со сите министри и директори во Германија да ги днесеш да ја раководат Македонија. Народов е проблем. Се срамам што сум се родил како Македонец, сѐ повеќе и повеќе.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.043
Поени од реакции
8.261
Народот е проблемот, пријателе. Секоја власт е онаква каква што е народот. Не фрлаат ѓубре каде ќе стигнат министрите, туку обичните граѓани. Со ваков народ и не може поинаку и подобро, па таман цела германска влада со сите министри и директори во Германија да ги днесеш да ја раководат Македонија. Народов е проблем. Се срамам што сум се родил како Македонец, сѐ повеќе и повеќе.
не бе дибек, и во Греманија ѓубриња фрлаат ѓубре, ама има институции што го чистат, ама овде твоите министри (што ги фалиш) што раководат со институциите не си ја вршат работата, така да не плукај по народот, плукај по министрите , ти ебам мајката гнасна.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.442
Поени од реакции
28.650
не бе дибек, и во Греманија ѓубриња фрлаат ѓубре, ама има институции што го чистат, ама овде твоите министри (што ги фалиш) што раководат со институциите не си ја вршат работата, така да не плукај по народот, плукај по министрите , ти ебам мајката гнасна.
Tamu se znae koj nema kultura pa da frla gjubre kaj ke stasa.
Sekoj germanec ima vo genetskiot kod da si go sortira gjubreto.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.043
Поени од реакции
8.261
Tamu se znae koj nema kultura pa da frla gjubre kaj ke stasa.
Sekoj germanec ima vo genetskiot kod da si go sortira gjubreto.
И јас како Македонец го имам генетскиот код да го сортирам ѓубрето и не дозволувам ова ѓубрево погоре да ме смета ( како дел од обичниот народ а не од делот на министрите) за проблем, проблем се институциите кој не ја работат работата, не народот. Во Германија без разлика кој го фрла ѓубрето, дали е шваба или некој од Авганистан, институциите ќе го исчистат ѓубрето.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.876
Поени од реакции
17.705
Мислам дека не им даваат функции за некаква стабилност на влада од 61+ пратеници, не е проблем стабилноста, туку за двотретинско мнозинство. Потребно е двотретинско за да се истуркаат реформите во правосудениот систем, за реструктуирање на министерствата, една изборна единица, намалување пратеници на 90, укинување балансер (рамковни вработувања) итн.

Е сега, зависи на кој што му е поважно, дали курчење на ВРЕДИ и собирање политички поени на таа основа или да се истераат суштинските реформи.
Damn, vekje zvucis ko hc vmrovec :D Da ne si pravime filmovi deka koaliciraat za nekakvi reformi, pogotovo toa so ukinuvanje ramkovni i edna izborna edinica.

Koaliciraat zaso toa so im e dadeno na albancite ne mozhe da se odzeme bez vojna, nekakva geopoliticka promena ili kriza. I 80 pratenici da soberat vmro, pak kje bide isto. Karierata im zavisi od dobra vojla na zapadnite amasadori. Ako ne im dadat poziici na albancite, bezrazlika dali se dui/vredi(apsolutno isti kur za nas), dovolno e da napraat mini kriza i jajcata na micko kje bidat vednas stegnati od kaleto.

Sustinski reformi, use ne mi se veruva so napisa :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom