Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
340
Поени од реакции
502
Има ли у парламент закажана седница за расправа за гласање за измена на устав?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
Од такви као тебе државата ни е глупава.
...:pos:...

До пред 5 секунди мислев дека државата ни е глупава оти такви ликови ја водат...
Автоматски споено мислење:

Има ли у парламент закажана седница за расправа за гласање за измена на устав?
Да, треба да почне расправата нареднава седмица...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.128
Поени од реакции
15.081
Audito od Grubi bilo sopstvenost na firmata sto go kupi hotelot na Šapka od Granit( koj patem dobi tender za patot kon Kosovo)

Plus Proliver mu stavil flešeri....


Mnogu godini robija vo eden kup (ne)luđe
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
340
Поени од реакции
502
Да, треба да почне расправата нареднава седмица...
Ако е закажана ондак сигурно има двотретинско мнозинство кое ке гласа за.
Достапен ли е јавно предлог текстот за промена на уставот?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.070
Поени од реакции
8.637
Audito od Grubi bilo sopstvenost na firmata sto go kupi hotelot na Šapka od Granit( koj patem dobi tender za patot kon Kosovo)

Plus Proliver mu stavil flešeri....


Mnogu godini robija vo eden kup (ne)luđe
Ама важно:


СДСМ го осудува палењето на возилото кое го користел вицепремиерот Груби, очекуваме надлежните институции целосно да го расчистат случајот

Немојте да го земате толку длабоко, ќе се задавите.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
Ако е закажана ондак сигурно има двотретинско мнозинство кое ке гласа за.
Достапен ли е јавно предлог текстот за промена на уставот?
Тоа што процедурите за промена на пусулчето се отпочнати, не значи дека власта обезбедила 2/3 од потребните гласови за потребната промена (отворање, гласање...) на пусулчето.

Од ДПНЕ е повеќе пати кажано дека нема да гласаат за промена на пусулчето.

Пред неколку недели, проф. Божиновски посочи што најверојатно (и за мене е прифатливо како точно....) ќе се случува со процедурите за промена на уставот; власта ќе почне „као„ да работи на промените, промените ќе бидат изнесени пред Собранието, гласањето во Собранието ќе биде неуспешно (без потребните 2/3), а власта ќе глуми лудило, сметајќи дека ете „као„ нешто работела, ама опозицијата „као„ е пречка за промена на пусулчето...

И така, власта „као„ работи, со цел нејзиниот „работодавец„ да види дека ете, работела на бараните промени на уставот...

Предлог текстот за уставните измени е (веројатно, не знам...) веќе достапен и доставен:

 
Последно уредено:

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
340
Поени од реакции
502
Тоа што процедурите за промена на пусулчето се отпочнати, не значи дека власта обезбедила 2/3 од потребните гласови за потребната промена (отворање, гласање...) на пусулчето.

Од ДПНЕ е повеќе пати кажано дека нема да гласаат за промена на пусулчето.

Пред неколку недели, проф. Божиновски посочи што најверојатно (и за мене е прифатливо како точно....) ќе се случува со процедурите за промена на усавот; власта ќе почне „као„ да работи на промените, промените ќе бидат изнесени пред Собранието, гласањето во Собранието ќе биде неуспешно (без потребните 2/3), а власта ќе глуми лудило, сметајќи дека ете „као„ нешто работела, ама опозицијата „као„ е пречка за промена на пусулчето...

И така, власта „као„ работи, со цел нејзиниот „работодавец„ да види дека ете, работела на бараните промени на уставот...

Предлог текстот за уставните измени е (веројатно, не знам...) веќе достапен и доставен:

ДПМНЕ и претходно кажаа дека нема да гласаат промена на устав но дел гласаа,овој пат тоа не е ни приближно драматична измена како тогаш затоа и најверојатно ке помине.Има изјави од пратеници од дпмне кои изјавуваа дека не се против внесување на други народи во преамбулата.
Замисли Рашела Мизрахи да гласа против внесување на евреите во уставот едноставно нема логика да гласа против самата себе и евреите општо.
Кога веке влегол у процедура предлогот тоа значи дека завршена е промената,не би влегле во процедура ако немаат доволно пратеници.
До сега нема пример каде предлог за промена е пушен у собрание а да не биде усвоен.

Едит:
Овде е предлог текстот
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
ДПМНЕ и претходно кажаа дека нема да гласаат промена на устав но дел гласаа,овој пат тоа не е ни приближно драматична измена како тогаш затоа и најверојатно ке помине.Има изјави од пратеници од дпмне кои изјавуваа дека не се против внесување на други народи во преамбулата.
Замисли Рашела Мизрахи да гласа против внесување на евреите во уставот едноставно нема логика да гласа против самата себе и евреите општо.
Кога веке влегол у процедура предлогот тоа значи дека завршена е промената,не би влегле во процедура ако немаат доволно пратеници.
До сега нема пример каде предлог за промена е пушен у собрание а да не биде усвоен.
Изнесов став од ДПНЕ дека нема да гласаат за промена на уставот и тоа е нивен став. Промените на уставот би биле прифатливи за ДПНЕ под условите кои Мицкоски веќе ги има изнесено во јавноста.

Тоа што покрај Волгарите, во новиот устав би биле наведени и други пропадници/делови од народи, тоа е само обично „мачкање очи„, каде со впишувањето на, на пример Евреите или Хрватите, ќе се „замачка„ и „покрие„ и впишувањето на Бугарите и ќе се изведе едно релативизирање и привидно „прифаќање„ на впишувањето во уставот на било кој друг народ. Во таквиот случај, Рашела не би била баш среќна...

Впишувањето на Бугарите и правните последици од тоа впишување се веќе познати и јавно објавени, така да нивното впишување ќе биде исто толку погубно за Македонија како и „Преспанскиот...„ и „Добрососедскиот...„.

Да, „комисијата„ (каков еуфемизам!...) за уставните промени си ја завршила работата, а тоа што процедурата за промена на уставот е отпочната, онака формално, не значи и дека е изгласана, усвоена и правосилна.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.128
Поени од реакции
15.081
Инаку, лажна вест е ова за бугарскиот парламент. Секако македонските медиуми не можеа да одолеат да пумпат дезинформации колку да профитираат на сметка на ботовите кои шират анти бугарска реторика.
ne e lažna vest, gledaj vesti ima govori na pratenici okolu ova prašanje

samiot se doveduvaš vo pozicija da členovite koi prakaat uvredi kon tebe da izgleda se vo pravo
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.070
Поени од реакции
8.637
ne e lažna vest, gledaj vesti ima govori na pratenici okolu ova prašanje

samiot se doveduvaš vo pozicija da členovite koi prakaat uvredi kon tebe da izgleda se vo pravo
Зошто сдсм-овските љубители на кабриолетот на Груби никаде ги немаше да го осудат палењето на колите на стражарите од затворот Идризово?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Од ДПНЕ е повеќе пати кажано дека нема да гласаат за промена на пусулчето.
Дпне е бугарашка партија со векови, 90% од раководството се со бугарски пасоши.

Ама добро не е прв пат да ве лажат, тие изманипулираа еден куп народ на попис да не излезе македонци да се пишат, ова е ситна работа.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.070
Поени од реакции
8.637
Дпне е бугарашка партија со векови, 90% од раководството се со бугарски пасоши.

Ама добро не е прв пат да ве лажат, тие изманипулираа еден куп народ на попис да не излезе македонци да се пишат, ова е ситна работа.
Meне ме интересира каква партија е СДСМ.

Заокружи го точниот одговор. Може и повеќе од еден.

1. Партизанска
2. Балистичка
3. Вишиевска
4. Србоманска
5. Врховистичка
6. Клептократска
7. Какистократска
8. Партократска
9. Плутократска
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
Дпне е бугарашка партија со векови, 90% од раководството се со бугарски пасоши.

Ама добро не е прв пат да ве лажат, тие изманипулираа еден куп народ на попис да не излезе македонци да се пишат, ова е ситна работа.
Познато е која партија во која година е основана и со која платформа, па така, не мешај (исто како што јас не ги мешам...): изворното ТМOРО, првата ВМРО (разединета) и втората/денешнава ВМРО-ДП(М)НЕ.

Ако се повик(ув)ам на некој нивен став (од ДПНЕ...), не значи дека сум нивен член или истомисленик...уште помалку значи дека ме излажале.
Автоматски споено мислење:

Meне ме интересира каква партија е СДСМ.

Заокружи го точниот одговор. Може и повеќе од еден.

1. Партизанска
2. Балистичка
3. Вишиевска
4. Србоманска
5. Врховистичка
6. Клептократска
7. Какистократска
8. Партократска
9. Плутократска
...идиократска...педократска...и тн...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom