Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија ќе гласате на парламентарните и претседателските избори следната година?

 • СДСМ

 • ВМРО-ДПМНЕ

 • Левица

 • ДУИ

 • ДПА

 • Алијанса за Албанците

 • Алтернатива

 • БЕСА

 • Турска демократска партија

 • Друга

 • Ни една / Ќе го направам ливчето неважечко

 • Нема да излезам на гласање

 • Неодлучен / Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
31 мај 2023
Мислења
36
Поени од реакции
65
@puno како е? Ќе гукнеш нешто за пресудиве, 300 денари казна по умрен љоч. Толку вредите за дуи, 5 евра. Ќоро и сакато сте за нив и пак да си ги гласате.
Правда по шиптaрски терк.
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Има ли шанси бе Илија Димовски да биде претседател на Вмро како опција?!
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.681
Поени од реакции
32.074
Не се ДУИ ова, Алијанса се. Затоа се приклучија на власта тие, за да вежбаат малце дисциплинирање комуњари.
Ист ташак се тие сите. Само глуп комуњар мисли дека има опозиција кај шипурките, и дека се различни партии. Све е тоа под контрола на Аца и дуи.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
988
Поени од реакции
563
Ајде пак:

Имам заприметено муабет на темава каде има расправии дека некој живеел во Австралија и не можел да биде патриот, или немал право да зборува за случувањата(особено политички) тука.

Мој предлог е да не се залетувате во такви муабети, затоа што тоа им е една од целите, да ве одведат до муабет кој ултимативно не е битен и со тоа да ви го дискредитираат она мислење што го имате.
Имам заприметено муабет на темава каде има расправии дека некој пишувал на латиница и не можел да биде патриот, или немал право да зборува за случувањата(особено политички) тука.

Мој предлог е да не се залетувате во такви муабети, затоа што тоа им е една од целите, да ве одведат до муабет кој ултимативно не е битен и со тоа да ви го дискредитираат она мислење што го имате.

И мене ми пречи латиницата(ме боли глава кога пробувам да читам текст на македонски јазик напишан со латиница) ама на крај памет нема да ми текни да му префрлувам на некој дњка неможе да биде патриот, или неможе да искаже политичко мислење зашто пишувал на латиница.
 
Член од
31 мај 2023
Мислења
36
Поени од реакции
65
Ист ташак се тие сите. Само глуп комуњар мисли дека има опозиција кај шипурките, и дека се различни партии. Све е тоа под контрола на Аца и дуи.
Он гледа ги гледа ко партии, но всушност сите тие се еден антидржавен елемент.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.073
Поени од реакции
78.340
Член од
25 март 2012
Мислења
8.220
Поени од реакции
4.555
@puno како е? Ќе гукнеш нешто за пресудиве, 300 денари казна по умрен љоч. Толку вредите за дуи, 5 евра. Ќоро и сакато сте за нив и пак да си ги гласате.
Очекувано е ова од мене, вака функсионира судството кај нас, ако жртвите се албанци сторителите нема да се казнат колку заслужуваат, да беше жртва некој каур тогаш ќе видиме нешто казнување, дури ако не се најдат сторителите ќе земат некој од улица и ќе го казнат со 3 доживотни.
Да ти појаснам малце по симплифицирано, ако жртвата е албанец и убиецот албанец он ќе добие скоро ослободителна пресуда(ќе изигра малце улога кој има повеќе познаници)
Ако жртвата е македонец а убиецот албанец казната е максимална, ако убиецот поради икс причини не може да се најде ќе се затвори друг албанец.
Ако е спротивно за македонецот ќе се изнајдат олеснителни околности, ќе се оправдува од медиумите и од јавноста и нема теоретски шанси да се казнува со најстрога казна, едноставно нема шанси и албанцот да е син на Ахмети.
Ако жртвата е македонец и убиецот истотака тука директно влиае кој има повеќе врски.
И за болницава така е работава, каури ја изградиле со каурска фирма и каурски квалитет во каурска држава, каур тендер направил и нормално каур нема да лежи, и 100 ден се многу.
 
Член од
31 мај 2023
Мислења
36
Поени од реакции
65
Очекувано е ова од мене, вака функсионира судството кај нас, ако жртвите се албанци сторителите нема да се казнат колку заслужуваат, да беше жртва некој каур тогаш ќе видиме нешто казнување, дури ако не се најдат сторителите ќе земат некој од улица и ќе го казнат со 3 доживотни.
Да ти појаснам малце по симплифицирано, ако жртвата е албанец и убиецот албанец он ќе добие скоро ослободителна пресуда(ќе изигра малце улога кој има повеќе познаници)
Ако жртвата е македонец а убиецот албанец казната е максимална, ако убиецот поради икс причини не може да се најде ќе се затвори друг албанец.
Ако е спротивно за македонецот ќе се изнајдат олеснителни околности, ќе се оправдува од медиумите и од јавноста и нема теоретски шанси да се казнува со најстрога казна, едноставно нема шанси и албанцот да е син на Ахмети.
Ако жртвата е македонец и убиецот истотака тука директно влиае кој има повеќе врски.
И за болницава така е работава, каури ја изградиле со каурска фирма и каурски квалитет во каурска држава, каур тендер направил и нормално каур нема да лежи, и 100 ден се многу.
Daj da vi izgradime uste 100 takvi bolnici kaurski.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.450
Поени од реакции
76.015
Нека гинат на ангро и овие у Тетово и оние у Ласкарци и оние во Бугарија. Албанците 50 години чекале да дојдат на позиции тука, не е фер да бараме одговорност од нив одма.
- суштински, во крајна линија, тоа им е логиката на Албанците. Секогаш кога заради нивните етнички повластици (независно дали станува збор за контрола на автобуси или контролка на работата во болница) ќе умрат луѓе (па нека бидат и нивни) подобро им е да гинат Албанци, неголи Албанци да одговарааат.

Тие жртви свесно ги вложуваат за да поголемо добро, у крајна линија - каурот да биде долу, а Албанецот горе.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.446
чисто процедурално. Немаше ништо такво до 80тите. Кога доаѓа Планинц на чело на влада, средина на 80тите, тогаш се воведуваат бонови, пар непар, мањак млеко, масло и слично. Ама тоа е од други причини. Југославија требаше да ја снема по смртта на Тито, па, слично како сега со името, историјата, јазикот и слично, цела меѓународна удри по таа Југославија преку економски "мерки". Па не успеа, па организираа војни, кризи, бомбардирања...долга е.
Зошто/како, колку што знаеме зошто и како удираат по Македонија. Имаат планови меѓународната кои ние не ги знаеме. Се дозволува огромен (во сите пори, институции, фирми и нгоа, од ситен до крупен) криминал, на сметка на политиката еу, бугарија, јазици, малцинства итн.
Кога веќе ја отвори ова тема да прашам:
-знаеш ли од која година им се забрани на Македонците и Грците од северна Грција да студираат во Скопје-Македонија?
(е од тогаш се знаеше дека ЕхЈУ ќе ја парчат, само се бираше моделот по кој ќе се изведе сценариото, Германистан бараше што повеќе крв за да не дојде во блиска иднина до некакво повторно обединување на јужнословенските народи кои ќе им ја попречуваат оската Берлин-Багдад)
-дали случајно знаеш кој беше претседател на ЕхЈу претседателството во 1981-та кој нареди да влезе тенковската бригада во Приштина за да ги потсмири Балистите?

Muabetot bese deka vo komunizmot na obicniot narod mu bese mnogu tesko. E sea uhraneti deca sto imaa nekogo od familija vo KPM i slicni im bese salam dobro, dve plati, stan drzhaven na otplata od 1000 godini, sekoja godina kampovi ili hoteli niz cela Yuga , pa izigravanje visoko drustvo niv im bese dobro i zatoa ne pamtat nisto loso od tie vremina.
Можеби, можеби на народот во комунизмот (патем ако не сте учеле на вечерното беше социјализам а не комунизам) не му течеше мед и млеко ама барем можеше гордо да се изјасни како Македонец, денес таа благодет во демократијава му е ускратена...

Што се однесува до демократијава еве еден краток курс:
–ДЕМОКРАТИЈА ЗА НАИВНИ-
1. Најпрво целосно разоруваш некоја избрана држава ...
2. На власт носиш свои копуци(квислинзи) и марионети.
3. Поставените вазали ја распродаваат целата државна сопственост за 1 денар...
4. Поставените марионети земат огромни кредити како би ја задолжиле земјата колку што може повеќе, а како награда кредитите–бројките на екраните во банките-можат да ги потрошат на себе и на подобните партиски тајкуни-олигарси-бизнисмени како и на послушните сопственици на медиуми. „Почитуваните“ претприемачи-бизнисмени подоцна ќе им бидат спонзори на изборните кампањи, а пак ПРИВАТИЗИРАНИТЕ медиуми подоцна ќе пишуваат за приватизацијата, стегањето каиш, распродажбите и концесиите ... како за храбри државнички потези во кризни времиња. По неколку години кредитите доаѓаат на наплата и тогаш се се распродава за стотиот дел од вредноста, или по наше речено за 1 денар, а остатокот оди во концесии на подобните причувни сметки во домашните приватизирани банки, чии сопственици се офшор компании од некоја „држава“ даночна оаза (можете да погодувате до три пати).
5. Приватизираните банки го кубат народот...
...
По сето ова ве убедуваат како сте НЕРАБОТНИЦИ ... ИМА ПРОМНОГУ НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ-ПРАЗНИЦИ ... ИМАТЕ ГОЛЕМИ РАБОТНИЧКИ ПРАВА ... НЕ СТЕ СПОСОБНИ САМИ ДА ГИ ВОДИТЕ СВОИТЕ ФИНАНСИИ ... ТРЕБА СЕ ЖИВО ДА ПРИВАТИЗИРАТЕ ... ТРЕБА ДА ГИ НАМАЛИТЕ ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРАВА ... ТРЕБА ДА ГИ НАМАЛИТЕ ИЗДВОЈУВАЊАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ ... и треба да станете НЕОБРАЗОВАНА НАЦИЈА НА ИДИОТИ СО КОИ ЛЕСНО СЕ МАНИПУЛИРА.
...
6. Народот нема што да јаде, нема работа, нема држава, нема иднина ... граѓаните размислуваат овој месец дали да ги платам сметките, или да купам лекови, или пак да гладувам овој месец ... но ЗАТОА ИМАТЕ „СЛОБОДА, ДЕМОКРАТИЈА И ЧОВЕКОВИ ПРАВА“!
....
Имате право на тоа БОЛНИЦИТЕ НЕ СМЕАТ ДА РАБОТАТ СО МИНУС, но затоа вашата ДЕМОКРАТСКА влада може да купува нови автомобили и смартфони иако буџетот им е во минус... и секако можете да летувате покрај телевизорот ако сте платиле радиодифузна такса, значи на ваш трошок, знаете тоа сепак е слобода и демократија, а вие имате демократско право да добиете отказ додека сте на породилно, имате демократско право да добиете отказ додека сте на боледување, имате демократско право да работите прекувремено а неплатено се разбира, имате демократско право по законот да работите 12 часа дневно цели 6 месеци а кога ќе треба наредните 6 месеци да работите по 4 часа тогаш демократскиот сопственик демократски банкротира и демократски не одговара со својата сопственост за работењето на фирмата ... се „демократски, слободно и според човековите права“ и по закон.

Замисли учиш цел живот, стануваш респектабилен хирург и доаѓа некој не писмен шиптaр со завршен тетовски универзитет и ти вика си бил мрцина без никакви резултати.
А што очекуваше, сакаше демократија... сега ќе ги береш плодовите од таа демократија и немој многу да брануваш.

Без детален опис и анализа за даден историски контекст и духот на времето, секоја изречена вистина е само специјален вид на пропаганда за тој настан, па затоа таа вистина треба и мора да се преиспита!

Никогаш не била државава на полошо ниво од сега моментално, класичен башибозук
Зошто толку критика за демократијата?


(Некогаш имаше вредносен систем па и христијанството во некои минати времиња проповедаше дека треба да се користат парите за да покажеш колку ги сакаш луѓето, денес тој вредносен систем се напаѓа токму од тие монструми кои имаат свој бог ПАРИТЕ(евро или долар сеедно), а црквата се претвори во бизнис клуб каде овие монструми си ги откупуваат своите гревови)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.192
Поени од реакции
3.263
Верните кучки на ДУИ би рекле дека само уште бугарите во Устав и повеќе нема да се случуваат вакви нешта.

А сега „нема друге, баааа....„, освен да му се суди на кабелот, како главен виновник за пожарот. Верувам дека „припадниците од другата националност„ ќе излезат на протест за заштита на кабелот, пред зградата од судот, во доволен број...
Автоматски споено мислење:

Има ли шанси бе Илија Димовски да биде претседател на Вмро како опција?!
Нема...се-де-се-то е најбоља партија у „севернава„...:cool:...а и шире...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.262
Поени од реакции
7.102
Продолжуваат Албанците со лажење.


1686000456947.png

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.192
Поени од реакции
3.263
Продолжуваат Албанците со лажење.


Прегледај го приврзокот 380858

Добро е...си помислив дека продолжиле нивните маки и неправди, предизвикани од каурите...
Автоматски споено мислење:

Еве како продолжува Македонското омаловажување и срамотење...

 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.180
Поени од реакции
14.846
Очекувано е ова од мене, вака функсионира судството кај нас, ако жртвите се албанци сторителите нема да се казнат колку заслужуваат, да беше жртва некој каур тогаш ќе видиме нешто казнување, дури ако не се најдат сторителите ќе земат некој од улица и ќе го казнат со 3 доживотни.
Да ти појаснам малце по симплифицирано, ако жртвата е албанец и убиецот албанец он ќе добие скоро ослободителна пресуда(ќе изигра малце улога кој има повеќе познаници)
Ако жртвата е македонец а убиецот албанец казната е максимална, ако убиецот поради икс причини не може да се најде ќе се затвори друг албанец.
Ако е спротивно за македонецот ќе се изнајдат олеснителни околности, ќе се оправдува од медиумите и од јавноста и нема теоретски шанси да се казнува со најстрога казна, едноставно нема шанси и албанцот да е син на Ахмети.
Ако жртвата е македонец и убиецот истотака тука директно влиае кој има повеќе врски.
И за болницава така е работава, каури ја изградиле со каурска фирма и каурски квалитет во каурска држава, каур тендер направил и нормално каур нема да лежи, и 100 ден се многу.
Македонија станува опасно место за живеење

никако на Доктор, подобро кај Оџата или кај тој од Вевчани
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.144
Ох уште ли стварно верувате дека Западот ја распаднал Југославија, а не интерната нестабилност, распадот на комунизмот, огромна корупција и тоа што самиот модел испаднал тотално нефункционален, додади агресивен национализам на сето ова и ќе престанеш да веруваш у теории на заговор
Кога започнаа војните во СФРЈ, јас бев во ЈНА, и еден ден не собра на пострјување поручникот(иначе хрват), и ни одржа за тоа време фрапантен говор. Буквално вака рече:

-ЦИА во 1977 година има изготвено план во 13 точки за растурање на СФРЈ. 12 точки се исполнети(не ни кажа кои се тие), а последната е распаѓање на ЈНА. ,,другови војници...ако се ЈНА распадне, распашќе се и СФРЈ,,и си замина.

После 2-3 месеци почнаа да бегаат од касарна хрвати, па босанците веќе почнаа да се делат на босанци-хрвати, босанци-срби и босанци муслимани. па еден десетар хрват почна да не постројува со усташки наредби....

и другото е веќе историја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom