Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

 • Билјана Ванковска (Левица)

  Гласови: 81 28,6%
 • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

  Гласови: 18 6,4%
 • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

  Гласови: 14 4,9%
 • Вело Марковски (независен кандидат)

  Гласови: 8 2,8%
 • Бујар Османи (ДУИ)

  Гласови: 3 1,1%
 • Стево Пендаровски (СДСМ)

  Гласови: 9 3,2%
 • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

  Гласови: 63 22,3%
 • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

  Гласови: 3 1,1%
 • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

  Гласови: 26 9,2%
 • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

  Гласови: 40 14,1%
 • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

  Гласови: 4 1,4%
 • Томе Николоски (независен кандидат)

  Гласови: 0 0,0%
 • Господин Поповски (независен кандидат)

  Гласови: 10 3,5%
 • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

  Гласови: 2 0,7%
 • Зорица Цветковска (Десна)

  Гласови: 2 0,7%

 • Вкупно гласачи
  283
 • Гласањето е завршено на .

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.636
Поени од реакции
5.317
Вие сте далеку од македонци, вие сте фиромците на грујо, родени 2008ма, со изменет генетски код, антиквизирани, изгубени на мапа чекајки да ве примат во некој источен сојуз.

Си немате ништо слично со просечниот македонец, вие сте дијаметрално спротивното.

Сепак кај нас има место и за вас, ние сме демокрстска држава. Кога има место за косоварите, зошто не и за вас.
Татковинава не е од татко ти па да кажуваш дали имало место за некој или немало. До вчера се крстевте на Југославија, подопашници комунистички, па денеска глумите некој европејци на батерии..Марш таму бре...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.633
Поени од реакции
3.752
На крајот ќе имаме прескапо платен непостоечки автопат. Парите ќе завршат во приватни џебови а метар пат нема да се изгради.
Да, има сомнежи дека патиштата воопшто ќе бидат отпочнати со градење, со оглед на немањето ништо од потребната изработена, ревидирана и одобрена проектна документација, а искуствата со автопатите кон КосовА ни говорат дека сомнежите се основани, парите веќе уплатени, а патиштата...дека се?

Битно е дека ДУИ си го откупи тековниот мандат и уплати аванс за наредниот. Тета амбасадорица од големата ембаси тоа високо ќе го цени, не се сумЉам во тоа...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Да, има сомнежи дека патиштата воопшто ќе бидат отпочнати со градење, со оглед на немањето ништо од потребната изработена, ревидирана и одобрена проектна документација, а искуствата со автопатите кон КосовА ни говорат дека сомнежите се основани, парите веќе уплатени, а патиштата...дека се?

Битно е дека ДУИ си го откупи тековниот мандат и уплати аванс за наредниот. Тета амбасадорица од големата ембаси тоа високо ќе го цени, не се сумЉам во тоа...
ДУИ си прибира пари за купување на гласачи, знаат добро дека жаба на гладно не крека и дека никој повеќе не им верува на нивните празни ветувања. А газдарицата од Калето не оди да гласа кај нас.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Татковинава не е од татко ти па да кажуваш дали имало место за некој или немало. До вчера се крстевте на Југославија, подопашници комунистички, па денеска глумите некој европејци на батерии..Марш таму бре...
Па не е државава и на умреница како тебе и твоите. Каква југославија, какви подопашици комунистички бе мрднат?

Нешто многу објективен и хејтер на 2те страни глумиш или? Ме цитираш демек контра ми идеш за да не реметат лудациве русофилски? Те имам приметено чат-пат од никаде напаѓаш некои кои имаат контраруски ставови за да те лајкаат русофили.

Класично фиромјанче без рбет.:icon_lol:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Па не е државава и на умреница како тебе и твоите. Каква југославија, какви подопашици комунистички бе мрднат?

Нешто многу објективен и хејтер на 2те страни глумиш или? Ме цитираш демек контра ми идеш за да не реметат лудациве русофилски? Те имам приметено чат-пат од никаде напаѓаш некои кои имаат контраруски ставови за да те лајкаат русофили.

Класично фиромјанче без рбет.:icon_lol:
Крајно време е да ти дадат ново сценарио. Ова ептен ти се потроши па почнуваш да трокираш.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.636
Поени од реакции
5.317
Па не е државава и на умреница како тебе и твоите. Каква југославија, какви подопашици комунистички бе мрднат?

Нешто многу објективен и хејтер на 2те страни глумиш или? Ме цитираш демек контра ми идеш за да не реметат лудациве русофилски? Те имам приметено чат-пат од никаде напаѓаш некои кои имаат контраруски ставови за да те лајкаат русофили.

Класично фиромјанче без рбет.:icon_lol:
Море тиквар, јас не се правам дека имам екслузивно право кој да живее во државава а кој не. Капиши?

Ако сум против окупацијата на Русија во Украина, не значи дека сум автоматски за Западот, ама за да се сфати тоа треба да се има малку капацитет во црпката.

Ако ми е за лајкови тиквар, ќе одам ќе си пишам во хумор, сатира и играчница, некаде каде што треба ти да пишиш. Да ме лајковале русофили бе..Хахаха..

Оххх мајко моја кој најде да кажува за рбет.... :lolzz: :lolzz: :lolzz:
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Море тиквар, јас не се правам дека имам екслузивно право кој да живее во државава а кој не. Капиши?

Ако сум против окупацијата на Русија во Украина, не значи дека сум автоматски за Западот, ама за да се сфати тоа треба да се има малку капацитет во црпката.

Ако ми е за лајкови тиквар, ќе одам ќе си пишам во хумор, сатира и играчница, некаде каде што треба ти да пишиш. Да ме лајковале русофили бе..Хахаха..

Оххх мајко моја кој најде да кажува за рбет.... :lolzz: :lolzz: :lolzz:
Ти имаш квота на форумов, 90% од постовите ти се анти-руски и контра русофилија, и тие 10% ти се цитирање на тие 5-6 членови кои не се русофили, да прикажеш демек нешто објективен критичар на форумот, да не те пцуе клубот на фк путин. :icon_lol:

Провиден си целосно, затоа и ти викам дека си изгубен у дебативе.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Само една мала исправка. До средината на 80тите името Македонија беше забрането во Грција и таа област се викаше северна Грција. Плус ако толку им било дојдено до македонското наследство зошто Александар Македонски го ставаат на драхмите дури во 90тите, Перикле го има многу порано. Зошто има само два споменици на Александар Велики и тоа едниот во Солун кој таму е изграден во 90тите а вториот во Атина кој го поставија дури во 2018. Да биде иронијата поголема вториот споменик за брзо време беше оштетен. И зошто нема ни еден споменик на Филип II Македонски во цела Грција.
Очаен ти е аргументот. Нив барем Груевски не им ги правел и немале потреба да ги именуваат војници на коњи :lolzz: .

Вас ви требаше само еден диктатор да ви го промени наративот за нацијата од кој неможете да се оправите.

Прашај се себе едно конструктивно прашање. Дали сметаш дека ти као словен имаш повеќе историски аргумент околу култура која несомнено е хеленистичка во својата природа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.636
Поени од реакции
5.317
Ти имаш квота на форумов, 90% од постовите ти се анти-руски и контра русофилија, и тие 10% ти се цитирање на тие 5-6 членови кои не се русофили, да прикажеш демек нешто објективен критичар на форумот, да не те пцуе клубот на фк путин. :icon_lol:

Провиден си целосно, затоа и ти викам дека си изгубен у дебативе.
Смијем се, а плаче ми се. Која појава си човеку еј, да сум чист американец, русофил ќе станам кога ќе те прочитам бре.

Зел квоти ми води хахахаха....

Оди исшлапкај се со мраз студена вода малку, разбистри си ја главата, најди си хоби, рани чавки по тротоарите, верувај, попродуктивен ќе бидиш...
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Смијем се, а плаче ми се. Која појава си човеку еј, да сум чист американец, русофил ќе станам кога ќе те прочитам бре.

Зел квоти ми води хахахаха....

Оди исшлапкај се со мраз студена вода малку, разбистри си ја главата, најди си хоби, рани чавки по тротоарите, верувај, попродуктивен ќе бидиш...
Ајде ќе ти собереме уште некој лајк за објективност, па ќе те вратиме назад да се бориш против ФК Путин.

Ти ќе да си кајганскиот Павле Трајанов.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.636
Поени од реакции
5.317
Ајде ќе ти собереме уште некој лајк за објективност, па ќе те вратиме назад да се бориш против ФК Путин.

Ти ќе да си кајганскиот Павле Трајанов.
Подобро Павле Трајанов, него ли Самка Ибраимовски како тебе...
Автоматски споено мислење:

Ајде ќе ти собереме уште некој лајк за објективност, па ќе те вратиме назад да се бориш против ФК Путин.
Не смарај Самка.. Кои сте тоа вие бре?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Очаен ти е аргументот. Нив барем Груевски не им ги правел и немале потреба да ги именуваат војници на коњи :lolzz: .

Вас ви требаше само еден диктатор да ви го промени наративот за нацијата од кој неможете да се оправите.

Прашај се себе едно конструктивно прашање. Дали сметаш дека ти као словен имаш повеќе историски аргумент околу култура која несомнено е хеленистичка во својата природа.
Карактеристика на секој бот, па така и на северџан ботовите е да бегаат од аргументите. Ајде уште еднаш докажи ми оти ако Македонија е толку битен дел од хеленската култура, Грците цели 170 години го занемаруваат. И оти никаде не се спомнува Филип II, немаат ни улица по негово име крстено. Инаку нормално е за северџан бот како тебе историјата да почнува од 2018 со основоположникот Црпе I Муртински Бескичмениот и затоа ништо пред тоа не ти е познато.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.720
Поени од реакции
7.858
Очаен ти е аргументот. Нив барем Груевски не им ги правел и немале потреба да ги именуваат војници на коњи :lolzz: .

Вас ви требаше само еден диктатор да ви го промени наративот за нацијата од кој неможете да се оправите.

Прашај се себе едно конструктивно прашање. Дали сметаш дека ти као словен имаш повеќе историски аргумент околу култура која несомнено е хеленистичка во својата природа.
Кој ти кажа тебе дека тој е Словен?

1685457142725.png


1685457209137.png
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Уствари не си ти Павле, ти си тој најглупиот син на Амди, Елвис Бајрам.

Елвис од кајгана форум, објективен аналитичар.
Очаен ти е аргументот. Нив барем Груевски не им ги правел и немале потреба да ги именуваат војници на коњи :lolzz: .

Вас ви требаше само еден диктатор да ви го промени наративот за нацијата од кој неможете да се оправите.

Прашај се себе едно конструктивно прашање. Дали сметаш дека ти као словен имаш повеќе историски аргумент околу култура која несомнено е хеленистичка во својата природа.
Буквално дојде еден ретард и преку ноќ од словени ги напраи антички македонци.

Со неколку музеи, милион споменици, и еден куп железо, се опростија од идентитетот по кој иделе нивните предци, и ги качија на коњи да глумат антички воини.
Историска брука.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.281
Поени од реакции
45.724
МИНИСТЕРКЕ, НЕ ВЕ ПЛАЌААТ ДА СИ ИГРАТЕ МАЈТАП НА ФЕЈСБУК! Тренчевска во „војна“ на тема што е жена и дали таа може да има пенис?

Пази. Комуњарите чкопани, олицетворени во оваа сељоберкава на Заев, силом прилике, ради тоа што шипците им оставија само вакви Мики Маус ресори, нашла да тера мајтапи и сарказми за родови идентитети и да решава дебати и прашања кои не припаѓаат на хемисферава. Не дека сакаат да е така, туку тоа им е дозволено. Они порадо би решавале за автопати и коридори, ама цврстата рака на арнатутите ги сведе на невладина организација и носачи на бурек и они сеуште се лажат дека нешто водат пустите. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom