Политички случувања во Израел

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
Знам, затоа и прекинав дискусии со Високо Образовани Личности, ко тебе. :P

Нешто многу те боли за Ха-Биби, ако е од финансиски аспект, ќе пројде, не се секирај. Они фрлаат рибче, за да фатат крапче, а не ко тебе денеска, цело животинско царство го вмеша.
Јас бе Бафре, сум кажал 100 пати дека Биби е непријател на Евреите и дека според мене Евреите требаат и мораат да ја фатат линијата на Либерман, само луѓето веќе знаат дека си како Кујтимче, читаш само тоа што ти одговара.

А тебе кој ти е бенефитот да ги поддржуваш Исис и нивните злодела ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.196
Поени од реакции
41.567
Знам, затоа и прекинав дискусии со Високо Образовани Личности, ко тебе. :P

Нешто многу те боли за Ха-Биби, ако е од финансиски аспект, ќе пројде, не се секирај. Они фрлаат рибче, за да фатат крапче, а не ко тебе денеска, цело животинско царство го вмеша.
бафра, толку му е капацитетот, еве со исис те повржа сега, и мене прееска. Мозокот му се преоптоварува, не знае како поинаку да искористи зборови и мора од тие ограничените шо му се у тоа низата, исис, муџи, оџа, хазари и слични.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
бафра, толку му е капацитетот, еве со исис те повржа сега, и мене прееска. Мозокот му се преоптоварува, не знае како поинаку да искористи зборови и мора од тие ограничените шо му се у тоа низата, исис, муџи, оџа, и слични.
Кујтим, готово си се издаде ти веќе, нема враќање назад. Добро се маскираше како оној оон додека не дојде време да се збори за Турците. Уствари он исчезна, ти се појави, срцето не мирува.... Случајност?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.196
Поени од реакции
41.567
Кујтим, готово си се издаде ти веќе, нема враќање назад. Добро се маскираше како оној оон додека не дојде време да се збори за Турците. Уствари он исчезна, ти се појави.... Случајност?
Јамајка, ја за тебе сум Ендру Тејт, дискусија со мене слабо ти иде.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.135
Поени од реакции
7.504
Јас бе Бафре, сум кажал 100 пати дека Биби е непријател на Евреите и дека според мене Евреите требаат и мораат да ја фатат линијата на Либерман, само луѓето веќе знаат дека си како Кујтимче, читаш само тоа што ти одговара.

А тебе кој ти е бенефитот да ги поддржуваш Исис и нивните злодела ?
Кој Исис? Нема Исис. Има Хамас, имаш јавни изјави од Ха-Биби, генерали, Енглези дека им е потребен и го финансираат Хамас, за да си остварат нивни цели.
Ама ти кажа дека се е тоа во главите на фолијашите, иако се јавни документирани изјави. :toe:

Читам многу области, гледам да пратам докажани луѓе, па после пробувам да добијам слика што и како. Тоа што вас ви е смешно дека кралот Чарлс е првиот кој го најави големиот рестарт, ваш проблем, ама и последиците од неслушањето исто ќе се ваши /наши.

бафра, толку му е капацитетот, еве со исис те повржа сега, и мене прееска. Мозокот му се преоптоварува, не знае како поинаку да искористи зборови и мора од тие ограничените шо му се у тоа низата, исис, муџи, оџа, хазари и слични.
Денеска е нешто накурчен, не знам зашто, ама луѓе сме, нека се испразни, па од понеделник, може ќе се оправи.

Ама во право си, само нафрла секакви етикети, кај да е цело животинско царство уште малку ќе го искористи, те ловџија, те риболовец.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
Кој Исис? Нема Исис. Има Хамас, имаш јавни изјави од Ха-Биби, генерали, Енглези дека им е потребен и го финансираат Хамас, за да си остварат нивни цели.
Ама ти кажа дека се е тоа во главите на фолијашите, иако се јавни документирани изјави. :toe:

Читам многу области, гледам да пратам докажани луѓе, па после пробувам да добијам слика што и како. Тоа што вас ви е смешно дека кралот Чарлс е првиот кој го најави големиот рестарт, ваш проблем, ама и последиците од неслушањето исто ќе се ваши /наши.
Баш ми е мило што се смиривте со Кујтимче, мораше на иста линија сте во подршка на исламизмот :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Библиката се цитира поради библиското потекло на називот на семитите, чисто да се знае од каде досѓа и во кој контекст се користи. Излагањето е чисто историски.
Независно од етимологијата на називот Семити и цитатите од Библијата, непобитни се резултатите од научните студии со секвенционирање на ДНК од сегашните луѓе и споредбата со ДНК од историски останки на луѓе од Левант, семплирани од повеќе дамнешни историски периоди... Резултатите недвојбено покажуваат дека денешниве Ашкенази, пардон „Евреи“, во практична смислам на зборот немаат генетска поврзаност со историските Евреи/Јудејци/Израелити/итн. Следствено целото повикување на некаково „историјско наследство“ врз Палестина/Израел/Јудеја, сето тоа им паѓа во вода - дури и кога би се согласиле дека има резон и логика некој да може да се повика на „наследство“ од пред два и повеќе милениуми.


Ајде едно конкретно прашање, пошто викаш дека човеков лета во облаци, ајде кажи кое е според тебе решението на Палестинско-Израелскиот спор?
Нема решение... Kaко што кажал Бајден, „ако Израел не постоеше, ќе моравме да го измислиме“. Преносно, нема да дозволат трајно решавање на проблемот. Теоретски дури и да се реши, тие овака или онака ќе направат друг клин за раздор и некој некаде во Блискиот исток ќе има слични или полоши вакви маки и страдања. Како што тоа го направија со Сирија, последно кај нас во Европа со Украина, и куп други примери откако САД станаа Пакс Американа.

Сакам да кажам ако сакаш решение на проблемот, прво посочи го и изолирај го проблемот. Тој проблем се САД, или поточно олигаргхијата која ги контролира и управува. Голем дел од надворешната и внатрешната политика на САД е против интересите на САД... Но одговара на интересите на олигаргијата.

Знаеш кога Блискиот Исток, и следствено Палестина/Израел ќе видат раат?
Не тоа не е кога САД нема веќе да бидат империја туку кога фосилните горива ќе станат редундантни. И на тој раат ќе му претходи уништување на Израел, ако не воено тогаш самите ќе си отидат навреме.


И второ прашање, зошто на пример не дадеш некое размислување за духовниот и едно време фактичкиот лидер на Палестинците Амин Ал Хусеини. И ден денеска за Палестинците во Газа е маст негова слика, а не толку одамна го користеа и неговиот поздрав.
Небитно и non sequitur, барем на ова ниво на анализа на кое претендираме.
Автоматски споено мислење:

... и не знам зошто дозволуваш да те тролаат, во вакви ситуации (теми) на глупава поделба ние Македонците треба да избегнуваме непотребни конфликти
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
Небитно и non sequitur, барем на ова ниво на анализа на кое претендираме.
Знаеш зошто е битно во контекстов, дека го спомна Бегин како ултимејт вилан ... во исто време делувале со Ал Хусеини. Знаеш кој бил нели и какво значење има за Палестинците? Поентата е да не генерализираме врз основа на дејства на поединци (иако се неспоредливи делата на едниот и другиот). Факт е дека Палестинците во Газа се држат под заложништво на класична терористичка организација, а исто така е и факт дека другата страна го користи тој факт за некои си свои намери.

Фактичката состојба вели дека и на двете страни има луѓе, било кој од било која страна што повикува на геноцид, прави геноцид и што геноцидот му е ставен во основачкиот акт, не може да биде дел од решението на проблемот. Додека Палестинците се заложници на Хамас, мрачните сили на другата страна ќе го користат тоа за сопствена агенда. Во моментот кога Палестинците ќе се ослободат од заложништвото на Хамас и разумот преовладее, тогаш Израел ќе нема причина да ја напаѓа Газа (не викам дека нема да ја напаѓа тоа не го знам, туку дека ќе нема валидна причина). Вака како што стојат работите, на Израел не му треба посебна акција како касус бели за да нападне, доволен е сам по себе статутот на Хамас.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Фактичката состојба вели дека и на двете страни има луѓе, било кој од било која страна што повикува на геноцид и што геноцидот му е ставен во основачкиот акт, не може да биде дел од решението на проблемот. Додека Палестинците се заложници на Хамас, мрачните сили на другата страна ќе го користат тоа за сопствена агенда. Во моментот кога Палестинците ќе се ослободат од заложништвото на Хамас и разумот преовладее, тогаш Израел ќе нема причина да ја напаѓа Газа (не викам дека нема да ја напаѓа тоа не го знам, туку дека ќе нема валидна причина). Вака како што стојат работите, на Израел не му треба посебна акција како касус бели за да нападне, доволен е сам по себе статутот на Хамас.
Па веќе кажав, на ова ниво на анализа на кое претендираме заклучокот треба да биде дека таму секогаш ќе има некоја рачка која некој некогаш ќе ја повлече.
Ова шббкбб дури и да испадне реалност, некој ќе направи друга реалност и друг „хамас“. Затоа сметам дека се бесполезни размислувања од аспект на микроменаџмент на проблемот... Макро сегментот на поставеноста е тоа што ги диктира случувањата. Тие случувања ќе се случуваат овака или онака.
Ова сега дефакто се најкрвави судири ама и досега циклично се дешаваа судири, а дури и без активни судири и војна - страдањето и убивањето таму се константни.

Интересен е и текстот од Луонго (поназад), ја формира сликата окулу моментите со однесувањето на Египет, Турција, и the usual suspects. Тоа се разбира не го објаснува проблемот ама објаснува дел од сегашното „повлекување на рачката“.
Автоматски споено мислење:



 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.135
Поени од реакции
7.504
Баш ми е мило што се смиривте со Кујтимче, мораше на иста линија сте во подршка на исламизмот :)
Прво тврдеше дека сум поддржувал ислам, без да укажеш каде тоа го прочита или како дојде до таков заклучок, оти Пуно или Дарди ќе кажат дека сум против.
После обратно:
ниту мислам дека ги браниш ниту ништо.
Па сега повторно дека сум го поддржувал исламизмот.
После мешаш исиси, хамаси, крапови, прлиња, волови итн итн.
Не си нешто арен денес, ој провери се, види корона да не имаш, или нус појави од вакцината.

Ронче си е константен, ти нешто почна да се губиш, а арен човек си беше. :(
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
Прво тврдеше дека сум поддржувал ислам, без да укажеш каде тоа го прочита или како дојде до таков заклучок, оти Пуно или Дарди ќе кажат дека сум против.
После обратно:


Па сега повторно дека сум го поддржувал исламизмот.
После мешаш исиси, хамаси, крапови, прлиња, волови итн итн.
Не си нешто арен денес, ој провери се, види корона да не имаш, или нус појави од вакцината.

Ронче си е константен, ти нешто почна да се губиш, а арен човек си беше. :(
Ти реков, како ти со мене така јас со тебе. Па сега продолжи по твој избор.

btw ништо бе неможеш да ми фатиш ред, дури ни со вакцината... Значи одкако почна да следиш теории на заговор мозокот ти го испија Лучиќ & co, Хазари, биг ресет, масони, комитет 33, илуминати, кралот чарлс.... што арен човек беше, скроз забега.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.135
Поени од реакции
7.504
Ти реков, како ти со мене така јас со тебе. Па сега продолжи по твој избор.
Само за инфо, ти прв ме спомна во темава и наметна дека сум поддржувал ислам, а ја никаде за ништо не сум те спомнал.
Како и да е, живеј, ваљда ќе се опрајш наредни денови.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
И после речи дека не сум направил добро дело... Те смирив со Кујтим....

1699733229579.png

Нека трепка...
Автоматски споено мислење:

Не тоа не е кога САД нема веќе да бидат империја туку кога фосилните горива ќе станат редундантни. И на тој раат ќе му претходи уништување на Израел, ако не воено тогаш самите ќе си отидат навреме.
Најголемиот проблем е што ова се гледа како единствено решение на спорот. Ова се вика геноцид, не се вика решение.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.137
Поени од реакции
3.362
Леле руските платеници се испокара мегу себе.

АЛООООО северџистанците грицкаат семки и уживаат како се карате, убаво ви кажав што треба да подржувате, односно дека и двете страни не треба да се поддржуваат, и двете страни не и мислат добро на Северната дупка, од едната страна имаш орки од другата имаш монструм, минатото е познато и сегашноста е добро позната, овие нашите орки се продадоа на ѓаволот и ќе им е супер некое време, палестинците немале среќа и го добиле шефот на ѓаволот за комшија.

Уште и се карате и за религија, а како да не знаете дека Исус бил евреин и целта му била да го дере народот, подоцна неговата банда видела дека има потенцијал и почната да проповеда нова религија итн небитно за темата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom