Политиката и спортот

Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Па требаше на американците и во најмала рака на германците да им се одземе правото на светско фудбал и олимпијада по војните во СФРЈ, СР Југославија и Македонија.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.691
Поени од реакции
7.802

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.293
Поени од реакции
1.910
Ne e toa cancel culture, ona sto mislis deka e.
Ti na primer vo prodavnica odis da kupuvas od sekoj artikal po nesto, ili od ona sto ti se dopaga samo?
Буквално ова е cancel culture: тебе не ти се свиѓа сега адидас бидејќи продуктите не ти се свиѓаат или заради некој политички став што го кажаа?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.231
Поени од реакции
27.567
Буквално ова е cancel culture: тебе не ти се свиѓа сега адидас бидејќи продуктите не ти се свиѓаат или заради некој политички став што го кажаа?
Ne, cancel culture, e ako pocnam da organiziram trolovi koi na site vo reklamata, i na vrabotenite vo adidas ke im pisuvame zakanuvacki poraki, i ke pisuvame vo rakovodstvoto da gi otpustat nivnite vraboteni, da gi barame nivnite rodnini i da barame nivnite rodnini, sopruzi da bidat otpusteni.
Znam deka si spor, pa eve ti objasniv.

Moeto e samo biranje podobar produkt - za zeni.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.729
Бидејќи претседателот им е хомицидален диктатор.
Сакаш да ми кажеш, дека всушност, нема врска тоа дали ќе ја нападнат Украина или не.
Причината заради која треба да бидат исклучени од натпреварувања е - дека претседателот им е хомицидален диктатор. Така?
Автоматски споено мислење:

Буквално ова е cancel culture: тебе не ти се свиѓа сега адидас бидејќи продуктите не ти се свиѓаат или заради некој политички став што го кажаа?
Адидас е факинг фирма за облека.

Зошто нивните политички ставови треба да се релевантни?
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.293
Поени од реакции
1.910
Адидас е факинг фирма за облека.

Зошто нивните политики ставови треба да се релевантни?
Релевантни за што? Не верувам дека им се релевантни околу самите нивни продукти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.729
Релевантни за што? Не верувам дека им се релевантни околу самите нивни продукти.
Политичките, идеолошките ставови на фирма за облека се релевантни, колку што се менаџерските ај-ти способности на чистачката што ни чисти на работа.
Ја од неа не очекувам да дигне паднат сервер, туку да ми чисти.

Адидас спотот за различност нека си го напика у газ. Не затоа што погрешни работи се презентираат во тој спот, туку затоа што јас од Адидас не очекувам да ми држи лекции за социјалниот живот во општество, туку да ми произведува облека.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.293
Поени од реакции
1.910
Политичките, идеолошките ставови на фирма за облека се релевантни, колку што се менаџерските ај-ти способности на чистачката што ни чисти на работа.
Ја од неа не очекувам да дигне паднат сервер, туку да ми чисти.
Ваква политика не е толку тешка за разбирање. Сите можат да разберат порака на толерантност во споредба со IT.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.729
Ваква политика не е толку тешка за разбирање. Сите можат да разберат порака на толерантност во споредба со IT.
Или се заебаваш и тролаш, или си неверојатно прост и утепан.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
Вие не сфаќате, сета младина била про елџибити, ние бумери тука на форумов сереме и Гејспир има задача да не преобрази и да не истера на прав пат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.271
Поени од реакции
45.656

Ја гледам оваа и се подмочувам од пријатни чувства за едно скоро време кое сега изгледа далечно, кога уште светов беше на некои шини, и го гледам оноа од Дарлинг и си повраќам внатрешно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom