Покачување пензии, пензиски фонд итн

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.527
Поени од реакции
2.534
Тој закон за перење пари не го донесоа за нив(го донесоа ко демек за корумпирани политичари). Го донесоа за обичните смртници. Криминалците не ги фаќа ниту еден закон.
Токму така. Сега некој се мачел работел во странство и става пари во банка а државата легално му ги краде. Тоа е.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.942
Токму така. Сега некој се мачел работел во странство и става пари во банка а државата легално му ги краде. Тоа е.
Ако има доказ нема да му направат проблем.
Ова е кога лимитот беше 15000 евра

 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.527
Поени од реакции
2.534
Ако има доказ нема да му направат проблем.
Ова е кога лимитот беше 15000 евра

А да му ги префрлеле од нивната сметка на неговата немало да му ги земат, затоа не се чуваат под перница.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.942
А да му ги префрлеле од нивната сметка на неговата немало да му ги земат, затоа не се чуваат под перница.
Сигурно живееше у времето кога никој не им веруваше на банките :)
Најлоша опција е да се чуваат под перница у секој случај :)

Отидовме оф топик, не ми е јасно како ги внесуваат во системот оние што работат со телеграм, трамповци :D
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.527
Поени од реакции
2.534
Сигурно живееше у времето кога никој не им веруваше на банките :)
Најлоша опција е да се чуваат под перница у секој случај :)

Отидовме оф топик, не ми е јасно како ги внесуваат во системот оние што работат со телеграм, трамповци :D
Да. Требало да биде паметен и да купи гарсоњера во Центар, кога беа по 15-20 илјадарки, и сега ќе земаше 250 евра кирија и оп ете му пензија обезбедена :D
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
920
Поени од реакции
982
Мислам дека би идело според процентите по година посебно.

Просечна плата од тие примени цела година се множи со процентот за таа година, да речеме

На крај сите тие пресметани суми за секоја година се собираат и тоа е пензијата.

Ако пензијата е помала од минималната, добиваш минимална пензија, барем засега е така.
Автоматски споено мислење:

За 30,000 денари плати, ако земеме 1 процент дека е за цела година, пензијата би била 4500 денари
Башка сеа инфлација си пука :D

Нека ме поправи некој ако погрешно сум сфатил за пресметките.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.942
Табелата е за тие што не се во првиот столб, т.е кај тие што цело пензиско осигурување одело во ПИОМ.

Како што гледам:

Од 01.01.2020 год. пензијата се пресметува во висина од 1,47% за цела година, а за пензиски стаж пократок од една година а најмалку 6 месеци, пензијата се пресметува со 0,735%.

Ова значи дека 1,47% важи исто за мажи и за жени?

Ова потцртаново значи 1,47 проценти од просечната плата што била остварена 2024 година на пример (ако некој работел цела година)

На крај сумата од сите овие износи за секоја година е всушност пензијата?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.045
Поени од реакции
36.101
Jas bi otisol i podaleku. Ako uzivatelot na penzija ima bankarska smetka nad odreden iznos utvrden so zakon, ima na negovo ime povekje stanovi , kukji ili firmi voopsto da nema pravo na penzija posto realno i ne mu e potrebna.
Еее Владе бе, печен си ти за во Острејлија, и тоа за на висока позиција :D

Тука е нешто слично на оваа идеја, додека работи секој мора да си плаќа во фонд (supperannuation), пари кои ќе ги користиш за пензионирање (после 60та може да почнеш да ги користиш под одредени услови (preservation age), или пензионирање со нив после 65та. Ако сакаш државна пензија (Age Pension), има опција после возраст од 67, но постојат неколку услови кои мора да ги исполниш за да добиеш пари од државата (ако поседуваш куќа - тешко да го поминеш условот за асети).
Да бидам искрен ова го имаат изиграно прилично добро, иако можеби нема да ми се допаѓа кога ќе остарам (и сигурно нема да ми се гледа фер), но сепак се воспоставува некаков си ред. Нема да бидат сите еднакви како што си пишал, пак тој што собрал повеќе капитал и поголем супер ќе има подобар живот, но превенира да немаш еден куп луѓе на државна цицка и покрај тоа што имаат солиден капитал.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Еее Владе бе, печен си ти за во Острејлија, и тоа за на висока позиција :D

Тука е нешто слично на оваа идеја, додека работи секој мора да си плаќа во фонд (supperannuation), пари кои ќе ги користиш за пензионирање (после 60та може да почнеш да ги користиш под одредени услови (preservation age), или пензионирање со нив после 65та. Ако сакаш државна пензија (Age Pension), има опција после возраст од 67, но постојат неколку услови кои мора да ги исполниш за да добиеш пари од државата (ако поседуваш куќа - тешко да го поминеш условот за асети).
Да бидам искрен ова го имаат изиграно прилично добро, иако можеби нема да ми се допаѓа кога ќе остарам (и сигурно нема да ми се гледа фер), но сепак се воспоставува некаков си ред. Нема да бидат сите еднакви како што си пишал, пак тој што собрал повеќе капитал и поголем супер ќе има подобар живот, но превенира да немаш еден куп луѓе на државна цицка и покрај тоа што имаат солиден капитал.
Site mi ja promasija poentata, ne bese voopsto muabetot za site da bidat ednakvi tuku site da imaat dostoinstvena starost i da gi pominat poslednite godini onaka bez stresovi i nervozi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.045
Поени од реакции
36.101
Site mi ja promasija poentata, ne bese voopsto muabetot za site da bidat ednakvi tuku site da imaat dostoinstvena starost i da gi pominat poslednite godini onaka bez stresovi i nervozi.
Нема такво нешто :)

Ја знаеш народната, "кој што си сеел, тоа и ќе жнее", ако некој глумел хипик цел живот, никој не е должен да му го покрива газот на старост.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
771
Поени од реакции
306
Табелата е за тие што не се во првиот столб, т.е кај тие што цело пензиско осигурување одело во ПИОМ.

Како што гледам:

Од 01.01.2020 год. пензијата се пресметува во висина од 1,47% за цела година, а за пензиски стаж пократок од една година а најмалку 6 месеци, пензијата се пресметува со 0,735%.

Ова значи дека 1,47% важи исто за мажи и за жени?

Ова потцртаново значи 1,47 проценти од просечната плата што била остварена 2024 година на пример (ако некој работел цела година)

На крај сумата од сите овие износи за секоја година е всушност пензијата?

Така некако треба да биди за тие што се во државниот фонд.

За нас што сме во државен и приватен за делот од државниот фонд ќе пресметаат некоја просечна плата за целиот стаж порамнета веројатно со трошоци на живот во годината кога ќе се пензионираѓ, пример за полесна пресметка 60000ден, ако си работел 30години, тоа се 30%, и од ПИОМ ќе добиеш 20 илјади, на тоа ќе се додаде од приватниот.

https://kbprvo.com.mk/2023/07/27/пензии-од-двостолбен-пензиски-систем/

Овај калкулатор од КБ може да помогне за тоа колку би имал некој по 30 години уплати.

https://kbprvo.com.mk/kalkulator/
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Нема такво нешто :)

Ја знаеш народната, "кој што си сеел, тоа и ќе жнее", ако некој глумел хипик цел живот, никој не е должен да му го покрива газот на старост.
Kako znaes dali nekoj glumel hipik, bil tehnoloski , ne mu uplakjale na vreme i uste gospod znae sto. Ete ti konkretno, ne ti pagja nezgodno koga ke vidis 80 godisna babicka kako bara bajat leb po kontejneri ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.045
Поени од реакции
36.101
Kako znaes dali nekoj glumel hipik, bil tehnoloski , ne mu uplakjale na vreme i uste gospod znae sto. Ete ti konkretno, ne ti pagja nezgodno koga ke vidis 80 godisna babicka kako bara bajat leb po kontejneri ?
Не знам, не ми е ни работа за да знам, ниту пак треба да се замарам.
Со технолошки ќе се расправа државата, таа ги поеба луѓето, наместо да дава линеарни покачувања на пензиите, ќе си воведат покачување по висина на пензии. Пример, тие минималните ќе одат нагоре додека да се изедначат со минимална плата, а високите ако нема пари нема да добијат никакво покачување.

За бабичката ќе се мислат нејзините, или службите, јас плаќам данок и тука завршува мојата обврска за решавање на социјалните проблеми.

Инаку народот бара капитализам, во него и 30 годишни ќе чепкаат во контејнери, не само старите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Не знам, не ми е ни работа за да знам, ниту пак треба да се замарам.
Со технолошки ќе се расправа државата, таа ги поеба луѓето, наместо да дава линеарни покачувања на пензиите, ќе си воведат покачување по висина на пензии. Пример, тие минималните ќе одат нагоре додека да се изедначат со минимална плата, а високите ако нема пари нема да добијат никакво покачување.

За бабичката ќе се мислат нејзините, или службите, јас плаќам данок и тука завршува мојата обврска за решавање на социјалните проблеми.

Инаку народот бара капитализам, во него и 30 годишни ќе чепкаат во контејнери, не само старите.
Taka da, ne e moja rabota, jas ne znam, drug treba za toa da misli itn itn.
I pak ke napomenam, ne se raboti tuka za rabotosposobni lica tuku za ljuge vo zalezot na zivotot.
Ednostavno ne e humano.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.045
Поени од реакции
36.101
Taka da, ne e moja rabota, jas ne znam, drug treba za toa da misli itn itn.
I pak ke napomenam, ne se raboti tuka za rabotosposobni lica tuku za ljuge vo zalezot na zivotot.
Ednostavno ne e humano.
Ете ако ти е полесно: знам, не ми е гајле, исто како што на никој друг (освен на блиските) не му е гајле за мене, ниту ќе му биде ако завршам како питач.

Ако јас треба да берам гајле за секој проблем во државата, тогаш не треба да плаќам ни даноци, а ниту пак да има институции и џаболебари во нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom