Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.664
Поени од реакции
18.881
Ако не се искористи моментот џабе е сѐ после од толку чекање по 30 години еве кај сме.
imas desitici peplosani i mislis momentot ke trae 24 saati?

poleka malku treba da se iskazat zasegnatite, da vidi narodot sto tie na vlast mislat za nego... valjda koga ke izlezat so prikazni za pikavec, elekticar ili nekoja slicna glupost sto ni kreten ne ja veruva ke vi stane jasno kolku im znacite na ovie
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.210
Поени од реакции
33.748
Се случува инцидент. Се сечат цевки за кислород и баш во тој момент безбедносните камери не работат???
Прво имаш одговорност за несовесно работење на директорот на болница.
Болница, институција каде што систем на безбедносни камери е нешто што БИ ТРЕБАЛО да го има под задолжително, без никакви изговори „не работи“.
Второ, има ли таа болница обезбедување? Чуварска служба? what ever
Оштетени бакарни цевки со употреба на физичка сила и никој ништо не видел, нити слушнал?
Болница каде што лежат пациенти без аларм за пожар????????????
Кој што ќе се активира при најмала појава на чад?
Директорот на таа таканаречена болница не денес, туку уште синоќа требаше да си поднесе оставка, а полицијата не денес, туку уште синоќа требаше да го приведат директорот, да му поднесат една кривична пријава заради свесно загрозување и доведување во опасност на луѓе, кривична пријава заради несовесно работење, со смртни последици.

Таа госпоЖата, ако имаше малку човечка свест и почит, уште синоќа, а не денес ќе си поднесеше неотповиклива оставка. На „градската мајка“, фотељата и е побитна од животот на нејзините сограѓани
Истата песна и за Венко важи. За време на твоето министерување имаш највисока стапка на смртност, ти сечат цевки за кислород, ти горат живи луѓе во болница:tapp:Во болница ејјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјј

Тешко тие пациенти, персонал. Да изгориш жив.
Ние сме срам и шлајм на денешницата.
Ние не и требаме на Европа.
Ние сме тоалетот на Европа.
 
Последно уредено:

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.483
Поени од реакции
10.516
Ако не се обединиме сите и не ги обесиме сите овие гомнари на власт, жртвите нема да добијат правда а за жал ќе има уште вакви трагедии понатаму.
Мора да им дојде крајот и да висат за се што направија. Не да ни ебаа матер, него растурија се што можеше.
Жал ми е за луѓето што отидоа, но веќе нема смисла ова, мора да го јадат.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
1.425
Поени од реакции
1.084
Глеам го тупат по коментари и биле нешо како исфрустрирани шо се искачало со лажни вести и шпекулации за бројот на починати. Што кур е битна бројката бе?
Секој со здрав разум знае дека имаме гнасотија од портали и пишуваат све и свашта , дали биле на едниве или на другиве.
Ќе слушнеш некој млад човек умрел од сообраќајка или некој паднал од скеле и ќе те потресе ќе се наежиш , а не ова ЖИВИ ЛУЃЕ ШТО ИЗГОРЕА!
Ама не , битна била бројката , вака со 14 изгледа понестрашно од 40.
Све е отидено у курац...
Секој нормален очекува морал и одговорност од гомната што си играат курот со државава со години , ама очигледно не сме нормални што очекуваме , бидејќи видовме какви се срања направија до сега.
Они фино лепо ќе си се оградат , ќе измислат некоја причина нив шо им одговара , ден на жалост и за неколку дена ко ништо да не било.
Само блиските на настраданите ќе си останат со доживотни трауми.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.548
Поени од реакции
14.219
Само блиските на настраданите ќе си останат со доживотни трауми.
А кој треба да остане друг, какви се овие глупости?
Или колку да се напише нешто на темава.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.270
Поени од реакции
72.232
Сега е момент шќиптарите да ги стават у ќош нивните вечни водачи, ако не го сторат тоа, следниот пат уште поголеми трагедии не чекаат.
:lolzz:
Сигурно тоа ќе го направат.
Автоматски споено мислење:

"Во клиничкиот центар во Тетово е хаос. Не се почутува ниту една мерка. Додека бевме таму сретнавме многу семејства пред врата кој со маска, кој без, чекајки да ги посетат нивните роднини. А дури на некој им дозволуваат да седат цела вечер со пациентите."
Мислам дека со рамковниот е тоа уредено - не смее да важат правила и прописи за Албанците. Инаку ќе има војна и Нато ќе не бомбардира.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.090
Поени од реакции
34.074
Година ипол откако се појави потреба за дополнителни капацитети за ковид-центри и уште не размислуваат за градење цврста градба. Не сакам ни да претпоставам (ако има некој инфо нека пише) колку пари се дадени за пластичниве контејнери. До сега, дури и во Вукојебина ко нашава, мораше да се направи барем по 1 објект во Скопје и Тетово (како градови со најголеми жаришта и најмногу ковид пациенти). Ама не, они во „КЕН трафики“ ќе лечеле пациенти :(
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.743
Поени од реакции
20.407
Година ипол откако се појави потреба за дополнителни капацитети за ковид-центри и уште не размислуваат за градење цврста градба. Не сакам ни да претпоставам (ако има некој инфо нека пише) колку пари се дадени за пластичниве контејнери. До сега, дури и во Вукојебина ко нашава, мораше да се направи барем по 1 објект во Скопје и Тетови (како градови со најголеми жаришта и најмногу ковид пациенти). Ама не, они во „КЕН трафики“ ќе лечеле пациенти :(
Acid, vo Kicevo 20 godini edna bolnica ne moze da dovrsat. Naucna fantastika e nova gradba za godina dena. Tuku ima i drugi modularni bolnici vo Makedonija najmalku sto moze sega da napravat e postoeckite intenzivno da gi proverat oti ocigledno ne se bezbedni.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
665
Поени од реакции
2.507
Член од
14 август 2006
Мислења
41.270
Поени од реакции
72.232
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.210
Поени од реакции
33.748
Не сакам ни да претпоставам (ако има некој инфо нека пише) колку пари се дадени за пластичниве контејнери. :(
Ситница, заем од Светска банка скоро 3 и пол милиони евра.

 
Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
На дискавери викаа вака.Секоја несреќа е синџир на неколку хаотични фактори.Во ситуацијава објект изграден без стандарди,лоши материјали,немање противпожарен систем,немање план за евакуација и некој игнитор на оганот.Само не ми е јасно како во новоизградена болница нема централен доток на кислород со заштитни вентили системи.Па тие боци се мењаат на 10 12 саати,под притисок се исто како плинските боци.Со 10-15 полнења веќе се неисплатливи бидејќи концентратор за кислород е 400-500 евра а трае со години.Ама така нема тендери. Чисто сумњам дека секој пациент редовно добива нова боца кислород на време.Може и затоа е процентов на смртност од ковид.
Главен проблем во пандемијава е што кислородот е најпотребен ресурс за лечење , а никој не објасни колку знае да биде опасен.Мислам ќе испадне цигара.Знаејки по сите клиники особено на Пулмологија каде што има кислород,како кој сака си пали цигара од вработени,посетители,до пациенти.И пак ке излезе проблем што би се решил со 5 пари.Детектор за чад и неможе никој да запали цигара.Имаше детектори во Џумбо 300 денари.


Вакви работи се случуваат во банана држави како нашава.Не се случува во Германија,Италија,Австрија.Каде што све е по протоколи.Боца кислород служи за транспорт и за во брза помош.Ама кој да им каже на нашиве.И највише од све боли што трагедијава ништо нема да смени.
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Џабе е ние ништо не учиме од грешките, одговорност никогаш нема од оние што треба да ја поднесат истатата

Сообраќајката на Дурмо Турс и малверзации со техничкиот преглед
Пола Македонија изгоре оти некој дебил не извршил сервис на канадери
Родилката што беше измасакрирана во Струга од страна во нелегална ординација
Лидија Димова и дадените 300.000 евра за фризерски салон за „обука“ преку еу пари
За ѓубрето од отпад што го увезувале за греење зимно време пак ништо
Глобал изгоре ене само го замачкаа пак нема системи за детекција на чад, за гасење пожари

итн да не набројувам уште еден куп вакви слични случаи каде што немаше никаков епилог немаше казни за памет и претпазливост на другите
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.743
Поени од реакции
20.407
На дискавери викаа вака.Секоја несреќа е синџир на неколку хаотични фактори.Во ситуацијава објект изграден без стандарди,лоши материјали,немање противпожарен систем,немање план за евакуација и некој игнитор на оганот.Само не ми е јасно како во новоизградена болница нема централен доток на кислород со заштитни вентили системи.Па тие боци се мењаат на 10 12 саати,под притисок се исто како плинските боци.Со 10-15 полнења веќе се неисплатливи бидејќи концентратор за кислород е 400-500 евра а трае со години.Ама така нема тендери. Чисто сумњам дека секој пациент редовно добива нова боца кислород на време.Може и затоа е процентов на смртност од ковид.
Главен проблем во пандемијава е што кислородот е најпотребен ресурс за лечење , а никој не објасни колку знае да биде опасен.Мислам ќе испадне цигара.Знаејки по сите клиники особено на Пулмологија каде што има кислород,како кој сака си пали цигара од вработени,посетители,до пациенти.И пак ке излезе проблем што би се решил со 5 пари.Детектор за чад и неможе никој да запали цигара.Имаше детектори во Џумбо 300 денари.
I taka e. Ubo spomna standardi i materiali. Treba nekoj sto ke go pise vo tenderot, nekoja firma sto ke izgradi kako sto e pobarano i uste ednas da se proveri dali se ispocituva sve. Ne znam seuste koi se pricinite za pozarot ama i ne bi me cudelo vo spomnatite tocki da ima propusti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom