Подно греење - предности и недостатоци

Член од
19 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
1
Има само еден проблем кај подното греење ако го имате дома кај и да отидете потоа ќе ви биде ладно. Јас го имам прва година и е одлично
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Некоја провизорна потрошувачка со подното? (стандард Мк услови на градба)...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.689
Поени од реакции
6.573
Со 24 часа користење ?
Не. Значително помалку. Практично, ноќе, кога е евтината тарифа. Ако не е многу студено, тоа ми е доволно. Деновиве уклучувам и 2-3 часа дење и, тоа се тие 50-60 ден од м2
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Некој предлог за подно греење, дали цел спрат подно со плочки или има некој пархет или ламинат за подно?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.689
Поени од реакции
6.573
Некој предлог за подно греење, дали цел спрат подно со плочки или има некој пархет или ламинат за подно?
Има, и едното и другото. Јас сепак би ставил плочки
 
B

Beck's

Гостин
Јас ќе се обидам ....
Не препорачувам комбинација помеѓу подно и радијаторско греење
Не препорчувам да се комбинира ниту радијатори со калорифери
Посебни не ваква комбинација „ од радијатор водата оди во цевките под подот “
Нема зошто да се прават вакви комбинации
Парното на дрва има проблем што мора постојано да се ложи и што моментната температура е променлива
Решение за тоа е уградување на резервоар слично како н скицава

Izbor pomegu greenje so nafta i peleti. Vikaat so nafta e baegi skapo vo sporedba so peleti, ama pa so peleti treba dnevno odrzuvanje na sporetot


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.904
Поени од реакции
41.851
Дали некој има подно греење, а воедно и да лади?
Ладењето е безшумно, нема дување, туку е со зрачење и освен на подот може и на ѕидот и таванот.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
145
Дали некој има подно греење, а воедно и да лади?
Ладењето е безшумно, нема дување, туку е со зрачење и освен на подот може и на ѕидот и таванот.
Очигледно си збркал некои поими.....Подното греење ти се само обични цевки поставени под подот.За истото дали грее или лади зависи од изворот на топлинска/ладилна енергија. Единствено нешто што може да ти фи понуди двете истовремено е топлинска пумпа (ги има повеќе модели).За да можеш да се ладиш, ако веќе имаш приклучок на БЕГ, или котел,ти е потребен и чилер за извор на ладилна енергија.Каде ќе го поставиш....се е ствар на вкус!
 
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
8
доколку се поставува подно греење:
- температурата на водата во системот на подната инсталација несмее да е повисока од 35*C.практика е да не се гаси/исклучува системот (бидејќи поптребни се 3-дена да се загрее кошулицата па потоа да почне да ја предава топлината во просторот

- се поставува почесто на плочки бидејќи подобри се за оддржување/поефтини
- со поставување на ламинат, ламинатот само ќе го изолира спречи предавањето на топлината од подот кон просторот (освен ако ламинатот не го лепишдиректно на кошулица без никаква додатна изолација.
-поставувањето на пархет е добро (бидејќи се лепи на кошулица директно но без употреба на КАТРАН) но тука пак имаме одредена изолација од самото дрво, но секако е попријатно. (негативна страна е тоа што дрвото се суши, за сушење и недостатоци немам информација)
при комбинации со класични радијатори ѕидни, мора да се постави МЕШАЧКИ вентил кој е околу 7000 денари.

Sakam da renoviram stan.... a ima gradsko parno... moze da spodelis kontakt ako si majstor vo ova pole :)

Falaa !
 
Член од
27 октомври 2018
Мислења
8
Поени од реакции
8
И јас да ја оживеам темава малку...карабината ни е скоро готова и меѓу другите работи треба да се одлучи за греењето, 170м2 ќе се греат. Отидов во ДАИКИН и ми димензионираа понуда: Подно доле + некој фенкојлер, горе во спалните радијатори. Се работи за систем Daikin alterma 3 toplotna pumpa vozduh-voda..... се тоа супер спаковано 15.000 еур (се припотресов).

Доста дилеми имам, на пример тоа дека сакаме куќата во следните години да ја користиме петок,сабота,недела....дали тоа подно ќе заграе воопшто?! Аххх милион дилеми....
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Другар, јас искрено видов неколку понуди, Даикин, Тошиба, Грее, некои се правеа ку*нази многу, сакаа да ги молиш за свои пари, и земав Митсубиши, исто како тебе 160м2, долниот спрат комплет подно плус фенкојлери, горниот само фенкојлери, грубо 13.000е. па ке видиме како ке се покаже, ја чекам да ми стигне
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
26
Поени од реакции
2
Zdravo sakam da stavam podno greenje pa se mislam da stavam pokvaliteten laminat mesto plocki dali imate nekoj iskustvo so laminat na podno greenje?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
26
Поени од реакции
2
Некој предлог за подно греење, цел спрат ми е со подно греење па сакам да прашам некој дали има ставено ламинат на подното дали е задоволен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom