Подемот на крајната десница во Европа

B

Bonux

Гостин
Идејата да не се влева во власта, и да се борат до крај за идеологијата е тоа што се бара, но кој ќе бидат тие што би ја реализирале оваа идеја, баш би сакал да видам..
Иако јас сум и за организација која ќе делува вон институционално, што ќе ја има слободата да врши напади врз разните пропаганди овде, без притоа да се правда таа партија.
Брате на нас ни треба човек како што бил Корнелие Кодреану водачот на легијата св.Архангел Михаил лесна му земја,прогласен за светец од романската православна црква.Таков тип на човек се раѓа еднаш во 100 години.

Читај цитати и плачи:

-Требало је да покренемо једну политичку организацију без пребијене паре! То је било веома тешко, а истовремено и храбро од нас. У овом веку, у коме је материја потпуно свемоћна и у коме нико не започиње ништа да се прво не упита ''колико пара ја имам за то?'', Бог је желео да покаже како за легионарску борбу и победу материја не игра никакву улогу. Својим храбрим гестом, ми смо окренули леђа општем схватању, које је доминирало целокупним друштвом. Уништили смо у себи један свет како би створили други, узвишенији. Апсолутна владавина материје је одбачена, а на њеном месту је завладао дух, завладале су моралне вредности.Ми нисмо негирали и никада нећемо негирати постојање, функцију и неопходност материје у свету, али смо негирали и увек ћемо негирати право на њену апсолутну доминацију. Другим речима, бацили смо рукавицу у лице менталитету, који је као центар свега и као главни животни циљ поставио златно теле.

-Ми се нисмо удружили зато што смо исто размишљали, већ зато што смо исто осећали. Нисмо на исти начин резоновали, већ смо имали исти морални, емоционални и духовни склоп.

-Због тога сви прво питају: ''Који је ваш програм?'' Ова земља пропада због недостатка правих људи, а не програма; такво је бар наше мишљење. Другим речима, нама не требају програми, него људи, нови људи. Пошто су данас људи затровани јудејским утицајем, они ће покварити и најсавршеније политичке програме.

-''Али зашто да их убијете?'' ''Ове прве зато што су издали своју земљу. А ове друге као непријатеље и поткупљиваче.'' ''Зар вам сада није жао због тога?'' ''Не, није нам жао ни због чега... Ми смо пали, али то није важно: иза нас су хиљаде људи, који размишљају као и ми!'' Рекавши то, осетио сам да ми је са срца пао камен понижења, под којим би само потонуо да сам све порицао. Тада сам се ослонио на своју веру, која ме је овде и довела, и са поносом сам се суочио и са својим убеђењима, као и са онима, који су сада одлучивали о мом животу или смрти. Да сам кренуо све да поричем, морао бих да се браним од оптужби, молећи за милост и добру вољу својих инквизитора. На суђењу, које би уследило, на основу писаних доказа, које су имали, ми бисмо морали да прођемо кроз једно болно и срамно искуство порицања нашег властитог рукописа и наших убеђења, поричући тако истину, што је било у супротности са нашом савешћу и чашћу нашег покрета.

-''Али исто тако нећемо дозволити да се под маском патриотизма, олигархијски тирани поставе радницима за врат и да их буквално деру, док се у исто време диче символима Отаџбине - коју не воле; Бога - у Кога не верују; Цркве - у коју никада нису ни ушли; и Војске - коју голоруку шаљу у рат. То су ствари, које се не смеју користити као лажни амблеми у рукама неморалних људи у циљу политичке преваре.''

-Захтевамо увођење смртне казне за манипулаторе и пљачкаше државне касе. Ту ме је прекинуо г- дин Испир, професор на Богословском Факултету: ''Г-дине Кодреану, ви називате себе Хришћанином, проповедником хришћанског учења. Подсећам вас да је идеја, коју управо износите, анти-хришћанска.'' Одговорио сам му: ''Професоре, када је у питању избор између смрти моје земље и смрти лопова, увек бих изабрао ово друго и мислим да сам бољи Хришћанин уколико не дозволим да лопови упропасте моју земљу и униште је.

БОНУС:
-
Таква штампа подржава медиокритете, људе спремне на корупцију помоћу којих може да оствари своје интересе, а понижава моралне људе, који неће да праве никакве компромисе нити да устукну пред Јудеизмом. Таква штампа трује душу народа тако што сваког дана систематично пише о сензационалним злочинима, неморалним аферама, абортусу и прељуби. Ова штампа убија истину и сервира лажи с безбожничком устрајношћу, користећи увреде као оружје за уништање румунских бораца. Зато Румуни морају бити опрезни када читају јеврејску штампу, морају будно мотрити на сваку реч, јер ни једна од њих ту није случајно написана, и морају настојати да одгонетну јеврејски план, који се крије иза тих речи.

-Демократија је у служби моћних финансијера. Због свог скупог система и такмичења између разних група, демократија захтева много пара. По природи ствари, она тако постаје роб огромног јеврејског капитала из иностранства, који својом потпором овладава тим системом. На тај начин, судбина народа предата је у руке светским банкарима

-У стварности, човек у демократији нема никаква права. И он их није изгубио у корист народног колектива или народа, већ у корист политичко-финансијске касте банкара и изборних агената.

loading....

http://www.miscarea.net/Kornelije Kodreanu - Mojim legionarima.pdf

П.С. Оваа е пишувано пред 90 и кусур години и секоја сличност со времево во кое живееме e чиста случајност или не е?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Смешно е да се збори за крајна или било каква десница во Македонија. Крајната десница се раѓа од делата, не од патриоти што мавтаат со знамиња и пишуваат родољубиви текстови, а да имаат прилика би ја здувнале од тука ко и секој втор човек.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.951
Поени од реакции
6.746
Знам кој е Кодреану многу добро, и знам на кое ниво ја издигнал националната борба во Романија.Но сепак неговите услови и моменти, и денес, се сосема различни.Благодарам за книгата од Кодреану, подолго време ја барав, таман да ја прочитам.Исто така и денес неговата Железна Гарда (Нова Десница) е тврда во нејзините ставови, и би можело и тоа како во иднина да се воспостави контакти со нив.Романците бар ги сметам како едни од ретките народи со кои не сме биле на некој начин во конфликт.

Дека не треба радикална десница е најголемата заблуда.Ниту една партија која не е радикално десна, ќе прави одредени помали или поголеми остапки.Со радикална десница, ќе бидe загарантирано дека такви остапки нема да се можни.Земи пример Унгарија каде Орбан им остава простор на слободно делување на Јобик, се со цел тој да може да оди повеќе десно со оправдување.Намерно остава да губи дел од гласовите, но да има слободен простор да оди подесно благодарејќи на Јобик.Исто пак Јобик за да делуват институционално, сите црни работи ги прави Унгарската Гарда, која не е регистрирана.Значи без радикална десница на терен, и во институциите во или надвор од парламент, тешко дека ќе има партија која ќе се бори за националните интереси.Еве земи пример и од Финска, најнапредна држава, најдобро здраство, најдобро образование, најинтелегентен народ, најслободарски, а сепак радикалната десница им е во невиден подем преку Слободни Финци и Воините на Один.Значи едното со другото оди заедно.

Тотално се согласувам дека пред се е потребна национална стратегија, како што имат пример Бугарите, но кај нас далеку сме од тоа.Стојанче Ангелов кога формираше партија, ја нагласи како радикална десница, никој не го натера да формира партија, и од едно моќно здружени кое беше за страв и почит, да формира десна партија, а пртиоа многу бега од десницата и оди се дружи со левичари.Сто пати подобро ќе беше Достоинство да останеше здружение, и така ќе беше многу моќно, и ќе имаше доста голем простор за слободно делување, но сам се зезна Стојанче.Му дадов потпис на кадидантура за претседател, би гласал за Достоинство, но само ако ја следи идеологијата, и да не забегува од време на време.

Не цитирав, но сите ќе се препознаете, кој дел на кој се однесува.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Искинал австриецот од FPO на изборите за претседател. Има големи и реални шанси за победа сега во вториот круг.
 
B

Bonux

Гостин
Знам кој е Кодреану многу добро, и знам на кое ниво ја издигнал националната борба во Романија.Но сепак неговите услови и моменти, и денес, се сосема различни.Благодарам за книгата од Кодреану, подолго време ја барав, таман да ја прочитам.Исто така и денес неговата Железна Гарда (Нова Десница) е тврда во нејзините ставови, и би можело и тоа како во иднина да се воспостави контакти со нив.Романците бар ги сметам како едни од ретките народи со кои не сме биле на некој начин во конфликт.

Дека не треба радикална десница е најголемата заблуда.Ниту една партија која не е радикално десна, ќе прави одредени помали или поголеми остапки.Со радикална десница, ќе бидe загарантирано дека такви остапки нема да се можни.Земи пример Унгарија каде Орбан им остава простор на слободно делување на Јобик, се со цел тој да може да оди повеќе десно со оправдување.Намерно остава да губи дел од гласовите, но да има слободен простор да оди подесно благодарејќи на Јобик.Исто пак Јобик за да делуват институционално, сите црни работи ги прави Унгарската Гарда, која не е регистрирана.Значи без радикална десница на терен, и во институциите во или надвор од парламент, тешко дека ќе има партија која ќе се бори за националните интереси.Еве земи пример и од Финска, најнапредна држава, најдобро здраство, најдобро образование, најинтелегентен народ, најслободарски, а сепак радикалната десница им е во невиден подем преку Слободни Финци и Воините на Один.Значи едното со другото оди заедно.

Тотално се согласувам дека пред се е потребна национална стратегија, како што имат пример Бугарите, но кај нас далеку сме од тоа.Стојанче Ангелов кога формираше партија, ја нагласи како радикална десница, никој не го натера да формира партија, и од едно моќно здружени кое беше за страв и почит, да формира десна партија, а пртиоа многу бега од десницата и оди се дружи со левичари.Сто пати подобро ќе беше Достоинство да останеше здружение, и така ќе беше многу моќно, и ќе имаше доста голем простор за слободно делување, но сам се зезна Стојанче.Му дадов потпис на кадидантура за претседател, би гласал за Достоинство, но само ако ја следи идеологијата, и да не забегува од време на време.

Не цитирав, но сите ќе се препознаете, кој дел на кој се однесува.
Овој цитат е доста интересен заборавив да го постирам во претходниот пост.

- И коначно, ми ''примамо новац'', финансирају нас, ми смо на ''платном списку'' нациста. Наш одговор гласи: ''А.Ц. Куза се бори против Јевреја од 1890. године; ми од 1919., 1920., 1921., 1922., када нисмо још ни чули за Адолфа Хитлера. Змије отровнице!!!'

позз. (y)
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Кодреану е школска лектира за почетници во десницата. Топло го препорачувам да го читаат на сите што сакаат да се запознаат со романската крајна десница. Иако за мене лично Кодреану е премногу религиозно фанатизиран и антисемитистички настроен, сепак е добар. Особено ми се допаѓаат неговите ставови за антикапитализмот, антикомунизмот како и отфрлањето на апсолутниот матријализам. (y)

Државом се не влада у складу са вољом народа: по демократској формули; нити у складу са
вољом појединца: по диктаторској формули; него у складу са законима. Али овде не мислим на законе,
које су људи створили. Постоје норме или природни закони живота, а постоје и норме или природни
закони смрти. Дакле, закони живота и закони смрти. Народ се креће ка животу или ка смрти у
зависности од тога који од ових закона поштује.
 
B

Bonux

Гостин
Кодреану е школска лектира за почетници во десницата. Топло го препорачувам да го читаат на сите што сакаат да се запознаат со романската крајна десница. Иако за мене лично Кодреану е премногу религиозно фанатизиран и антисемитистички настроен, сепак е добар. Особено ми се допаѓаат неговите ставови за антикапитализмот, антикомунизмот како и отфрлањето на апсолутниот матријализам. (y)
Retke su političke organizacije koje bi da menjaju sistem u Srbiji. Jedna od njih su Dveri. Ali Dveri bi da to rade ”iznutra”. Dakle, izaći na izbore, dobiti glasove, pa sistem rušiti njegovom igrom. Ne biva. Prvo, kako se takmičiti sa nekim koji unapred, pre nego što utakmica i počne, vodi sa 20:0? Drugo, kada utakmica počne ”sudije” su uvek nekako pristrasne, pa ”što važi za Jupitera, ne važi i za vola”? Treće, koji je to primer u svetu pokazao da se tako može menjati jedan sistem bilo koji da je?
Iste greške je pravio i Ljotić. Hteo je suštinski da menja sistem tako što je izlazio na izbore. Ne može se u društvu lopova i secikesa ostati pošten, ne može se u ludnici ostati normalan. Za razliku od Ljotića, Kornelije Kodreanu (”rumunski Ljotić”) je shvatio da ološ samo jedan jezik prepoznaje, a to je i odgovor kako do promena – SILA.
п.с.Ништо не инсинуирам,само си праиме муабет ;):kafence:(y)
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.951
Поени од реакции
6.746
Србија која беше позната по традиционално јаки десни движења , е во длабока криза , во таа радикална десница.Имаш 3 партии кои се борат по легален пат тоа се СРС,Двери и Заветници.Но тие и не ми се важни, туку да ги пратеме внатрешно оние како што се Образ, СНП 1389, НП Наши, Национални Строј, Србска Акција Крв и Чест дивизијата и др.
Сите тие движења со исклучок на Србска Акција и Крв и Чест дивизијата, се во летаргија и невидена криза, ги нема на терен, дел од нив забранети како Стројот Раснинациоалисти и.т.н. Образ кога се приклонија кон СРС ги снема, СНП 1389 излегоа на избори јадеа дебакл и отидоа јабана.Е сега за двете активни, Крв и Чест се националсоциалисти кои се многу активни на терен, и ја шират својата НС идеологија.Тука им е и организацијата Одред 18 во Република Српска.
Србска Акција е па движење кое има мои симпатии (збориме како организираност, поставеност, структура и хиерархија, а далеку од нивните ставови за нас) која е доста актвина на терен, затворена, не станува секој нивен член, се самофинансират, и се сметат за наследници на ЗБОР, и го слават Недиќ.Нивната идеологија ја црпат од Љотиќ и Кодреану, од нивнитe текстови и идеолошки ставови.Основни столбови им се национализмот и Светисавието (како учење).За Македонија сметат дека е Вардарска Бановина, и дека Македонците се измислена нација од страна на Бугарите (нормално спортивно од тоа што тврдат Бугарите :D:D) и дека создавач на оваа нација и раскол во српството е „буаринот“ Гоце Делчев и „бугарското “ ВМРО.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Не знам како би било во Македонија ако некогаш крајна десница дојде на власт ама гледам муабети за комшиите, да ве прашам нешто замислете хипотетички во Србија доаѓа крајна десница, во Грција оние Златна Зора, во Бугарија Атака или како беше, во Албанија некои слични, знаете колку време ќе помине за нова 1913 поделби и геноциди? пола година најмногу, затоа молете се тоа никогаш да не се случи.
 
B

Bonux

Гостин
Што знам,според мене ако е некој вистински патриот ќе гледа да најде начин да соработува со своите од другата страна а не да иде веднаш на негирање на нација,територија или било што друго,едно е сигурно...во исти гомна сме.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Што знам,според мене ако е некој вистински патриот ќе гледа да најде начин да соработува со своите од другата страна а не да иде веднаш на негирање на нација,територија или било што друго,едно е сигурно...во исти гомна сме.
па види погоре овој ултрас што пишува ги симпатизирал некои организации кои заговарале Вардарска бановина и сметале дека сме биле бугари, логиката ви бега, сите тие крајно десничарски организации си имаат ставови за големи држави и заговараат промени на граници посебно на Балканот тоа би била нова војна, во ниедна комбинација не е добро за нас тоа.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
па види погоре овој ултрас што пишува ги симпатизирал некои организации кои заговарале Вардарска бановина и сметале дека сме биле бугари, логиката ви бега, сите тие крајно десничарски организации си имаат ставови за големи држави и заговараат промени на граници посебно на Балканот тоа би била нова војна, во ниедна комбинација не е добро за нас тоа.
Ти да чутиш, и така си на погрешна тема
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.951
Поени од реакции
6.746
па види погоре овој ултрас што пишува ги симпатизирал некои организации кои заговарале Вардарска бановина и сметале дека сме биле бугари, логиката ви бега, сите тие крајно десничарски организации си имаат ставови за големи држави и заговараат промени на граници посебно на Балканот тоа би била нова војна, во ниедна комбинација не е добро за нас тоа.
Интересно типче.Ај што ми нанесе етикета дека поддржувам Срби кои ни негират нација, а притоа не разбра дека спроед нив сме Срби кои се со исперени мозоци од Бугарите.
Друго постатвуваш теза зошто не ни треба радикална десница, а сам си го одговараш на прашањето зошто треба да има.

-Ако сите наши соседи јачат нивните радикални движења, едни не ни признават црква, други нација, трети име, четврти територија, мора да се појави сила која ќе ја брани Македонија.
-Додека во Македонија сите пропагадни машинерии работат, Албанците.. поставуват споменици кај стигнат, Бугарите отварат со полна пареа канцеларии, дават пасоши и пари за Бугаризирање на слабите, Србите слават поделба на Македонија на Зебрењак во Куманово (споменик кој мора итно да се сруши), Грците не на терен но дават пари на политичари Македонија да менува име, Македонија нема развиено ниту еден одбранбен механизам.
- Сега ако соседите наши сакат да не делат, логички е ние да развиваме одбранбен механизам, или тоа тебе тие страно ?
- Одговори баш повеќе од сите тука, како лаик, зошто е потребна радикална десница во Македонија.
- И оставија и не ја труј темата, оставија на десничарите да ги споделуват своите ставови, и да ги споделуват успесите на десните партии низ Европа.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Кодреану е школска лектира за почетници во десницата. Топло го препорачувам да го читаат на сите што сакаат да се запознаат со романската крајна десница. Иако за мене лично Кодреану е премногу религиозно фанатизиран и антисемитистички настроен, сепак е добар. Особено ми се допаѓаат неговите ставови за антикапитализмот, антикомунизмот како и отфрлањето на апсолутниот матријализам. (y)
А богами и префинет вкус за жени имал :D







Најдов многу сличности во книгата, од неговото време со нашето време во кое живееме, особено во поглед на медиумите.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Интересно типче.Ај што ми нанесе етикета дека поддржувам Срби кои ни негират нација, а притоа не разбра дека спроед нив сме Срби кои се со исперени мозоци од Бугарите.
Друго постатвуваш теза зошто не ни треба радикална десница, а сам си го одговараш на прашањето зошто треба да има.

-Ако сите наши соседи јачат нивните радикални движења, едни не ни признават црква, други нација, трети име, четврти територија, мора да се појави сила која ќе ја брани Македонија.
-Додека во Македонија сите пропагадни машинерии работат, Албанците.. поставуват споменици кај стигнат, Бугарите отварат со полна пареа канцеларии, дават пасоши и пари за Бугаризирање на слабите, Србите слават поделба на Македонија на Зебрењак во Куманово (споменик кој мора итно да се сруши), Грците не на терен но дават пари на политичари Македонија да менува име, Македонија нема развиено ниту еден одбранбен механизам.
- Сега ако соседите наши сакат да не делат, логички е ние да развиваме одбранбен механизам, или тоа тебе тие страно ?
- Одговори баш повеќе од сите тука, како лаик, зошто е потребна радикална десница во Македонија.
- И оставија и не ја труј темата, оставија на десничарите да ги споделуват своите ставови, и да ги споделуват успесите на десните партии низ Европа.
Ајде едно прашање, хипотетички утре доаѓа на власт секаде на Балкан крајна десница. Дали ти е јасно сека задутре ќе има крв до колена? Знаеш дека секој си мисли дека секој некому нешто должи, кој колел 1943 кој 1991 некои во Берлин ги заебале некои во Москва, други им се гледаат границите многу подалеку отколку што се сега, гледам за некој романец пишувате, ете ти војна меѓу Романија и Унгарија, па Србија и Хрватска, па Пирански залив, Босна ти е тука отворена рана, балистите се знае веќе, Бугарите си имаат свои сонови, Грција и Турција ќе има колење и на крај ќе имаш милиони мртви и уназадување на регион во средни век.

Соседите сега не сакаат да не делат ама ако утре дојдат крајни десничари задутре ќе не поделат, со каква одбрана ќе се спротиставиме, игра на бројки е ништо посебно - замисли комшиите да си направат сојуз како во 1913 и толку треба. Затоа е за нас подобро да нема крајна десница никаде на Балкан, доста беше крв, светот оди напред само Балканот си ебава мајката со стари сметки повеќето од нив измислени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom