Подемот на крајната десница во Европа

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Нешто во последно време ниту "нео-комунистите" не се многу толерантни. Ако до пред година дена при истовремените протести на десни и леви групации, десничарите беа тие кои се судруваа со полицијата, сега е обратно.
Во судирите во Лајпциг повредени 70 полицајци

Изгледа прогласувањето на стратешко партнерство со искусни "боречки организации" од типот на "Муслиманско братство" се повеќе придонесува левите ("уанаби партизани") протестанти да прибегнуваат кон насилство на протестите.
Секад имало екстремисти а во екстремни времиња најистакнати се. Финтата е што народот е опиен со национализам и религизам а тоа води до конфликти се разбира има и марксисти кои долеваат масло на огнот. Во Германија после прва светска војна баш тоа и се случувало и сите знаеме како заврши тоа германско повоено општество.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.364
Поени од реакции
12.025
Ле Пен не победи, во ниту еден регион во вториот круг.
Толку се и шансите да победи на изборите за претседател во 2017.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ле Пен не победи, во ниту еден регион во вториот круг.
Толку се и шансите да победи на изборите за претседател во 2017.
Има мала можност во регионот Bourgogne - Franche-Comté.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Се мотивираа гласачите на козервативците и социјалистите, сепак ФН има добри проценти во сите региони, дали ќе им биде ова одскочна даска или крах на нивната политика ќе видиме
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.756
Поени од реакции
9.916
Нормално нема да победи кога сите други партии се обединети против ФН. Која партија е најпопуларна се виде во првиот круг кога немаше тактичко гласање. До 2017 може многу работи да се сменат...2-3 масакри и ќе видиме кого ќе гласаат. Ако некој сам се мести под секирата, никој не му е крив ако истата падне.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Добра насока е тоа што во ЕУ земјите јакне како екстремната десница,така и екстремната левица.Целта е една да се срушат либералите,партиите од центарот кои со нивната демократија ги уништија јадрата и одликите на европските национални култури.Нам на земјите од Европа не ни е потребно да примаме мигранти од Африка и Азија за да ја покажеме мултичноста на културите.Доволно е тоа што Европската Унија е изградена на мултикултурно ниво,заедница од разни народи,разни јазици.Нам не ни треба мултирасна Европа,доволно е тоа што го имаме да го зачуваме.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.364
Поени од реакции
12.025
Се мотивираа гласачите на козервативците и социјалистите, сепак ФН има добри проценти во сите региони, дали ќе им биде ова одскочна даска или крах на нивната политика ќе видиме
Премногу црна, анти кампања има против ФН и Ле Пен.
Домашни и странски(СНН,ББС, Ројтерс и тн) ја претставија ФН еквалитет на национал социјалистичка на Хитлер.


Има мала можност во регионот Bourgogne - Franche-Comté.
Незнам кај следиш резултати.Иако не се лоши резултатите, ФН успеа да ги триплира преставниците но сепак за победа во 2017 им треба повеќе од добри резултати како овие.


Десницата на Саркози не е ништо поразлична од левицата на Оланд:toe:
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
The rise of ТМРО и ТМРО - ВЕП is coming .
Има потреба и во Македонија на создавање на екстремни движења.Дали од типот на древното ВМРО,бестрашните гемиџии,силните војводи.Или партизаните кои во втората светска војна со навршени дваесет години,вршеа моќни диверзии.Заситени сме од ДПМНЕ и СДСМ кои се едно исто,желба за власт,корупција,распродажба на македонскиот идентитет.
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Има потреба и во Македонија на создавање на екстремни движења.Дали од типот на древното ВМРО,бестрашните гемиџии,силните војводи.Или партизаните кои во втората светска војна со навршени дваесет години,вршеа моќни диверзии.Заситени сме од ДПМНЕ и СДСМ кои се едно исто,желба за власт,корупција,распродажба на македонскиот идентитет.
Немаме ние десничарска партија која ќе гледа за итнересите на Македонија. Овие од ВМРО - ДПМНЕ ти се тотално лицемери. Пред тв глумат патриоти, а по телефон ги продаваат интересите на државава за тендери без грам срам. За СДСМ нема потреба ни да се пишува.
Мислам дека само ние во Европа немаме десничарска(во права смисла) партија во парламент.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Има потреба и во Македонија на создавање на екстремни движења.Дали од типот на древното ВМРО,бестрашните гемиџии,силните војводи.Или партизаните кои во втората светска војна со навршени дваесет години,вршеа моќни диверзии.Заситени сме од ДПМНЕ и СДСМ кои се едно исто,желба за власт,корупција,распродажба на македонскиот идентитет.
Во повоената историја (WW2) екстремисчките движења служеле или на режимот на власта или на некои странски служби, но никако не биле сами по себе идеологија. Канализирањето на некои такви да ги наречам сили е доста корисно во одредени моменти. Анархистичките движења, навијачите, скинхедсите, исламистите се најчесто алатка на современите владетели да ги собере и контролира девијациите на својата политика. Но кога си игра човек со огин, може и да си изгори, па така тоа што го гледаме сега зачинето со растечката диференцијација на христијанскиот и муслиманскиот свет, треба да гледаме навидум „непринципиелна“ коалиција на „левица“ и „десница“ (јас ги нарекувам бипартизам на современата власт), за да успее да се контролира овој испад.

Овие таканаречени ектремни движења се токму поради наметнатата „биполарност“ на власта во западното општество (вклучително и кај нас), каде што секоја трета опција која не се приклонува кон една од владеачките партии, или е исмејана и маргинализирана или завршува несреќно, со разни конструкции.

Нестабилноста на блискиот исток придонесе овие екстремистички движења први да излезат од контрола баш во Сирија, каде што основаа своја држава и успешно почнаа да го извезуваат тероризмот во Европа, каде пак се очекува верижна реакција.

Како и да заврши оваа епизода, светот веќе нема да е ист. Не дека ИД му нанесе некаков сериозен удар на либерниот запад, туку дека ИД само ги откри слабостите на тој систем, кој све повеќе и повеќе станува неодржлив.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Немаме ние десничарска партија која ќе гледа за итнересите на Македонија. Овие од ВМРО - ДПМНЕ ти се тотално лицемери. Пред тв глумат патриоти, а по телефон ги продаваат интересите на државава за тендери без грам срам. За СДСМ нема потреба ни да се пишува.
Мислам дека само ние во Европа немаме десничарска(во права смисла) партија во парламент.
Нема почва во Македонија дваесет години за создавање на ниту екстремна десница ниту за екстремна левица.Сите гарнитури на власт досега беа уценети и беа вазали на туѓите интереси.Народот тоа досега само го преџвакуваше,спиеше и сонуваше за подобра иднина,додека ја губи својата држава која беше скапо платена со крвта на нашите претци.[DOUBLEPOST=1450041129][/DOUBLEPOST]
Во повоената историја (WW2) екстремисчките движења служеле или на режимот на власта или на некои странски служби, но никако не биле сами по себе идеологија. Канализирањето на некои такви да ги наречам сили е доста корисно во одредени моменти. Анархистичките движења, навијачите, скинхедсите, исламистите се најчесто алатка на современите владетели да ги собере и контролира девијациите на својата политика. Но кога си игра човек со огин, може и да си изгори, па така тоа што го гледаме сега зачинето со растечката диференцијација на христијанскиот и муслиманскиот свет, треба да гледаме навидум „непринципиелна“ коалиција на „левица“ и „десница“ (јас ги нарекувам бипартизам на современата власт), за да успее да се контролира овој испад.

Овие таканаречени ектремни движења се токму поради наметнатата „биполарност“ на власта во западното општество (вклучително и кај нас), каде што секоја трета опција која не се приклонува кон една од владеачките партии, или е исмејана и маргинализирана или завршува несреќно, со разни конструкции.

Нестабилноста на блискиот исток придонесе овие екстремистички движења први да излезат од контрола баш во Сирија, каде што основаа своја држава и успешно почнаа да го извезуваат тероризмот во Европа, каде пак се очекува верижна реакција.

Како и да заврши оваа епизода, светот веќе нема да е ист. Не дека ИД му нанесе некаков сериозен удар на либерниот запад, туку дека ИД само ги откри слабостите на тој систем, кој све повеќе и повеќе станува неодржлив.
Тоа е тоа,време е да се смени тој либерален капитализам.За тоа пишуваше и Маркс,време е сега да се створи ново општество.Најчесто тоа почнува во илегала,во мали групи кои се карактеризираат како екстремни.Индиректно ИД создадоа будење на тие екстремни групи и во Германија и во Франција.Тоа ќе продолжи како лавина,низ сите земји во ЕУ.Искрено би сакал тој бран да продолжи и во САД.Стоп за глобализацијата,доволно големите ги експлоатираа малите.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Тоа е тоа,време е да се смени тој либерален капитализам.За тоа пишуваше и Маркс,време е сега да се створи ново општество.Најчесто тоа почнува во илегала,во мали групи кои се карактеризираат како екстремни.Индиректно ИД создадоа будење на тие екстремни групи и во Германија и во Франција.Тоа ќе продолжи како лавина,низ сите земји во ЕУ.Искрено би сакал тој бран да продолжи и во САД.Стоп за глобализацијата,доволно големите ги експлоатираа малите.
Проблемот во малите земји попут нашата е што партиите што играат пинг понг доколку почне да им бега столицата, пробуваат да го одржат балансот баш со радикализација. Што всушност се случи годинава. Така да од такво очевадење ние најебана странка сме, поготово кога ситуацијата во глобалната светска политика ни е или змија да не апне или магаре да ни го бапне.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Незнам кај следиш резултати.Иако не се лоши резултатите, ФН успеа да ги триплира преставниците но сепак за победа во 2017 им треба повеќе од добри резултати како овие.


Десницата на Саркози не е ништо поразлична од левицата на Оланд:toe:
Резултати следев овде, и докај 90 % пребројани гласови ФН беше во водство во тој регион.

И покрај навидум нејасните резултати се разјаснија некои работи:
1. Социјалистите/левите доживеаја пораз, и нивната политика има се помала поддршка кај населението.
2. Републиканците на Саркози добија најмногу гласови, но не победија.
3. Националниот Фронт не може да победи дури не привлече на своја страна некои од партиите во блокот на Саркози, или не добие поддршка од над 40 %.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Какви политики имаат Златна Зора и АТАКА за Македонија и се подржани од фашистот во советско руво Путин ептен е за „радување“.
Ajde ti se molam...Koj faktor se Zlatna Zora i Ataka pa Putin da si tupi mozok so niv???Ili koj faktor e Makedonija za Putin osven geopolitichki ambicii. Sega za sega Makedonija e mnogu nisko na listata na prioriteti na Putin.
A toa deka Putin e fashist ( ti toa go velish) go slushame i gledame od Zapadnata MSM do besvest...Sadam Husein, Moamer Gadafi, Asad, Milosevich, i mnogu drugi positni ribi....Fashisti i Hitleri kolku sakash, duri toa stanuva i tipichno Holivudska zabava za shirokite narodni masi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom