Подемот на крајната десница во Европа

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Нормално дека ќе простираат, се знае дека антиглобалистичката борба и војна против крупниот се започнува со подршка и одработување за корумпирани бриселски елити вазали на Вол Стрит. :D

Само како паралела. Еве како на локално ниво во Македонија се раскринкува еден таков "антикапиталист", "антиглобалист" и секако ( моето омилено) "антифашист".

Има некој патерн, ко на лента да ги штанцаат.
Вистинскиот левичар се бори против глобализацијата, корпорациите и бирократијата, и по некоја логика треба да биде против ЕУ.
Но ова е некоја мутација на "левичар" излезена пред неколку години.
Овој тип на левичар е за глобализацијата, ги поддржува корпорациите и банкарите.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Има некој патерн, ко на лента да ги штанцаат.
Вистинскиот левичар се бори против глобализацијата, корпорациите и бирократијата, и по некоја логика треба да биде против ЕУ.
Но ова е некоја мутација на "левичар" излезена пред неколку години.
Овој тип на левичар е за глобализацијата, ги поддржува корпорациите и банкарите.
Вака, не можеме целата да ја ставиме во ист кош. Меѓутоа за оваа модерна, западна ,,антифа-левица" што ние тука ја хејтаме не е автентична на оригиналната идеја. Ова е корпоративна левица , наемница на 1% супербогати кои сега управуваат со светското богатство , Најобични манипулатори и лажни филантропи кои го продадоа работништвото за пари т.е. за многу пари.

Лажно се претставуваат како марксисти, комунисти, анархисти, космополисти само на збор мислејќи дека така полесно ќе може да се солидаризираат со маките на обичниот човек , за подоцна да може лесно да ги манипулираат и месат луѓето. А во суштина ги одработуваат највалканите теренски работи на мултинационалниот компании кои сакаат свет без граници - ама само за нивниот бизнис.

Кога би ме прашале што е денешната левица? Јас би одговорил корпоративен клуб на платеници што ја продадоа душата и идејата за пари !
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Има некој патерн, ко на лента да ги штанцаат.
Вистинскиот левичар се бори против глобализацијата, корпорациите и бирократијата, и по некоја логика треба да биде против ЕУ.
Но ова е некоја мутација на "левичар" излезена пред неколку години.
Овој тип на левичар е за глобализацијата, ги поддржува корпорациите и банкарите.
Левица која се бори за правата на олигарсите,добро се платени од страна на истите затоа и ги болит таквото за правата на работниците !
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.084
Кај дојде левицата на власт по демократски пат, сите држави влегоа во период на тешки турбуленции од кои излез нема.За разлика од сигурните десни влади, како што државите се во стабилни раце, и народот знае што е.
И пратам овие од Левица у конфузија се, едни плачат, други го слават Brexit.Се зборува тоа, за колку се утепани.
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
А видете го ова:


Еден од потешките случаи на ретардација мислам дека...
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.147
Поени од реакции
16.296
Има некој патерн, ко на лента да ги штанцаат.
Вистинскиот левичар се бори против глобализацијата, корпорациите и бирократијата, и по некоја логика треба да биде против ЕУ.
Но ова е некоја мутација на "левичар" излезена пред неколку години.
Овој тип на левичар е за глобализацијата, ги поддржува корпорациите и банкарите.
Интересен феномен, или можеби аномалија на европската левица која курвински се продаде на корпорациите и која направи тотална инверзија на идеологијата со десницата. Тотално дезориентирани и изгубени во преводот, згора на тоа и арогантни а политички неписмени. Да ги пратиме во Јужна Америка да научат и да се запознаат со вистински левичарски движења и идеи, а не тука да ми продаваат демагогии ( за пари, секако).
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Интересен феномен, или можеби аномалија на европската левица која курвински се продаде на корпорациите и која направи тотална инверзија на идеологијата со десницата. Тотално дезориентирани и изгубени во преводот, згора на тоа и арогантни а политички неписмени. Да ги пратиме во Јужна Америка да научат и да се запознаат со вистински левичарски движења и идеи, а не тука да ми продаваат демагогии ( за пари, секако).
Кажи каква изопаченост а . Идеологија во која се сруши што некогаш претставуваше некоја вредност. Па сега наместо со чесни работниците прават алијанси со радикални исламистички организации, ЛГБТ лунатици , наркомани, некрофили и педофили. Тоа е чудо едно како во една идеологија се собра целата опшествена девијантност и дегенеративност.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Британските Евреи повеќе гласале за излегување:
Одлично, на обичниот Евреин секако дека подобро ќе му биде помеѓу Христијани/Атеисти, отколку Исламисти.
Не пијат нафта тие.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
САД: Прекинат собир на неонацисти, најмалку десет повредени

("антифашистите" го јаделе немиен:vozbud:)
http://makfax.com.mk/svet/vesti/sad-prekinat-sobir-na-neonacisti-najmalku-deset-povredeniИзвор : (© Paul Kitagaki Jr, dpa)

Најмалку десет лица се повредени, од кои на две им се загрозени животите, во Сакраменто, главниот град на американската сојузна држава Калифорнија во неделата по локално време, кога припадници на неонацистичка група се судриле со антифашистички демонстранти, пренесуваат медиуми.

Група од 25 неонацисти добиле одобрување да одржат собир во Сакраменто, а еден од нивните водачи изјавил дека сакале да одржат собир против насилството коешто ги следи собирите на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп, кои ги предизвикуваат левичарски активисти и активисти за правата на имигрантите.

На неонацистичкиот собир избувнале насилства кога група од 150 анархисти и лица декларирани како антифашисти:) се спротиставиле на одржувањето на неонацистичкиот собир.

Антифашистичките демонстранти извикувале „Фашисти одете си дома“ и неколку од нацистичките активисти биле потиснати од платото на кое го одржувале собирот. На својата интернет страница групата Антифашистичка акција на Сакраменто објави дека имала „морална должноста да ја отфрли платформата на нацистите“.

Во судирот на двете групи некои од настраданите се избодени со ножеви, а жртви има и на двете страни, изјавил началникот на полицијата во Сакраменто, Сем Сомерс, пренесува весникот Sacramento Bee.

Две лица се здобиле со повреди опасни по животот, објави локалната телевизиска станица KCRA.

Сомер рекол и дека во Сакраменто веќе биле одржувани неонацистички собири, но „овојпат анархистите преземаа поагресивен начин да предизвикаат хаос во главниот град“.

Истакнал дека неонацистите, и покрај пораките кои ги шират, имаат право да одржуваат собири според првиот амандман од уставот на САД. /крај/мф/сн
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Поимот неонацист не означува ништо, исто како и антифашист.
Медиумите во САД никогаш не известуваат за насилните "антифашисти" кои се борат против слободата на говорот.
Го најдов сајтот на дечкиве
http://www.tradyouth.org/2016/06/fundraiser-our-sacramento-spartans-prevail/#more-52795
 
Последно уредено:

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.084
САД: Прекинат собир на неонацисти, најмалку десет повредени

("антифашистите" го јаделе немиен:vozbud:)
http://makfax.com.mk/svet/vesti/sad-prekinat-sobir-na-neonacisti-najmalku-deset-povredeniИзвор : (© Paul Kitagaki Jr, dpa)

Најмалку десет лица се повредени, од кои на две им се загрозени животите, во Сакраменто, главниот град на американската сојузна држава Калифорнија во неделата по локално време, кога припадници на неонацистичка група се судриле со антифашистички демонстранти, пренесуваат медиуми.

Група од 25 неонацисти добиле одобрување да одржат собир во Сакраменто, а еден од нивните водачи изјавил дека сакале да одржат собир против насилството коешто ги следи собирите на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп, кои ги предизвикуваат левичарски активисти и активисти за правата на имигрантите.

На неонацистичкиот собир избувнале насилства кога група од 150 анархисти и лица декларирани како антифашисти:) се спротиставиле на одржувањето на неонацистичкиот собир.

Антифашистичките демонстранти извикувале „Фашисти одете си дома“ и неколку од нацистичките активисти биле потиснати од платото на кое го одржувале собирот. На својата интернет страница групата Антифашистичка акција на Сакраменто објави дека имала „морална должноста да ја отфрли платформата на нацистите“.

Во судирот на двете групи некои од настраданите се избодени со ножеви, а жртви има и на двете страни, изјавил началникот на полицијата во Сакраменто, Сем Сомерс, пренесува весникот Sacramento Bee.

Две лица се здобиле со повреди опасни по животот, објави локалната телевизиска станица KCRA.

Сомер рекол и дека во Сакраменто веќе биле одржувани неонацистички собири, но „овојпат анархистите преземаа поагресивен начин да предизвикаат хаос во главниот град“.

Истакнал дека неонацистите, и покрај пораките кои ги шират, имаат право да одржуваат собири според првиот амандман од уставот на САД. /крај/мф/сн
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Поимот неонацист не означува ништо, исто како и антифашист.
Медиумите во САД никогаш не известуваат за насилните "антифашисти" кои се борат против слободата на говорот.
Го најдов сајтот на дечкиве
http://www.tradyouth.org/2016/06/fundraiser-our-sacramento-spartans-prevail/#more-52795
Кога прочитав Неонацисти мислем станува збор за NSM кои се циркус во боja, но потоа видов дека станува за сосема друга организација.Спремни дечки, овие ем дојдоа вооружани, ем на однос 10 на 1, и пак го јадеа.Тоа е кога се практикува прав националистички живот, без пороци, со здравје и спорт, резултатите се видливи :D:D.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Зборете ми за подемот на десницата во Македонија пред споменикот на УЧК во Бутел. Десничари низаедни:))) Онака националистички во синдикалка мајца од сабајле склекови, малце кратки шпринтови и химната и џогинг до споменикот. Или трасата не ве води натака никогаш?:)))
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.084
Зборете ми за подемот на десницата во Македонија пред споменикот на УЧК во Бутел. Десничари низаедни:))) Онака националистички во синдикалка мајца од сабајле склекови, малце кратки шпринтови и химната и џогинг до споменикот. Или трасата не ве води натака никогаш?:)))
Ако бар малце читаше, ќе сфатеше дека цела поента е дека во Македонија нема десно движење, и дека е редно такво да има.Во Македонија во подем е анархо-либералнота, педерска идеологија, и поради ова Македонија е во гомна како држава.Две години рушат власт, и никако да ја срушат, а што е најжално се борат против идеолошка лева власт, и се борат за сосема истите вредност да дојдат на власт, ама предводени од други луѓе.Македонија да имаше десница, ниту шарени ниту лажни бранители ќе се чукаа у гради, и ќе си седеа дома шепотејќи.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Кажи каква изопаченост а . Идеологија во која се сруши што некогаш претставуваше некоја вредност. Па сега наместо со чесни работниците прават алијанси со радикални исламистички организации, ЛГБТ лунатици , наркомани, некрофили и педофили. Тоа е чудо едно како во една идеологија се собра целата опшествена девијантност и дегенеративност.
така е, вистинската левица треба да го брани само домородниот бел христијански хетеросексуален работник:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom