Подарок кој (наводно) е заглавен на царина. Може ли нешто да се направи?

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Јас имам потерница од Австралија и ми ја прати ја со оригинал печат, доказ дека пратката е во Мкд, ама кај нас ми велат дека тоа не важи. :pos:

На 3 листа ми е објаснето и движењето на пратката, ми напишале дури и колку саати авионот се задржувал во некоја држава (велз и излез од воздушен простор), ама тоа не е доволен доказ во Мкд.
Ако беше од страна на поштата (под станицата е влезот) каде што е царинска служба не може да се понашаат така. За такви работи губат работни места во пошта. Мене за среќа ми ја најдоа пратката ама пак причекав 2 недели од поднесувањето на потерницата. Инаку со шефот на царина овој муабет го правав.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Обично тракинг броевите што почнуваат со R многу лесно можат да се најдат.
Памет за другпат само со тракинг број повредна пратка. Од кина се доплаќа 1.4$ за да стават тракинг број ако е пратката 10$ не гледам зошто да не се стави тракинг.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.150
Одкако УЧК ја држи пошта, таа е највеселата општествена фирма.
Снемуе пратки, возилата со милионски суми се пљачкаат како за добар ден, стигаат писма со прешкртано Мацедониа и врз него Илирида и така...

Магде, ти како верен подржувач на идејата не би требало да имаш проблеми.... Чудна работа.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Одкако УЧК ја држи пошта, таа е највеселата општествена фирма.
Снемуе пратки, возилата со милионски суми се пљачкаат како за добар ден, стигаат писма со прешкртано Мацедониа и врз него Илирида и така...

Магде, ти како верен подржувач на идејата не би требало да имаш проблеми.... Чудна работа.
Чудна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Одкако УЧК ја држи пошта, таа е највеселата општествена фирма.
Снемуе пратки, возилата со милионски суми се пљачкаат како за добар ден, стигаат писма со прешкртано Мацедониа и врз него Илирида и така...
За воља на вистината лоповлукот во Пошта е сеприсутен и одсекогаш. Разликата е само во тоа, кој кога го увидел ова.

Пошта е една најверојатно единствена општествена фирма од значење, која едвај чекам да се приватизира и со чија приватизација ќе добиеме сите. Иако не се сомневам дека и потоа ќе требаат години, ако не и децении, да се искорени клептоманијата кај вработените (читај да одпуштат повеќе од 75% од тие што се во контакт со поштенските пратки). Најверојатно дел од обврските во работниот ден им е разгледување на содржината на пратките: „Колега/колешке ајде во шопинг, има стигнато нови пратки. Ако оставиме за утре, ќе снема„. :)


П.С. Никој што е свесен каде живее, а е при здрав разум, не би требало да си дозволи праќање/примање пратки преку „нашата„ Пошта. (нормално освен ако не се работи за невредни/неважни пратки)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom