Плински уреди

Член од
28 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ako moze mala pomos ?
Sakam da vgradam plinski ured na Volswagen Passat 1.8 TSI. Pasatot e proizveden 2008 godina. Ako nekoj znae kolku bi me kostal plinski ured i kolkava bi mi bila zastedata na gorivo. Fala
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дечки го полните резерварот на или по малце турате? Имам заприметено еден комшија стално турат по 300-400 денари, викат не му било сигурно да го полнит му било страв, ајде неговата кола е стара, и плнот кизнит кој го имат местено, ама ме интересират на посалам колите со добри плински уреди?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ako moze mala pomos ?
Sakam da vgradam plinski ured na Volswagen Passat 1.8 TSI. Pasatot e proizveden 2008 godina. Ako nekoj znae kolku bi me kostal plinski ured i kolkava bi mi bila zastedata na gorivo. Fala
На ТСИ може плин уредот е 1200 ЕВРА и моторот работи во режим на 20% бензин и 80% плин. Тој МОТОР со директно вбризгување не е за плин. Сочуство.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Дечки го полните резерварот на или по малце турате? Имам заприметено еден комшија стално турат по 300-400 денари, викат не му било сигурно да го полнит му било страв, ајде неговата кола е стара, и плнот кизнит кој го имат местено, ама ме интересират на посалам колите со добри плински уреди?
И на стари и на нови нема врска, ако не диши од никаде... :icon_lol: можеш да го полниш до горе. Мене не ми работи мерачот и секогаш е до врв полно, кој знае кој го местел плинот така го купив.
Во секој случај е побезбедно од бензин.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
И на стари и на нови нема врска, ако не диши од никаде... :icon_lol: можеш да го полниш до горе. Мене не ми работи мерачот и секогаш е до врв полно, кој знае кој го местел плинот така го купив.
Во секој случај е побезбедно од бензин.
Не би рекол.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
A колку берит еден резервар или имат различни големини?
И на стари и на нови нема врска, ако не диши од никаде... :icon_lol: можеш да го полниш до горе. Мене не ми работи мерачот и секогаш е до врв полно, кој знае кој го местел плинот така го купив.
Во секој случај е побезбедно од бензин.
Мерачот е назат на боцата така? Мојт некако да се изведит пример да ти свирнит кога ќе е на минимум? И кај препорачвите редење на плин кај нас, јас сум од Охрид не вервам дека кај нас имат кизнит какви мајстори, ама Скопје би требало да имат некој салам?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
A колку берит еден резервар или имат различни големини?

Мерачот е назат на боцата така? Мојт некако да се изведит пример да ти свирнит кога ќе е на минимум? И кај препорачвите редење на плин кај нас, јас сум од Охрид не вервам дека кај нас имат кизнит какви мајстори, ама Скопје би требало да имат некој салам?
Најмалиот е 40 литри го собира во резервната гума во багажник.
Има индикатор со електроника и покажува колку имаш плин на уредот каде што префрлаш бензин/плин (тој позади не ти ни треба на боцата).
Имаш во Скопје многу: Макплин Новус, Плимонт и уште многу други.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Најмалиот е 40 литри го собира во резервната гума во багажник.
Има индикатор со електроника и покажува колку имаш плин на уредот каде што префрлаш бензин/плин (тој позади не ти ни треба на боцата).
Имаш во Скопје многу: Макплин Новус, Плимонт и уште многу други.
Боцата за во рез.тркало собира 35-37 литри масимум
Најмалата округла боца собира 27-30 лити
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Искрено бев многу против плинот, но малце ко седнав да размислам и да напрам математика, изгледа дека е многу исплатлива работа.. На старава кола не ми се исплаќат да редам во никој случај, ама нека дојт пролет и нека угрејт сонце, купвам бензин кола и одма и редам плин. Далеку по ислпатлив и од нафтата според некој математики шо ги праев. Пресметав дека за 4 месеци давам 30к за бензин, а толку ме коштат плинот... Така да после 8 месеци од ко ќе го инталирам плинот иввестицијата ќе ми е вратена.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Искрено бев многу против плинот, но малце ко седнав да размислам и да напрам математика, изгледа дека е многу исплатлива работа.. На старава кола не ми се исплаќат да редам во никој случај, ама нека дојт пролет и нека угрејт сонце, купвам бензин кола и одма и редам плин. Далеку по ислпатлив и од нафтата според некој математики шо ги праев. Пресметав дека за 4 месеци давам 30к за бензин, а толку ме коштат плинот... Така да после 8 месеци од ко ќе го инталирам плинот иввестицијата ќе ми е вратена.
Ти мислиш Хитлер бил будала што користел плин а? ;)
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Дали некој знае колку пари кошта демонтажа на плински уред?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
11
Чекан,штрафцигер и клешта купи си ќе ти завршат работа!

Sent from my MI 3W using Tapatalk
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дечки, имам некој дефект околу вентилот на плинската боца што ја користам за готвење. Дали знаете каде можам да најдам мајстор за да се среди дефектот. На реклама5 не успеав да најдам.[DOUBLEPOST=1423392883][/DOUBLEPOST]Дечки, имам некој дефект околу вентилот на плинската боца што ја користам за готвење. Дали знаете каде можам да најдам мајстор за да се среди дефектот. На реклама5 не успеав да најдам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom