Пеглана Коса (ПОМОШ)

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ние не ги читаме темиве за совети да ви даваме за косата, туку за сеир да фаќаме и се смееме за жениве лол
Незнам дали да плачам или да се смеам.

--- надополнето ---

И мене ме мачеше истиов проблем. Она што може да го направиш ти е да го редуцираш пеглањето, пеглај се еднаш во 3 дена, и пеглај ја кога ке ти биде целосно сува. Кога си дома измиј си ја и само собери ја. Остави ја да мирува некое време.
Користи силиконски капки и маска.
Јас така правам веќе 2-3 години, и тие што ме знаат можат да ти потврдат дека имам мн.здрава коса.
Што маска користиш?
 
Член од
5 август 2010
Мислења
222
Поени од реакции
50
Можам нешто да ти кажам ... Да си купиш пегла од 100-150 евра , керамичка ќе видиш дали ќе ти се оштетува косата ;)
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
Можам нешто да ти кажам ... Да си купиш пегла од 100-150 евра , керамичка ќе видиш дали ќе ти се оштетува косата ;)
Пак ке се оштетува, али далеку помалку од сега. :)
 
Член од
3 март 2010
Мислења
648
Поени од реакции
413
Slusaj be imas keramicki fencinja plus so joni zemisi 2400 denari se jas zedov filips, povekje ja ispravuvaat kosata od obicen fen, deluvaat so joni da ne se pravi antifriz(da ne ti bidi razletana kosata so statički elektricitet), sega imas psoebno keramicki a posebno jonski jas zedov filips i dvete raboti gi ima pobaraj go po prodavnici go ima 2300 denari e (phillips hp8183)
http://www.philips.hr/c/njega-kose/salondry-control-2200-w-hp8183_00/prd/
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
За жал драга, не можеш 100% да го избегнеш оштетувањето на косата при толку често пеглање, но секако дека можеш да го редуцираш тоа оштетување. Еве неколку совети од моја страна: :)

1)Не постои пегла која не ја оштетува косата, ама кога веќе мора да бираш - избери го помалото зло :D - пеглај се со керамичка пегла што користи негативни јони! Јоните ја зајакнуваат кутикулата на косата (го зајакнуваат влакното). Керамичките пегли не ја сушат и оштетуваат косата како останатите метални пегли -.-
2)Избегнувај го секојдневното миење на косата (честото миење на косата ја остранува природната маснотија на темето).
3)Потстрижувај ја косата за неколку милиметри на секои два месеца
4)Не прави комбинација од врела пегла и лак за коса и избегнувај препарати што содржат алкохол.

Совети плус:
Aко не те мрзи еднаш неделно ставај си маска. На тој начин косата ќе ти биде посјајна, негувана, а и ќе го спречиш цветањето од кое сите ние од понежниот пол тресеме јака. Еве ти неколку "рецепти" кои ги најдов на интернет:

Маска за коса од павлака -
за уништена коса. Да се измешаат 2 лажици павлака со 1 лажичка сок од цеден лимон и 1/2 лажичка пченкарно масло. Мешавината ја нанесуваме на сува или влажна коса, масирајќи. Покриваме со фолија и оставаме да дејствува 10 - 15 минути. Плакнеме со чиста вода.

Маска за коса од невен и млеко-
за сува коса. 1/2 филџан млеко да се измеша со 1 жолчка и 1/2 чај од невен. Да се нанесе на сува или влажна коса, масирајќи. Покриваме со фолија и оставаме да дејствува 10 - 15 минути. Плакнеме со чиста вода.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.586
Поени од реакции
31.225
nemirlika najvazhnoto ne go kazha ili go kriesh od drugite ., a suvite slivi ne gi kazhuvash., i zelka sitno rendana.......bupo_O
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Пробај со црниот регенератор за многу оштетена коса од Шварцкопф, мене многу ми помогна.
 
H

HITCH

Гостин
Јас имам rowenta elite model look. Мене ми е супер, ама не ја користам колку тебе. :)

Откако ќе ја измиеш косата со шампон прво исправи ја со фен за коса, ем ќе ја исушиш побрзо, а после со квалитетна пегла продолжи да исправуваш. Плус, иди на фризер секој месец, оти мора некако да ја заштитиш косата. Кој знае што си и направила на косата од толку горење ...

Најискрено, ако планираш да шеташ ќелава тогаш продолжи да ја гориш косата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom