Патот до пеколот е поплочен со добри намери

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.553
Поени од реакции
9.116
Motivational

"Животот е мистерија која треба да се живее, не е проблем што треба да се реши"
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.252
Bo принцип е некоја филозофија за
-намера наспроти постапка/исход
-релативност и објективност на доброто и злото
-нешто за ефект на пеперутка
Мое видување на целава работа е фразата од Кафка
“Злокобното некогаш го превзема аспектот на доброто, а некогаш дури и се носи себеси во неговата форма„
Значи најдобро за тебе е труди се да бидеш неутрален/на. Не буда или исус, ама не ни хитлер или сталин. Треба да бидеш човечен и да помагаш ама исто и да бидеш апослутен кретен и враг на моменти. Ама не цело време....
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.553
Поени од реакции
9.116
Bo принцип е некоја филозофија за
-намера наспроти постапка/исход
-релативност и објективност на доброто и злото
-нешто за ефект на пеперутка
Мое видување на целава работа е фразата од Кафка
“Злокобното некогаш го превзема аспектот на доброто, а некогаш дури и се носи себеси во неговата форма„
Значи најдобро за тебе е труди се да бидеш неутрален/на. Не буда или исус, ама не ни хитлер или сталин. Треба да бидеш човечен и да помагаш ама исто и да бидеш апослутен кретен и враг на моменти. Ама не цело време....
На кратко балансирање или златна средина...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Неколку одговори постојат што го објаснуваат значењето на оваа поговорка, но никако да ја сфатам, кое е правото, вистинското објаснување.
Имам некаде сретнато каде изрекава ја пишуваат - Пеколот е поплочен со добри намери.
Која е вистината,, кое е значението..... @liberij дали ќе може твоја интерпретација на оваа реченица, само поедноставно, а и секој друг што мисли дека знае.
Како поговорка е прифатена во општа светска употреба(како погрешен принцип „Во име на доброто, иако со искрени и чесни намери, сепак да твориш зло, тоталитаризам, фашизам...), секако секој ја користи согласно своето учење. конкретно, специфично со поентата што сака да ја постигне.
Поточно е настаната во литературата на Англиканската Протестантска Црква(„Сакајќи да спроведеш со добри намери и цели Рајска состојба и место, всушност резултатот е Пекол“) и прифатена во Англиската литература.

Во контекст на Православното учење ја користиме со цел да укажеме дека Христос ни е Критериум, Репер во Вистината(Догма-омилената пежорација на @Хептаграм XI :), но настран он, Догмата е Божја Вистина и секако има позитивен контекст(y):love:) , ние може да имаме и креираме свое мислење, учење, но разумно и свесно е тоа да одговара со Божјото учење, инаку ако секој од нас од својата вистина прави“догма“, би имало цркви колку што има луѓе, што е апсурд.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Најдов податок дека оваа поговорка е напишана во еден прирачник за поговорки кој бил објавен во 1855 година.
Вилијам Шекспир ја употребил оваа поговрка во својата драма Ромео и јулија:)
...И се би било добро, кога овој свет би бил совршен, за да може оваа поговорка да важи, незнам зошто, но многу ми е бесмислена...знам дека не звучи добро поради тоа што ја пишува во светото писмо, но јас така мислам.
Човекот е створен да живее гледајќи прво сам за себе, поседува разни емоции.....Не ми е јасно, ете, пример, од се срце, со најдобри намери сакам да направам нешто, но без моја вина, од тие намери се создаваат погрешни последици?
Кога веќе сме застанале на патот за пеколот, зарем има назад, па дали имале или немале добри намери?
Дали сочувството е добро или лошо? Сочувствувањето помага на човештвото да преживее...или можеби хуманизмот исто така помага на човечкиот род да се деградира?

Добра алтернатива постои за оваа поговорка "пеколот е полн со добри намери а рајот е полн со добри дела".

Можно ли е @liberij човечкиот род, прогласен како грешник од самото раѓање, да живее по критериумите на Исус???
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Најдов податок дека оваа поговорка е напишана во еден прирачник за поговорки кој бил објавен во 1855 година.
Вилијам Шекспир ја употребил оваа поговрка во својата драма Ромео и јулија:)
...И се би било добро, кога овој свет би бил совршен, за да може оваа поговорка да важи, незнам зошто, но многу ми е бесмислена...знам дека не звучи добро поради тоа што ја пишува во светото писмо, но јас така мислам.
Човекот е створен да живее гледајќи прво сам за себе, поседува разни емоции.....Не ми е јасно, ете, пример, од се срце, со најдобри намери сакам да направам нешто, но без моја вина, од тие намери се создаваат погрешни последици?
Кога веќе сме застанале на патот за пеколот, зарем има назад, па дали имале или немале добри намери?
Дали сочувството е добро или лошо? Сочувствувањето помага на човештвото да преживее...или можеби хуманизмот исто така помага на човечкиот род да се деградира?

Добра алтернатива постои за оваа поговорка "пеколот е полн со добри намери а рајот е полн со добри дела".

Можно ли е @liberij човечкиот род, прогласен како грешник од самото раѓање, да живее по критериумите на Исус???
Многу добри намери се всушност затскриена себичност.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Многу добри намери се всушност затскриена себичност.
Зошто себичност...намерите ми се скроз чисти, без да сакам да имам некој бенефит од тоа добро дело што ќе го направам...е само душата ќе ми биде исполента со блаженство.....ако е ТОА ГРЕВ ИЛИ СЕБИЧНОСТ?
Има луѓе кои прават добри дела затоа што после тоа се чувствуват добро.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Зошто себичност...намерите ми се скроз чисти, без да сакам да имам некој бенефит од тоа добро дело што ќе го направам...е само душата ќе ми биде исполента со блаженство.....ако е ТОА ГРЕВ ИЛИ СЕБИЧНОСТ?
Има луѓе кои прават добри дела затоа што после тоа се чувствуват добро.
Да правиш добро дело за да се чувствуваш убаво е себичност. Еве просјак пример, ќе му дадеш парички и се осеќаш убаво а ти всушност со тоа го подржуваш да биде паразит, доколку навистина сакаш да му помогнеш оформи активистички некоја школа која ќе ги учи на некоја вештина за да си заработат сами.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Да правиш добро дело за да се чувствуваш убаво е себичност. Еве просјак пример, ќе му дадеш парички и се осеќаш убаво а ти всушност со тоа го подржуваш да биде паразит, доколку навистина сакаш да му помогнеш оформи активистички некоја школа која ќе ги учи на некоја вештина за да си заработат сами.
Секој со добра намера и чисто срце помага во склоп со своите можности. Кога би му била жена на Бил Г.сигурно би отворила такви школи ширум светот.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Секој со добра намера и чисто срце помага во склоп со своите можности. Кога би му била жена на Бил Г.сигурно би отворила такви школи ширум светот.
Еве ти уште еден пример за патот до пеколот.
1634902621585.png
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ne razbiram, sto ima loso na slikava?
За да научи да оди треба и да паѓа, секое дете треба да оди на ивичњак на тротоар, да скока на кревет, со тоа мозокот поврзува синапси дека учи како да се балансира, координира многу мускули, значи остави го да падне за негово добро, побрзо ќе научи. Ова како принцип, преголема грижа за детето, создава инвалиди во животот а се е со најдобра намера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom