Патот до осамостојувањето на младите vs живот во заедница

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.009
Јас мислам дека причина за толкавиот јаз на генерациите што ги има денеска е комунизмот. Нашите растеле во комунизам и сосема поинаку размислуваат. Мислам дека со нашите деца нема да го има тој јаз.
Можеби, но не верувам дека на 50 ќе ме интересира тоа што би ги занимало деца од 18. Сега немам мерак ни да гејмам, ни да слушам за гејминг, а не пак тогаш. Сега немам мерак да излезам во класична дискотека, а не пак тогаш.
Ниту пак верувам дека нив би ги занимало по цел ден да им објаснувам тоа што работам јас.
Seto toa sho go pisa, i nekoj sho zivee so domasnite go uchi, bidejki e proizvod na rabotenjeto.

Vo eden moment ti klika ona deka dosta ti e tvoite da ti plakaat, kako blagodarnost da gi oslobodis i da rabotis za sebe. Megutoa kako i na sto da gi trosis sopstvenite pari ide so tek na vreme.

Sto ako nekoj ima stanevi i uste glavna prekupacija mu e u koja kafana da sedi vikendot i kolku da ispie, ismrka. Red flag za nesozreanost.
Можеби, постои веројатност ако има кој да ти го пренесе како инфо, ама јас секогаш играм пракса>теорија.
Обично тешко се тргаат луѓето од приходите, сум го слушал истиов муабет од другари уште пред неколку години, ама ете ги и после толку време уште седат дома, и уште нивните им плаќаат сметки.

Баш ако седиш сам помалку ќе сакаш да ги трошиш во кафеана, десет пати ќе помислиш и провериш каде даваш кеш изваден со свој грб ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Mislam deka znaes za koj tip na luge e nasoceno toa.
Мислам дека погрешно те сватив.
Автоматски споено мислење:

Можеби, но не верувам дека на 50 ќе ме интересира тоа што би ги занимало деца од 18. Сега немам мерак ни да гејмам, ни да слушам за гејминг, а не пак тогаш. Сега немам мерак да излезам во класична дискотека, а не пак тогаш.
Ниту пак верувам дека нив би ги занимало по цел ден да им објаснувам тоа што работам јас.
Не вели два пати :)
 
J

joli1

Гостин
Kontra na @joli1 e ova, osamostojuvanjeto i ziveenjeto sam nema vrska nikakva so sozrevanje. Sozrevanjeto si e poseben proces sho kaj poveketo se pojavuva kaj 25 godini.
Мислам дека имаме различни сфаќања за тоа што претставува зрела личност, како и што е тоа уствари созревање.

За мене созревањето не е процес, туку е резултат на поминати животни искуства и ситуации. Патњата според мене е тоа што најмногу и перманентно го созрева човекот, независно од неговите години.

Како аргумент за пишаното ќе го искористам тоа што имаш солиден број на возразни (25+) кои што сеуште не се доволно созреани, а од друга страна имаш адолесценти кои поради одредени причини се предвремено созреани.

Oсамостојувањето и те како ја созрева личноста бидејќи првенствено ја учи на одговорност, ја учи како да менаџира со пари, ја учи личноста како да се грижи за себе, остава простор на личноста да се пронајде себеси, ја учи личноста да се бори за себе и за своите егзистенцијални потреби, ја учи личноста што уствари таа сака, а што не, итн. Осамостојувањето е големо искуство за секоја личност.

Не велам дека осамостојувањето е клучно за созревање на личноста, но е една од работите кои што (според мене) ја комплетираат личноста.

Огромен број на фамилијарни проблеми (најчесто снаа-свекрва и слични) лесно би можело да се избегнат кога младите би имале шанси да БИРААТ дали сакаат да живеат со нивните, или пак самостојно, во сопствен дом.

Клучна е можноста да избереш, па секој според сопствените убедувања и желби.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.286
Поени од реакции
27.787
Огромен број на фамилијарни проблеми (најчесто снаа-свекрва и слични) лесно би можело да се избегнат кога младите би имале шанси да БИРААТ дали сакаат да живеат со нивните, или пак самостојно, во сопствен дом.
Ima poednostavno i poeftino resenie na ova, a toa e soprugot da zastane zad svojata sopruga nekogas.
:toe:
 
J

joli1

Гостин
Ima poednostavno i poeftino resenie na ova, a toa e soprugot da zastane zad svojata sopruga nekogas.
:toe:
Зависи.

Што доколку сопругот застане позади тебе, но кавгите не престануваат? Што е тогаш решението, тој да ги избрка од нивниот дом, или пак секојдневно да глуми медијатор помеѓу тебе и неговите родители?

Не е ни лесно да завземаш страни помеѓу твоите родители и твојот партнер, нели?

За мене лично мир у куќа нема цена. Џабе ти е се ако кога ќе дојдеш дома после работа си приморан да слушаш расправии, да смируваш непотребни тензии, да глумиш медијатор и да дифузираш ситуации.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.286
Поени од реакции
27.787
Што доколку сопругот застане позади тебе, но кавгите не престануваат? Што е тогаш решението, тој да ги избрка од нивниот дом, или пак секојдневно да глуми медијатор помеѓу тебе и неговите родители?
Da naucis deka ednostavno mora da se popusti ponekogas.
So tie luge mora da se gledas cesto, ili sto nema so svekorite nikogas da bides vo ista prostorija?
 
J

joli1

Гостин
Da naucis deka ednostavno mora da se popusti ponekogas.
So tie luge mora da se gledas cesto, ili sto nema so svekorite nikogas da bides vo ista prostorija?
Да, ќе попуштиш некогаш, тоа не е проблем.

Проблем е кога секојдневно мораш да попушташ и да одиш по ќејф на некого се со цел делумно да го зачуваш мирот у куќа. Дури и попуштањето, завземањето страни, пронаоѓање компромиси итн, не ти е гаранција за добри односи меѓу партнерот и твоите родители.

Едно е со свекорите да се гледаш чат-пат и деновите кога се гледаш со нив да пронаоѓаш компромиси, а друго е да живееш со нив, да ќутиш и да трпиш навреди секојдневно се со цел да не стигне до вербален или физички конфликт.

Пак стојам на моето, клучно е да се има МОЖНОСТ да бидеш независен, т.е да излезеш од дома, а на тебе тогаш би останало дали сакаш да живееш со свекорите, или сакаш само да ги гледаш неколку пати месечно.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
секако дека самостално е подобро, приватноста што се има нема цена, да се бутнеме кај мојте само за да не плакам сметки би било глупост
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Сам да живееш ти требаат
14000 кирија
7000 сметки
12000 јадење
6000 други трошоци
6000 одмор и забава
месечно
тоа се
44000 и тоа не се малку без инвестиција и штедење.
Јас ги имам сега тие пари и живеам посебно но до 35-36 години ги немав.
Има и лоши страни посебно но има и добри генерално е подобро но не многу.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.538
Зависи каде живееш, споредбено нели, младите од селата и градовите во внатрешноста порано се иселуваат поаѓаш на факс во Скопје, наоѓаш работа и веќе не се враќаш назад (освен за викенд секако во семејната куќа), чест на исклучоците секако. А во Скопје ми е некако глупо, посебно во централните градски населби, што сега ќе се трошиш да имаш друга недвижност, кога цените се големи, а придобивките се не толку значајни.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Зависи каде живееш, споредбено нели, младите од селата и градовите во внатрешноста порано се иселуваат поаѓаш на факс во Скопје, наоѓаш работа и веќе не се враќаш назад (освен за викенд секако во семејната куќа), чест на исклучоците секако. А во Скопје ми е некако глупо, посебно во централните градски населби, што сега ќе се трошиш да имаш друга недвижност, кога цените се големи, а придобивките се не толку значајни.
Има логика и да се селиш град-село или Скопје-Периферија ако имаш онлајн работа.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.538
Има логика и да се селиш град-село или Скопје-Периферија ако имаш онлајн работа.
Да ама инфраструктурата во селата не е на ниво како во Скопје така да мизерни се условите за онлајн работа со Адсл интернет.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Да ама инфраструктурата во селата не е на ниво како во Скопје така да мизерни се условите за онлајн работа со Адсл интернет.
ТОа е поефтино е и полошо. Интернет се наоѓа по другите градови ОК ептен ако одиш во некое село а и зависи како ти треба. Има решенија. Јас работев во Куманово едно 30% е поефтино во просек а ако имаш имот а се наоѓа за и беспари можеш и 40% да заштедиш на трошоци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Сам да живееш ти требаат
14000 кирија
7000 сметки
12000 јадење
6000 други трошоци
6000 одмор и забава
месечно
тоа се
44000 и тоа не се малку без инвестиција и штедење.
Јас ги имам сега тие пари и живеам посебно но до 35-36 години ги немав.
Има и лоши страни посебно но има и добри генерално е подобро но не многу.
Од 500 дојде на 700+ кои ги живееш сам и како што кажуваш живееш скромно. А о друга страна кажуваш дека 2000 се луксуз за 4 души.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Од 500 дојде на 700+ кои ги живееш сам и како што кажуваш живееш скромно. А о друга страна кажуваш дека 2000 се луксуз за 4 души.
Колку сакаш е лукуз и колку сакаш е скромно се е релативно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom