Партнерот ми е од село, што да правам?

Каде живеете?

  • Град

    Гласови: 322 78,5%
  • Село

    Гласови: 88 21,5%

  • Вкупно гласачи
    410
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
На поголем дел од луѓето во денешно време при спомнувањето на зборот село, прва асоцијација му е одлегдување стока, живина, ниви, копање итн. Или, имам другарки, ако се мажеле на село, под дифолт значело тоа дека треба да седат во кујна и да раѓаат деца.

Чекај малку. Дали тоа значи, дека мажите во град, не го сакаат истото?
За жал и во градовите кај нас, во Македонија добар процент од мажите го бараат тоа. Жена што ќе му готви, пере, пегла и ќе гледа деца. И тоа не се вика селски менталитет, туку балкански. И како и на секоја тема и тука ќе пишам, секоја чест на исклучоци!

Значи, многу е важно со каков човек си имаш работа, неговите погледи, сфаќања и размислувања, а секако и твојата способност за привикнување.
Јас лично, не би имала проблем да живеам на село, се додека човекот со кој живеам има разбирање за мојата професија и мојот начин на живот.
Некои работи ги претеруваш....зошто да не переш готвиш и чуваш деца ако во тоа време си на трудничко отсуство да речеме?
Гледате, укај сукај доаѓаме до тоа дека моногамниот брак денеска веќе једноставно не функционира. Никако не бива. И неможе да биде со закоравени сфаќања и традиции кои се следат слепо.
Затоа полигамија му е мајката.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Гледате, укај сукај доаѓаме до тоа дека моногамниот брак денеска веќе једноставно не функционира. Никако не бива. И неможе да биде со закоравени сфаќања и традиции кои се следат слепо.
Затоа полигамија му е мајката.
А како буразеру...една жена повеќе мажи или обрнуто?
 
C

CoolIris

Гостин
Гледате, укај сукај доаѓаме до тоа дека моногамниот брак денеска веќе једноставно не функционира. Никако не бива. И неможе да биде со закоравени сфаќања и традиции кои се следат слепо.
Затоа полигамија му е мајката.
Ти кажав еднаш дека не би можела да живеам во кокошарник, кај што петелот ќе ја игра главната улога! :D

Не знам зошто така ме сфаќате. Ништо ненормално не напишав. Сакам да си терам и кариера и маж и деца... сè по ред. :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
На поголем дел од луѓето во денешно време при спомнувањето на зборот село, прва асоцијација му е одлегдување стока, живина, ниви, копање итн. Или, имам другарки, ако се мажеле на село, под дифолт значело тоа дека треба да седат во кујна и да раѓаат деца.

Чекај малку. Дали тоа значи, дека мажите во град, не го сакаат истото?
За жал и во градовите кај нас, во Македонија добар процент од мажите го бараат тоа. Жена што ќе му готви, пере, пегла и ќе гледа деца. И тоа не се вика селски менталитет, туку балкански. И како и на секоја тема и тука ќе пишам, секоја чест на исклучоци!

Значи, многу е важно со каков човек си имаш работа, неговите погледи, сфаќања и размислувања, а секако и твојата способност за привикнување.
Јас лично, не би имала проблем да живеам на село, се додека човекот со кој живеам има разбирање за мојата професија и мојот начин на живот.
Многу од нас не сфаќаат каков ЛУКСУЗ е да можеш да си дозволиш да бираш помеѓу седење дома и идење на работа.

нема врска тука село, град и слично. И во селата имаш ниви, стока а имаш и работа во град да си бираш, никој не вика дека ако си во село мораш да работиш со стока или земја. Ние малце забегавме во темава оф топик околу тоа, чисто како што селото ти нуди плус од градот како опција.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти кажав еднаш дека не би можела да живеам во кокошарник, кај што петелот ќе ја игра главната улога! :D

Не знам зошто така ме сфаќате. Ништо ненормално не напишав. Сакам да си терам и кариера и маж и деца... сè по ред. :)
По некад еден треба да бира не двајца, имај го тоа у ум. Сега го слушаш може никад више, ама тоа е така у било која комбинација на двајца луѓе па и брак. Има моменти кога одлука треба брзо да се донесе, ако маж ти не е способен тука да пресече сте го ебале ежот цело семејство.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А како буразеру...една жена повеќе мажи или обрнуто?
Ти кажав еднаш дека не би можела да живеам во кокошарник, кај што петелот ќе ја игра главната улога! :D

Не знам зошто така ме сфаќате. Ништо ненормално не напишав. Сакам да си терам и кариера и маж и деца... сè по ред. :)
Како бе можете да имате такви екстремни сфаќања, нарочито ти такозвани будиста?
Ни едното ни другото. Колку мажи толку жени.
Ирис, денешната норматива за брак не е нормална и не е у склад до здравиот разум. Замислата која моментално си ја имаш шансите да се исполне се како шанса за добивање 7ца на лото. Тоа веќе од андромеда се гледа, ама кој сака да го виде тоа е проблемо.
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
По некад еден треба да бира не двајца, имај го тоа у ум. Сега го слушаш може никад више, ама тоа е така у било која комбинација на двајца луѓе па и брак. Има моменти кога одлука треба брзо да се донесе, ако маж ти не е способен тука да пресече сте го ебале ежот цело семејство.
Се е ствар на договор.
Не сакам да бидам жена змија и да командам, ама и не сакам типичен маж балканец, што очекува да му ја заменам мамичка. Нема да му падни круната, ако два пати во неделата тој направи ручек, или пушти перална, исто како што мене нема да ми падни круната да му помогнам со дрвата на пример.
Автоматски споено мислење:

Ирис, денешната норматива за брак не е нормална и не е у склад до здравиот разум. Замислата која моментално си ја имаш шансите да се исполне се како панса за добивање 7ца на лото. Тоа веќе од андромеда се гледа, ама кој сака да го виде тоа е проблемо.
Ако не можам да си ја реализирам, ќе си останам сама со кучето до крајот на животот :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Се е ствар на договор.
Не сакам да бидам жена змија и да командам, ама и не сакам типичен маж балканец, што очекува да му ја заменам мамичка. Нема да му падни круната, ако два пати во неделата тој направи ручек, или пушти перална, исто како што мене нема да ми падни круната да му помогнам со дрвата на пример.
Така е, или љубов....ако те сака стварно нема да дозволи сама да се мачиш :)
Ама грешка си за дрвата....има цигани за 1000-ка ќе ги исцепат додека за тоа време се сексате. Точно е дека мајндсетот на просечен македонец е таков како го опиша, ама и жените се бетер со ноктите за на инстаграм. Ја би ги оставил нека се оправаат едни со други.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Се е ствар на договор.
Не сакам да бидам жена змија и да командам, ама и не сакам типичен маж балканец, што очекува да му ја заменам мамичка. Нема да му падни круната, ако два пати во неделата тој направи ручек, или пушти перална, исто како што мене нема да ми падни круната да му помогнам со дрвата на пример.
"Машките и женските" работи се само комплекси у човечката психа од старите закоравени традиции.
Во моето еко хипи јога село (проект) секој ќе си обавува се по малце. Јас одамна нарочито летно време си ги перам рачно алиштата, вешот, чорапи одма после туширање. Садови немиени неможам да ги гледам како седат така.
Единo бришење прашина ми е слабост нарочито ако има ногу ситници кои треба да се преместат и врнат назад. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
"Машките и женските" работи се само комплекси у човечката психа од старите закоравени традиции.
Во моето еко хипи јога село (проект) секој ќе си обавува се по малце. Јас одамна нарочито летно време си ги перам рачно алиштата, вешот, чорапи одма после туширање. Садови немиени неможам да ги гледам како седат така.
Единo бришење прашина ми е слабост нарочито ако има ногу ситници кои треба да се преместат и врнат назад. :)
Буразеру, жени треба да се тепаат за тебе....у селото ти ќе бидеш гуру. Цел ден ќе седиш и ќе свириш на ситар.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Буразеру, жени треба да се тепаат за тебе....у селото ти ќе бидеш гуру. Цел ден ќе седиш и ќе свириш на ситар.
Уште само конечно да си набавам ситар. Иначе ке станувам повеќе пати да се размрдам со по некое садовче и алиштенце, нарочито женско долно вевче ке перам у секое време ;)
 
C

CoolIris

Гостин
Уште само конечно да си набавам ситар. Иначе ке станувам повеќе пати да се размрдам со по некое садовче и алиштенце, нарочито женско долно вевче ке перам у секое време ;)
Сите фраери на форумов ги засени Говинда. Каква реклама си удираш на секоја тема. Бркче ово оно... :D
 
M

Macedon1um

Гостин
Некои работи ги претеруваш....зошто да не переш готвиш и чуваш деца ако во тоа време си на трудничко отсуство да речеме?
Ќе и направи тој од село 3-4 деца, ќе заборави на кариера, професија и начин на живот по брза постапка :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom