Партнерот ми е од село, што да правам?

Каде живеете?

  • Град

    Гласови: 322 78,5%
  • Село

    Гласови: 88 21,5%

  • Вкупно гласачи
    410
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Зависи,на пример ако девојката е од село недај боже да одиш убаво облечен среден намирисан да ја земеш или да излезеш со неа,локалните сељаци со вили и српови ќе ти се стават зошто мислат дека доаѓаш да им ги собереш соселанките,што реално секој што доаѓа од град е во можност да го стори ама нивото на развиеност им е толку ниско и примитивно. Башка треба и да си провериш дали некој и го скинал цветчето претходно зошто тие кога се отвараат,се отвараат ко шахти хинт-(цело село). :toe:
Секаде е така :) И во Скопје се наоѓаат такви типци, што едноставно ќе ти се стават ако идеш со типка од нивно маало, како во Амерички филм. Сигурен сум дека истото се случува секаде. И кај мене во маало не дај боже да донесеш женска сите ќе се испрашуваат која е и што е, и ред други работи. Трачарење, љубомора, сељачки испади и слично...
Така да не ти држи многу муабетот. Има и села во кои луѓето се апла заостанати ама главно тоа се села со просечно население од по 60-тина години, и бројот на млади луѓе во тие села е 10-, и често се случува да бидат многу необразовани. Таквите си се зимаат после меѓусебе. Не е пишано правило ама често се случува.
Нема ништо срамно да имаш дечко/девојка од село. Зар на некој му е битно од каде и е потеклото??? :)
Ако тебе ти е фина и си ја сакаш ако сака нека биде и од Занзибар...
 
B

BooBojan

Гостин
Абе сељачишта колку сакаш има сегде и во село и во град.Ама овде за селанец правиме муабет.
Има некои кои не ги знаат разликите помегу селанец и сељак за да видите што се сељаци клик
TUKA

--- надополнето ---

Ај малку да му појасниме на @SASUKE некои работи.
И во селото има паметни луге.Очигледно ти во село немаш отидено или имаш отидено и си ги видел оној најлошиот дел од селото простаклукот.Овие работи кои ги споменуваш ги нема по селата уште од пред 20 години или ги има во некои села каде времето застанало во 1990година или уште полошо 1970 година.
А во градот нема глупи луге кои се бетер од овие сељачки особини кои ти ги споменуваш?
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Купи си точак за да не трошиш пари за такси или бензин ако си со кола.
 
S

smart ass

Гостин
ЛУЃЕ!!!:vozbud:




Нема потреба да кажувате-само пуштете:pos2:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не е важно тоа од каде е партнерот, важно е неговото размислување.Значи таа или тој може да е од село а пак да размислува како космополит (и тој и таа).Може да е партнерот од град, а да има размислување сл. на тоа што го прочитав на првата страна, без навреда момак ама размислувањето што го имаш не ти е во ред, веднаш да си го промениш.
Мене лично ако ме прашате, јас баш мислам дека тие луѓе што се надвор од Скопје се помалку искомплексирани од „фаците и п****те амерички“ во Скопје.
 

CrAzY_BiTcH

Аin't funny?
Член од
1 февруари 2010
Мислења
82
Поени од реакции
6
Децата од село ги нарекуваат шопчиња а оние од село по градските ги нарекуваат шмизли,педери(се извинувам на грубоста)но така е.
Секој ден слушав по училиште такви навреди.Никој не е нешто повеке од другите.Ниту градските не се нешто посебно.Напротив градските немаат којзнае каква култура во себе.Мислат дека светот се врти околу нив но не е така.Да не ме свати некој погрешно,немам ништо против ни кон едните ни кон другите.Може е од град ама е селјак во душа.Може е и од село и носи стари чизми или патки,или го носи веке одамна застарениот џемпер на татка си но има култура.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Нема врска од кај е човек, битно е дали е човечен или не, а тоа го одредува карактерот, според карактерот ќе биде одредено однесувањето.
Не ми пречи да сум со девојка од село, не ми пречи да сум со девојка од град, се додека карактерно си одговараме нема проблем.

Кој како што нарекува и мисли не ми е многу гајле и не ме засега, јас си градам свои ставови за светот, не ги превземам туѓите неиздржани генерализации и стереотипи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.097
Нема врска, дури е и идеална комбинација. И поназад у тема некој спомна-едниот носи сирење, јаболка, прасе...другиот знае кај е шема за искачање и со што патики се трча на кеј. Едниот дава имање со идеални услови за одмор, другиот стан со поглед... после 15-20 години кога не знајш дал е љубов или навика... останува материјата, можноста за одмор и погледот :)
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
134
Поени од реакции
1
Нема врска од кај е човек, битно е дали е човечен или не, а тоа го одредува карактерот, според карактерот ќе биде одредено однесувањето.
Не ми пречи да сум со девојка од село, не ми пречи да сум со девојка од град, се додека карактерно си одговараме нема проблем.

Кој како што нарекува и мисли не ми е многу гајле и не ме засега, јас си градам свои ставови за светот, не ги превземам туѓите неиздржани генерализации и стереотипи.
Така е башка коа ќе видиш денес и по културни се тие од село од овие од град..
И многу повеќе знаат да ценат работи за разлика од градските фраери и шмизли што е многу важна особина кај еден човек..
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не заслужуваш такво нешто. Немој да го менуваш својот мерцедес бенц за коњ или не дај боже магаре. Селото го уништува младиот кадар и плодноста. Ах не! Веднаш откачи го и најди си комшија од маало.
 
B

BooBojan

Гостин
Не заслужуваш такво нешто. Немој да го менуваш својот мерцедес бенц за коњ или не дај боже магаре. Селото го уништува младиот кадар и плодноста. Ах не! Веднаш откачи го и најди си комшија од маало.
Срека што сите во градот возат Мерцедеси!Па затоа и такси службите возат само сељаци кои ги е срам да одат со коњот или магарето во град.:nenene:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не, не... Селото и селската кооперација се душмани. Да не правам муабет дека сите наши баби и дедовци се родени во село. Али ваљда меџусобно се множеле. Не користи зборови со повеќе од три слога ако си од село. Селото е за никаде. Таму нема луѓе. Шо ви е бе на вас? Каква е оваа тема? Каква е оваа дискриминација?

П.С. Да, возат по 2 коли у град, сите на лизинг:) Koњот у село бар не мора да го отплаќаш на 90 рати со 50 посто камата.
 

L-A-V

who cares? =)
Член од
2 декември 2008
Мислења
477
Поени од реакции
57
нема да се заљубиш за некој/а од село и готово. или ако сакаш да си имаш работа со сељаци (а не си сељак) тогаш бујрум
 
B

BooBojan

Гостин
Не, не... Селото и селската кооперација се душмани. Да не правам муабет дека сите наши баби и дедовци се родени во село. Али ваљда меџусобно се множеле. Не користи зборови со повеќе од три слога ако си од село. Селото е за никаде. Таму нема луѓе. Шо ви е бе на вас? Каква е оваа тема? Каква е оваа дискриминација?

П.С. Да, возат по 2 коли у град, сите на лизинг:) Koњот у село бар не мора да го отплаќаш на 90 рати со 50 посто камата.
:lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud::lud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom