Паркинг во Скопје

Член од
25 март 2006
Мислења
357
Поени од реакции
24
Здраво, сакам да прашам како се плаќа паркинг во скопје освен со смс.

Во Битола си има човек на секој паркинг регион а1, а2 и тн... за ск има ли таква опција или онлајн некако?

Кога бев кај роднино во аеродром само со смс ми кажаа а што ако е некпј на припејд како лајка макар и од др оператор?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
имаш паркинзи со човек и зонско. Тие со човек се поретки, зонско имаш почесто. Тоа е све со СМС. Ако идеш у центар со човек имаш катни гаражи, кај олимписки паркинг со рампа и веро џамбо. Исто и под ГТЦ имаш голем паркинг со рампа.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.189
Поени од реакции
35.157
Здраво, сакам да прашам како се плаќа паркинг во скопје освен со смс.

Во Битола си има човек на секој паркинг регион а1, а2 и тн... за ск има ли таква опција или онлајн некако?

Кога бев кај роднино во аеродром само со смс ми кажаа а што ако е некпј на припејд како лајка макар и од др оператор?
Не се плаќа паркинг во цело Скопје, само во некои општини, каде има зонско паркирање.
 
Член од
25 март 2006
Мислења
357
Поени од реакции
24
Убо ќе беше освен смс друга опција да има за зонско паркирање...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
Убо ќе беше освен смс друга опција да има за зонско паркирање...
многу е лесно за користење од било кој оператор. Пишеш зоната прво па таблицата и праќаш на 144 144. Со сите оператори функционира. За крај само S праќаш и тоа е тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
многу е лесно за користење од било кој оператор. Пишеш зоната прво па таблицата и праќаш на 144 144. Со сите оператори функционира. За крај само S праќаш и тоа е тоа.
Тоа е ако паркираш на Градски паркинзи, ако паркираш на ПОЦ друго е.
 
Член од
25 март 2006
Мислења
357
Поени од реакции
24
I poc e taka


Sent from my phone using Tapatalk
Мене ми беше муабетот ако не си на сметка т.е постпејд неможиш да платиш паркинг... припејд, странски држављани неможат со смс да плаќаат...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
I poc e taka


Sent from my phone using Tapatalk
Не е.
На ПОЦ пишуваш зона, таблица, време. Толку.
На Градски паркинзи две пораки праќаш и во првата немаш да определиш време на паркирање:
Пишеш зоната прво па таблицата и праќаш на 144 144. Со сите оператори функционира. За крај само S праќаш и тоа е тоа.
Кога паркираш на Градски, можеш лесно да заборавиш да пратиш порака за престанок на паркирањето. Тогаш ти рачуна до 23:00 истиот ден, а потоа автоматски ти го прекинува паркирањето.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
Мене ми беше муабетот ако не си на сметка т.е постпејд неможиш да платиш паркинг... припејд, странски држављани неможат со смс да плаќаат...
јас сум на припејд и нон стоп така плаќам без проблеми на градски паркинзи, на ПОЦ не сум користел до сега, овие паркинзи се и поретки.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.279
Поени од реакции
58.226
И ПОЦ и ГП можеш од припејд да платиш. Нема врска тарифата.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.571
Поени од реакции
725
Не е.
На ПОЦ пишуваш зона, таблица, време. Толку.
На Градски паркинзи две пораки праќаш и во првата немаш да определиш време на паркирање:


Кога паркираш на Градски, можеш лесно да заборавиш да пратиш порака за престанок на паркирањето. Тогаш ти рачуна до 23:00 истиот ден, а потоа автоматски ти го прекинува паркирањето.
Мислам дека и Градски паркинг сега се на 2 часа го сменија начинот на тарифирање
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.366
Поени од реакции
4.891
Немате паркинзи во тоа селото битолско и доаѓате во метрополата, не знаете да се паркирате хе хе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom