Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.098
Поени од реакции
13.640
Не се гали, изгледа ко да не разбира дека може да се гали и да си игра со рака/прсти. Го допирам по мешето вратчето му го ставам прстот пред него и ништо, не реагира, ама не се ни плаши
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.098
Поени од реакции
13.640
Гладно да не го оставаш? Мојава кога нема храна си ги јаде ..мада будала е и кога има храна а е сама дома ги јаде којзнае што и се врти во глава
Се гали? Збори му, посветете му поголемо внимание ваљда е уште исплашено и истрауматизирано... Многу е слатко душиче
Иначе не, не е гладно, си има храна :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.034
Поени од реакции
84.766
Папагалчево сеуште крик не испушта, кај ќе ставиш таму стои, со саати во едно место и кога ќе се искака си го јаде гомцето одма! Некој психијатар за папагали да не има овде?
Можеби е сеуште истрауматизирано, а и дојде во нов дом, така да се му е непознато. Дај му недела дена време да се прилагоди, обрнувај му многу внимание чим несака да бега од луѓе.... и не му давај гомцата да ги јаде :sick:
 
Член од
30 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Прегледај го приврзокот 117762 Прегледај го приврзокот 117763
Vaka imam vakov papagal a ne znam ni sto sorta e ni kakov e... Dosta e inteligenten sto duri zvucite od telefonot gi imitira no samo ednas mi zastana na raka i tolku beshe poveke nikogas.... Ve molam za pomos kako mozam da go naucam da zastanuva na raka ???
De nekoj neka mi pomogne znae li sto rasa e ovoj papagal ? I kako moze da go spripitomam ?
 
H

HoT IcE

Гостин
De nekoj neka mi pomogne znae li sto rasa e ovoj papagal ? I kako moze da go spripitomam ?
Розели е. Конкретно не знам да ти одговарам зашо никад не сум чувал, ама исто зборат дека се многу дружељибиви птици кои се поврзуваат со луѓе, углавном се ранат рачно, претежно овошје настрана просото што сигурно му даваш.
Иначе за припитомување зависи до самиот папагал, колку е стар, како уште од почеток си се поставила со него. Но најбитно што важи за сите папагалчиња е дека не треба да ги форсираш или со сила да ги припотомуваш, најубави остави го самиот да излезе од кафез, и со прст пополека му се приближувај да застане, само АКО сака, би требало самата птица да се опушта и спријатели со тебе ако му пружаш доволно внимание, ќе те научи со време.
 
Член од
30 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Розели е. Конкретно не знам да ти одговарам зашо никад не сум чувал, ама исто зборат дека се многу дружељибиви птици кои се поврзуваат со луѓе, углавном се ранат рачно, претежно овошје настрана просото што сигурно му даваш.
Иначе за припитомување зависи до самиот папагал, колку е стар, како уште од почеток си се поставила со него. Но најбитно што важи за сите папагалчиња е дека не треба да ги форсираш или со сила да ги припотомуваш, најубави остави го самиот да излезе од кафез, и со прст пополека му се приближувај да застане, само АКО сака, би требало самата птица да се опушта и спријатели со тебе ако му пружаш доволно внимание, ќе те научи со време.
Па го имам од 4 месеци. Тој сака да му зборуваш јаде од рака од уста ама кога ќе испадне од кафез никако да се доближи до нас . Сепак ти благодарам многу ! :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.034
Поени од реакции
84.766
Дволичен ти е папагалот :icon_mrgr:
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
Скоро 5 месеци се неам наспиено како човек ради ова чудо :) диво не по своја вина (му ги крателе крилата) успеав да го припитомам (да јаде од рака) за 2 недели, уште има уплав од раце, дури и се плаши кога ќе види зумирана на ТВ.Сака да јаде од рака а не дава да се допира, па пробувам да го подлажам некако со храна за да го пипнам :D Одма приметува дека сакам да го чепнам и се трга. Од нова година е пуштен од кафез и само еднаш е затворен. Сеуште не може да лета бидејќи не му се пораснати (сечените) пердуви, ама затоа се пентари како мајмун :D
 

Attachments

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
пресечените пердуви нема да пораснат,туку мора да чекаш да се измитари,т.е. да му паднат природно па на нивно место да му никнат нови
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
пресечените пердуви нема да пораснат,туку мора да чекаш да се измитари,т.е. да му паднат природно па на нивно место да му никнат нови
Лошо се изразив, ја знам процедурата :) чекам да му пораснат нови на местото на сечените.
 
Член од
13 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Чувам нимфа, последнава недела почна да повраќа, бев на ветеринар ми дадоа антибиотик за птици, ја променив храната, ништо не се менува и натаму повраќа, однесувањето му е нормално, пее, лета итн, се плашам до кога ќе биде ок, некој да знае што да праам? фала.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.098
Поени од реакции
13.640
Скоро 5 месеци се неам наспиено како човек ради ова чудо :) диво не по своја вина (му ги крателе крилата) успеав да го припитомам (да јаде од рака) за 2 недели, уште има уплав од раце, дури и се плаши кога ќе види зумирана на ТВ.Сака да јаде од рака а не дава да се допира, па пробувам да го подлажам некако со храна за да го пипнам :D Одма приметува дека сакам да го чепнам и се трга. Од нова година е пуштен од кафез и само еднаш е затворен. Сеуште не може да лета бидејќи не му се пораснати (сечените) пердуви, ама затоа се пентари како мајмун :D

Дај сподели финти како полесно да се опушти папагал, моево поише од год дена седело во кафез затворено само во некој ќош изглеа, што и да му ставам пред него не допира. Не знае да си игра, не сфаќа дека може. И ја еве го иам 2-3 недели и успеав да ми јаде од рака, да дојде на прст ама само коа ќе му го ставам пред него, од дечко ми уште се плаши и бега хаха сега за сега застана неколку пати на глава, а на рака и рамо ми застана и одма се исплаши и кидна.
Ме загрижува што глас не му се слуша :( обично нимфите се ептен гласни, оба ко да му ги извадиле гласните жици
 
H

HoT IcE

Гостин
Коцке ако е женска нимфа, не ни очекуј глас да пушти, такви се :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom