Панкот во Македонија

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Pa mnogu normalno deka metalot e popopularen od punkot vo makedonija cekoj vtor seljak stana metalec. A od makedonskite metal bendovi samo tri ili cetri vredat i mozat da pokazat neso.
Не тропај глупости. 50% од мак метал бендовите што сум ги видел и слушнал во мојов живот се прилично талентирани и креативни.
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Види ние можеме да си кажуваме верзии какви што сакаме и какви ни одговараат. Но факт е дека панкот во Македонија не е на завидно ниво. Во споредба со металот и каков замав има заземено, панкот е нула. Беше популарен некаде после 96 година ама и тоа кратко траеше.
Епа бачко ако сваќаш ти андерграунд музика како популарност и како шема у градов тоа е друга прича више.секоја сцена си стои и си ја поштуваат луѓето што ја сваќаат и што се пронаоѓаат во неа.Кај нас си има доволно и добри бендови што ја сваќаат и што ја искажуваат пораката и тоа не го праат за да шмекаат жени или да бидат кул во градот.А тоа што во Скопје 70% се металци тоа ете некои го сваќаат како шема и мислат дека е модерно и сите фатија гитари да свират исто интересно им е .Него у тие 70% има и многу кои се тоа што се и што го прават тоа со цел и со разбирање и тоа е баш добро.Метал сцената е солидно развиена у Македонија и тоа е закон.Само да не мешаме шеми со андерграунд музика ...поздрав !
 

rebel kid

chokolino adicted!
Член од
5 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
Pa mnogu normalno deka metalot e popopularen od punkot vo makedonija cekoj vtor seljak stana metalec. A od makedonskite metal bendovi samo tri ili cetri vredat i mozat da pokazat neso.

а панк бендови кој вредат у македонија?немој да казеш ну полис стате,те молам.такви џанаци ако вредат нешто,и ако некој ги смета за легенди,мозе да се убие.ок,тука се лоши деца,ок,се поштува тоа,дефект се ок(некои песни имаат добри,особено поновите)секој втор сељак станал металец?а какви се 90 %од панкерите?мислам,кретенски ти беше тврдењево,али ај.не ги знам сите така наречени панкери,али 90 %од тие што знам,не ги знам по добро.ок,има исклучоци најнормално,ама.......али да,носење прешивачи миљарда е многу добра работа,иако не ги знаеш самите бендови,нели?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
116
Поени од реакции
0
Abe druze segde e isto dali vo metalot ili punkot nema veze. Ja zboram deka ima mnogu wanna be metalci vo gradov i site solat pamet a pojma nemaat so zborat. A spored mene vo makedonija vredat samo dva metal bendovi Smut i holokaust. Inace iam mnogu kavaliteten punk ko na primer defekt, no control , losi deca, bojkot .....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Abe druze segde e isto dali vo metalot ili punkot nema veze. Ja zboram deka ima mnogu wanna be metalci vo gradov i site solat pamet a pojma nemaat so zborat. A spored mene vo makedonija vredat samo dva metal bendovi Smut i holokaust. Inace iam mnogu kavaliteten punk ko na primer defekt, no control , losi deca, bojkot .....
Smut метал бенд. Ахам.

Незнам што да ти кажам, викаш дека слушаш панк, за метал не сум те видел да дискутираш, и збориш дека има 2 квалитетни метал бендови, меѓу кои едните не се ни метал.
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
а панк бендови кој вредат у македонија?немој да казеш ну полис стате,те молам.такви џанаци ако вредат нешто,и ако некој ги смета за легенди,мозе да се убие.ок,тука се лоши деца,ок,се поштува тоа,дефект се ок(некои песни имаат добри,особено поновите)секој втор сељак станал металец?а какви се 90 %од панкерите?мислам,кретенски ти беше тврдењево,али ај.не ги знам сите така наречени панкери,али 90 %од тие што знам,не ги знам по добро.ок,има исклучоци најнормално,ама.......али да,носење прешивачи миљарда е многу добра работа,иако не ги знаеш самите бендови,нели?
хехе ај важи.Дојди да ги упознаеш па после ке праиме муабет.У секој вид музика и у све у животов постојат позери не викам не и фејкери.И не викам бре дека метал сцената не е поразвиена од панк сцената во македонија не треси глупости прочитај добро па кажи.Дојди упознај ги па ке попричаме.не зборам ја на памет и не сум тука да се пувам него да си кажам.А тие прешивачи што носат и што врска немаат кој бенд е штое тие ти се фејкери позери ваљда можеш да заклучиш.А ако тоа се однесува на мене си се заебал.Не мора да носам прешивачи за да бидам тоа што сум.А за квалитетни панк бендови има.Њу Полис Стејт биле добри и ке останат јес да не се активни више али си ја кажале пораката у тоа време и го напраиле тоа што го сакале.Квалитетни бендови иначе ти се : No Name Nation (ne se i tie vishe aktivni ama jebeshga), Jihad (ne veruvam deka si gi slushal pa taka da nepoznati ti se ali ne se ni oni aktivni od 94'),Defekt , Loshi Deca, No Control i ima drugi shto se probivaat i shto imaat potencijal

а за метал бендови има доста квалитетни и креативни како што кажа Гижо.Мои фаворити се : Storm, Holocaust, Nihilist, i od hc, metalcore scenata - Smut I Hardfaced
 

rebel kid

chokolino adicted!
Член од
5 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
jihad se bendot na barmi?taka?odvraten bend,so odvratni textovi.
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
aeeee za tebe ima li nekoj bend be uopshte u makedonija so ti e dobar.Ako nejkesh i ako mrazish pank toa e druga rabota a ne mozesh za site da kazuvash deka se loshi, deka se vakvi deka se takvi.Na kraj kraeva ti ne si ni nekoj expert pa da ocenuvash bendovi.Ednostavno kazi si pankot ne mozam da go smislam i sredena rabota !
 
U

UnholY

Гостин
Abe druze segde e isto dali vo metalot ili punkot nema veze. Ja zboram deka ima mnogu wanna be metalci vo gradov i site solat pamet a pojma nemaat so zborat. A spored mene vo makedonija vredat samo dva metal bendovi Smut i holokaust. Inace iam mnogu kavaliteten punk ko na primer defekt, no control , losi deca, bojkot .....
Викаш дека во Македонија само два метал бенда вредат? Ги кажа само оние два за кои имаш слушнато и гарантирам дека не ни знаеш за какви бендови се работи кога си фатил да ги наведеш Smut како еден од двата метал бенда што највеќе вредат во Македонија..:tapp:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
116
Поени од реакции
0
Викаш дека во Македонија само два метал бенда вредат? Ги кажа само оние два за кои имаш слушнато и гарантирам дека не ни знаеш за какви бендови се работи кога си фатил да ги наведеш Smut како еден од двата метал бенда што највеќе вредат во Македонија..:tapp:
Pa dobro be druze pojma nemam od mk metal ko 90% od matalcive so jadat gomna za punkot vo makedonija i deka bil mrtov zatoa dosta.
 

rebel kid

chokolino adicted!
Член од
5 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
od kaj znaes ti pa za moeto poznavanje so pankot?slusam pank(koolku sto ja sakam)grupi sto slusam?the global threat,dead kennedys,defekt!!!abrassive wheels.i kolku treba da bides poznavac na pank?za da si dades sopstveno mislenje ebate,sakam pank,pocituvam sto stoi pozadi nekoja ideologija(sea kolku e toa samo za po pesni,e druga rabota)aj ne se prai mnogu po cyber prostorive deka se razbiras koj znae kolku,ok?nemam nisto protiv tebe,nitu te znam,ama mnogu ponekad preteruvas.lesno e da si anarhist,panker ili sto i da e na 16 godini,neli?ke vidime koa ke izrasneme sto ke stane od site vas(da se nadevame,deka ke ostanes pank do kraj,ama ke vidime sepak)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Inace iam mnogu kavaliteten punk ko na primer defekt, no control , losi deca, bojkot .....
Ај запази што збориш... Лоши деца квалитет? ццццц. Што е квалитето објасни ми таму...? Језда пред 4-5 години и јас скокав на нивни свирки ама никад не викав дека се квалитет. Пре ќе кажам дека 2 Сајдс ми се квалитет него Лоши Деца.

Пример за квалитетен бенд : Rise Against. Значи никогаш не биле чист панк, ама една глобализација кога ќе направиш на Мелодичниот панк, и сите жанрови што овој бенд ги опфаќа тогаш може да се каже панк.
Што е квалитетно кај нив? се! Одлични лирики (никад не сум чул боље у животу), Одличен вокал, добра гитара, одличен бас, еден од најдобрите панк-рок басисити го имаат, истото важи и за тапанарот. Тоа е квалитет...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
116
Поени од реакции
0
Ај запази што збориш... Лоши деца квалитет? ццццц. Што е квалитето објасни ми таму...? Језда пред 4-5 години и јас скокав на нивни свирки ама никад не викав дека се квалитет. Пре ќе кажам дека 2 Сајдс ми се квалитет него Лоши Деца.
HAHAHA druze so i da pusis daj malce i na mene. Losi deca ako ne pravat pravat kvaliteten punk togas ja vaka pojna nemam koj pravi. Inace Losi deca so Defekt se najkvalitetni punk bendovi vo makedonija.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
116
Поени од реакции
0
od kaj znaes ti pa za moeto poznavanje so pankot?slusam pank(koolku sto ja sakam)grupi sto slusam?the global threat,dead kennedys,defekt!!!abrassive wheels.i kolku treba da bides poznavac na pank?za da si dades sopstveno mislenje ebate,sakam pank,pocituvam sto stoi pozadi nekoja ideologija(sea kolku e toa samo za po pesni,e druga rabota)aj ne se prai mnogu po cyber prostorive deka se razbiras koj znae kolku,ok?nemam nisto protiv tebe,nitu te znam,ama mnogu ponekad preteruvas.lesno e da si anarhist,panker ili sto i da e na 16 godini,neli?ke vidime koa ke izrasneme sto ke stane od site vas(da se nadevame,deka ke ostanes pank do kraj,ama ke vidime sepak)
Druze aj te molam iskrajno kazi kao posleden pad si bil na svirka??? Inace postot ne bese za tebe tuku za site so pojma nemaat od punk scenata a zborat a ako slusas punk i mislis deka e mrtov vo makedonija toa e tvoe mislenje i go postuvam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom