Пазарете се тука!

Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Демек за криминал може да се користат... Глупости. Години е стара финтава.
jas tuka davam ponuda so cena so se i ne mesaj se i ne tropaj gluposti

--- надополнето ---

Кај мене пишува made in Germany rh-18...ако ти врши работа кажи!
rh-14 --> 2000 evra
rh -15 ---> 200 evra
rh -16 ---> 40 evra
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Демек за криминал може да се користат... Глупости. Години е стара финтава.
Стварно шо е форава....??? И мене ме заинтересиравте...гледам на пазар 3 типац има стаено оглас дека мења 5 нокии 1100 рх-16 и 2 рх-15 за СТАН у чаир???
па дали е нормално тоа??? што е форава со толку стар и праисторики телефон??? =)))
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
jas tuka davam ponuda so cena so se i ne mesaj se i ne tropaj gluposti

--- надополнето ---



rh-14 --> 2000 evra
rh -15 ---> 200 evra
rh -16 ---> 40 evra
Ок барај си:)

Стварно шо е форава....??? И мене ме заинтересиравте...гледам на пазар 3 типац има стаено оглас дека мења 5 нокии 1100 рх-16 и 2 рх-15 за СТАН у чаир???
па дали е нормално тоа??? што е форава со толку стар и праисторики телефон??? =)))
Година и нешто е старо ова, може и 2 години има одкако ја објавивме статијата кај нас на портал.


Наводно, криминалците плаќаат "рака и нога" за еден Nokia 1100 во исправна состојба се разбира половна, но која е произведена во Nokia фабриката во Bochum, Германија.

Разузнавачите, навестуваат дека тие даваат голема сума на пари за еден ваков модел. Најголемата регистрирана сума е 25.000 евра, која е 11 пати поголема доколку телефонот би бил целосно златен.

Строго е одредено дека криминалците бараат само модели кои се произведени во Bochum, Германија.

Причината поради која овие модели се толку многу барани и платени, е тоа што тие може да се користат за да се направи копија од нечија телефонска линија. Секако не се знае поточно дали се работи за хардверски дел или пак софтвер што им вреди на криминалците.

Со вакви криминални хакирања, на Nokia 1100 се примаат истите повици па дури и текстуални СМС пораки кои ќе ги прима и "оргиналниот" корисник на линијата, без никакви сомневања.

"Дупката" која криминалците ја користат е исто така, фактот што повеќето Европски банки праќаат привремени трансакциски броеви за автентичност или mTAN, како СМС до закупците на акаунтите, ова е секако за сигуност при онлајн трансферот на пари.

Ова е секако најпрофитабилниот дел во кој стапува Nokia 1100 на сила. Кога тие ќе добијат СМС со број за автентичност, криминалците ќе можат да добијат mTAN и ќе започнат трансфер кои тие ќе го украдат преку онлајн ID кредитерите, преку некој нивни начин.

Од Nokia ги демантираат обвиненијата дека во нивните модели имаат некоја "дупка" која ја користат криминалците за криминални дејствија.

Како и да е, истражувањето продолжува ...


Извор: gsm.mk
 

BEZSTRASNIOT

PHONE MASTER
Член од
6 април 2007
Мислења
627
Поени од реакции
2
Не да е пребарано.... и под камен дури... и јас едно време си мислев дека ке напраам пари од ова...хахаха
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
rh-14 --> 2000 evra
rh -15 ---> 200 evra
rh -16 ---> 40 evra
nokia_sell

Apr. 16, 2010 (3:51 pm)

I have 2 pcs Nokia 1100 RH-17 and one RH-15 2003 year germany .
The phone’s was allready checked and working .
and i want to sell them for 1500 euro all 3 pcs

skype: nokia_sell


Еве цела вечер барав по интернетов и наидов на понудава случајно во еден куп коментари на една глупа web страна!

И некако цела оваа работа ми е матна....има одредена група на луѓе шо тврдат дека уствари rh-15 и rh-17 не играат никаква улога...демек дека тоа е блеф за да стасаат до твојата rh-18 за безпари :) интересно нели :tv:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
moze nekoj da najde nokia 1100

zad baterijata da pisuva made in Germany rh-15

ke mu dadam 200 evra
Додај уште две нули, дади ми 5% од цената однапред, во рок од 2 недели ја имаш. :)
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Продавам Blackberry Curve 8900 многу сочуван 200 евра може и замена
 
Член од
18 август 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
Продавам
Nokia N73 Music Edition


добро сочуван цена 4000 денари
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
gps bluetooth resiver nokia ld-3w go prodavam ponudi prakjajte na privatni poraki
 

BEZSTRASNIOT

PHONE MASTER
Член од
6 април 2007
Мислења
627
Поени од реакции
2
Продавам нокиа е66 тип топ сочувана 6500 денари ни денар пониско без замени само Кеш 078333123
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
84
Поени од реакции
15
купувам нокиа 1100 германска кој има нека пише
 

Kajgana Shop

На врв Bottom