Охридската архиепископија укината со грчка измама

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.939
Поени од реакции
2.228
И во едниот и во другиот случај МПЦ нема потреба да бара автокефалност од СПЦ, туку таа треба повторно да биде запишана.
Проблемот не е толкова едноставен и лесен за решаване.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Проблемот не е толкова едноставен и лесен за решаване.
Вистината е едноставна работа, комплицирано станува нејзиното заобиколување, ништо друго.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.939
Поени од реакции
2.228
Вистината е едноставна работа, комплицирано станува нејзиното заобиколување, ништо друго.
Наполно се согласувам, но тоа е тоа. Вселенската патриаршиja и СПЦ многу добро знаат што направиха и како СПЦ купи диоцеза от Вселенската патриаршиja во швеjцарски франци.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
173
Поени од реакции
271
Има една болна вистина, која за жал владее во денешницата, а тоа важи и за МПЦ.

МПЦ „де јуре“ има потполно право, и не би требало да бара нешто од другите православни цркви, ама „де факто“ работата е многу по зезната, оти денес во православните цркви има 95% политика и 5% црковност (трговија со црковни изработки), од духовност нема ни Д.

А кога политиката ќе завладее во црквата и ѓаволот бара друг терен за игра, конкуренцијата му е прејака...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51
Тоа секогаш е така.

Уште од античките времиња, a и во иднина ќе биде истo.

Политика користи црква, црква користи политика и така натаму.
 
На врв Bottom