Отварање фирма во странство

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Не губи време , прво ископај ја дупката од која ќе потечат парите и имај пари, после е песма лета....сегде ти бацуат рука...
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.925
Поени од реакции
7.776
О.К

Ќе ги замолам модераторите да не ги спојуваат темите кои иако изгледаат сродно се сосем различни.
Фала.


Муабетов е следен, дали јас како сопственик на фирма ќерка во Бугарија со име "Фирма ќерка на Купете модар патлиџан од кај Избраниот" можам да отворам некаков банкарски рачун таму и од тој рачун да си префрлам тоа парите тука во Македонија?
Зависи од законодавството на земјата каде што сакаш да регистрираш фирма, али во најголем дел од светот е дозволено. Она што претпоставувам ти е битно, во Еу и во соседните земји е дозволено.
Нормално после без проблеми можеш да имаш и банкарска сметка во тамошна банка. Можеш и да ги префрлаш парите од таа сметка на сметка во банка во Македонија, само зависи нормално врз кој основ ги префрлаш. Ако ти е дивиденди немаш проблем ( уште еднаш, за некои држави, Еу и соседиве тука влагаат). Е сеа често износ, услови под кои може да се пренесуваат и сл. се регулираат дополнително од Централни банки или владата на државата. Конкретно ќе ти треба да ги знаеш и за двете држави овие работи, што значи дека барем за странската држава сигурно ќе ти треба помош од адвокати, консалтинзи и сл, од таму, а тоа може да кошта добри пари.

Во која форма точно да ти биде пријавен бизнисот таму (поддружница, преставништво, по нивен закон некоја форма), зависи од тоа со колку капитал располагаш и што уствари ти е целта. Тоа ти сам најдобро го знаеш и можеш да си го пресметаш, али и затоа можеш да побараш да те советуваат во странство.
Се надевам ти помога нешто од ова. :)
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo na site imam edno prasanje koi mi se potrebni dokumenti za otvaranje na firma vo druga drzava potocno bugarija a rabotam vo francija i imam FR licna karta (tiresejour) znam deka taa firma moze da funkcionira vo FR no me zasega koi se dokumentite koi moram da gi prilozam i kade? i dali mozi da otvoram offshore firma vo bugarija? a firmata bi bila za elektro instalacija mislam da bide samo za taa granka no ako se odi vo sklop na primer gradezna firma so site granki uste podobro?! dali moze nekoj da mi pomogne ve molam. ke bidam on line za da porazgovarame
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
bi sakala da mi objasnite imam firma vo makedonija dooel dali mozam da otvoram firma vo italija, se raboti za kozmeticki salon ...kade da se rasprasam ako nekoj znae
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Секако дека може и според мене е подобро него Македонија бидејќи стапките на даноците не се зголемуваат како кај нас и никогаш немаш повеќе давачки отколу што треба и плакјаш споре прометот така е барем во 80 посто од земјите членки во ЕУ инаку за отварање можеш да прашаш во секое економоско аташе од страна на амбасадите во Македонија .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom