Осцилоскопи за електро-техничари

Dzoro

Optimal Сasual Dating - Real-life Females
Член од
4 февруари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zdravo na site jas sum ponov vo elektronikata imam 17 godini i rabotam veke 3 godini kako hobi no kako poveke i poveke rabotam svajkjam deka za da rabotish so se ne e dovolen samo eden unimetar tuku potreben e i osciloskop i zatoa sakav da prasham dali nekoj znae ili ima analogen osciloskop koj nema da chini mnogu kako za pochetnik ili ako ima nekoj osciloskop shto ne mu treba a mu stoi za dzabe da mi go dae
Vi blagodaram odnapred
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Zdravo na site jas sum ponov vo elektronikata imam 17 godini i rabotam veke 3 godini kako hobi no kako poveke i poveke rabotam svajkjam deka za da rabotish so se ne e dovolen samo eden unimetar tuku potreben e i osciloskop i zatoa sakav da prasham dali nekoj znae ili ima analogen osciloskop koj nema da chini mnogu kako za pochetnik ili ako ima nekoj osciloskop shto ne mu treba a mu stoi za dzabe da mi go dae
Vi blagodaram odnapred
Има фори со користење на ПЦ....земи некој стар компјутер и со него работи, немој на нов :D
Иначе ограничен ќе бидеш со фрекфенцијата...негде до 20К Hz, заради звучната.
Види овде, иначе имаше на времето едни хрватски форуми, имаше објаснето таму....да не барам, ќе си побараш сам.
Стави му потенциометар на влез, ако имаш од оние на позиции како појачалата што користат, од 1 до 20 на пр. и измери слабеење на секоја позиција. Можеш сам даа го калибрираш ако ти фаќа црпката :)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Или најди USB осцилоскоп. Ќе ти испадне далеку поевтино. Кај нас повеќето што се аналогни осцилископи се ептен стари и ептен скапи со оглед на тоа по колку години имаат и по колку се користени.


Утре ако се расипе прашање е дали и како ќе го поправиш. А од друга страна ново си е ново.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
се согласувам со сите шо ти кажаа погоре за USB осцилоскоп. Користам осцлиоскопи на работа за сигнали на енкодерите и си го користиме pico PicoScope 5444D USB Oscilloscope 200 MHz. Овој е прескап, ама компанијава ти ја препорачувам, ако сакаш нешто професионално.
За хоби има од 10,20 MHz за евтини пари од 50тина евра од алиекспрес
пример од аликспрес
 

Dzoro

Optimal Сasual Dating - Real-life Females
Член од
4 февруари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
0
Nema da mi vrshi rabota 20khz zasho rabotam so pojachala a drajverite za pwm signali se na mnogu pogolema frekfencija inaku i jas mislev za usb osciloskop ama sakam analogen zasho u audio popravka mnogu polesno se gledaat signalite nego na nekoj digitalen eftin osciloakop cel ekran kochi mnogu me nervira toa edino drugar mi sho ima textronix sho e stvarno nevideno dobar ama i premnogu skap
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Не дигитален (процесор со мало екранче) туку со USB за на компјутер. Не 20kHz туку 20MHz.
Најголем бенефит ми е шо можам да го снимам сигналот пред и потоа и да споредам истории на сигналот. Лесно сликата од компјутерот можам да ја шернам итн итн

патем колку мислиш дека ќе ти треба? Со каков тип на засилувач работиш за појачалата?
За аудио зависи шо прајш ама 10MHz ти е повеќе од доволно, а евтин над 20MHz или по можност гратис :pos:
 

Dzoro

Optimal Сasual Dating - Real-life Females
Член од
4 февруари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
0
се согласувам со сите шо ти кажаа погоре за USB осцилоскоп. Користам осцлиоскопи на работа за сигнали на енкодерите и си го користиме pico PicoScope 5444D USB Oscilloscope 200 MHz. Овој е прескап, ама компанијава ти ја препорачувам, ако сакаш нешто професионално.
За хоби има од 10,20 MHz за евтини пари од 50тина евра од алиекспрес
пример од аликспрес
Автоматски споено мислење:

Не дигитален (процесор со мало екранче) туку со USB за на компјутер. Не 20kHz туку 20MHz.
Најголем бенефит ми е шо можам да го снимам сигналот пред и потоа и да споредам истории на сигналот. Лесно сликата од компјутерот можам да ја шернам итн итн

патем колку мислиш дека ќе ти треба? Со каков тип на засилувач работиш за појачалата?
За аудио зависи шо прајш ама 10MHz ти е повеќе од доволно, а евтин над 20MHz или по можност гратис :pos:
Ne ne jas zborev za toa shto pogore pishaa nesho so pc da se naprai i ke imalo ogranichuvanje do 20 khz go razgledav toa gledam moze i so telefon ama pa ne vredi podobro da daam sea 50 evra za usb osciloskop i barem znam deka imam nesho sho ke mi koristi no zatoa sho gleav po ebay eftini analogni osciloscopi sho idat od 30 do 50 dolari mislev da ne se cenite i tuka nesho slichni ama sepak gledam skapi se edino srekja nekad na buvljak da se najde nekoj postar za eftino sho go izvadil od podrum ama retki se tie raboti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom