Осветлување на коса?

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Вака, познато ни е дека црна и многу темно кафеава коса е многу тешко да се осветли, па и затоа нема ни да прашувам како што за таква коса.

Но, затоа кафеава,светло кафеава, темно плава и плава коса може да се осветли на повеќе начини и со различен успех...

Еден начин е шатирање (незнам како е литературно) то ест со бланш осветлување на прамени од коса ( најчесто со влечење на прамени низ зимска капа)

Друг начин кој ми е познат е со хидроген 6% или 9%, ја гори косата но растворен во вода и косата сушена на сонце дава добри резултати...

Други начини кои целосно не ми се познати се со користење на лимон ( поточно лимонската киселина) исто така растворен во вода и косата сушена на сонце... Некои велат дека ако лимонот е растворен во чај од камилица дека резултатите се уште подобри, ама како што напоменав, незнам...

И последен начин што ми текнува моментално би бил некој шампон за осветлување на косата, особено оние кои се препорачуваат за плава коса или се за сјај или содржат екстракти од лимон,камилица итн...

Моето прашање до вас би било дали сте запознаети со овие методи на осветлување на коса, и ако сте да споделите со мене некој совет и по можност колку бил методот успешен... Исто така ако знаете и други методи за осветлување на коса напишете ги...

Нема ли фризери на форумов да споделат некое мислење или совет во врска со темава? :smir:
 

●Mαrια...«3*

♥ 3 ♥
Член од
3 април 2009
Мислења
692
Поени од реакции
68
Мислам дека е најпаметно косата да се осветли на сонце. На другар ми од сонцето на одмор што бил му беше плава косата. Па сега ако сакате природно на сонце, ако не ставајте 300 чуда.
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
Јас имам смеѓа коса со сив пигмент и верувај требаше мн напор и изложување на мн хемикалии за да ја осветлам. Осветлување на косата од сонце...хмм...и не е баш ефективно. Ако сакаш навистина да ја осветлиш косата подобро ти е да се одлучиш за фабање и тоа со некоја квалитетна фарба за коса...може фризерот да ти препорача некоја која не ја оштетува косата многу. Во врска со бланшот...јас не сум баш за, затоа што за некој месец косата изгледа беживотна и сува.
 
Член од
24 јули 2009
Мислења
23
Поени од реакции
1
Да можело, а на посветла коса ефектот е подобар.
Како што другарка ми ми раскажуваше ( она направи , а косата не само што и беше посветла туку и помека ) се става сок он лимон и потоа камилица ( не е важно дали косата е сува или мокра ) Кога ке завршите ке отидете на сонце и ке поседите едно два часа а потоа ке ја измите косата и finish :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom