Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Некој предлог шо велосипед да купам? Почетник, не планирам да возам по планини, туку градска по 4-5км дневно, скоро секој ден. Цена нека е максимум до 10.000денари.

Гледав овај и плус "демек" на попуст е, ама би сакал и други предлози да разгледам. :)

пс. 183-184cm сум висок, ако тоа е важно нешто.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Знам дека реков најмногу до 10.000денари, ама прошетав по продавнициве во Охрид и сите скоро поубави се од 11.000 нагоре, па одлучив да дадам повеќе за велосипед.

На едно место шо бев, ми рекоа дека понелденик ќе го донеселе Axis A95 за 19.000ден (на промоција бил од 24.000)., вреди за тој точак толку пари или да барам друг?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
За 400 евра, тој точак има многу сумљиви делови кои ти се битни за точакот (осовините и гумите посебно). За тие вилушките Zoom никој никогаш нема добро кажано. Се на се, тој точак ќе ти бара повеќе одржување од повеќето користени точаци, пошто кога ефтин дел ќе се заебе - нема мајстор шо може да го оправи.

Првата сума ја кажа докај 10000, сеа глеаш за 19000, одреди си буџет и држи се до него (+/- 10% секако) и види нешто користени точаци што може да ти завршат работа за 10-тина км рекреација низ град.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
За 400 евра, тој точак има многу сумљиви делови кои ти се битни за точакот (осовините и гумите посебно). За тие вилушките Zoom никој никогаш нема добро кажано. Се на се, тој точак ќе ти бара повеќе одржување од повеќето користени точаци, пошто кога ефтин дел ќе се заебе - нема мајстор шо може да го оправи.

Првата сума ја кажа докај 10000, сеа глеаш за 19000, одреди си буџет и држи се до него (+/- 10% секако) и види нешто користени точаци што може да ти завршат работа за 10-тина км рекреација низ град.
Планирав да земам до 10.000ден, ама кога поминав во продавниците скоро сите беа над 11.000 минимум, барем тие квалитетните, па одлучив да дадам повеќе пари.

Користен точак несакам да земам, прво шо не се разбирам па можат лесно да ме заебет, а и второ секогаш кога давам за нешто повееќе пари, гледам ново да е + гаранцијата.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.351
Поени од реакции
3.477
valjda ke zvuci glupo prasanjeto ali me interesira dali e vozmozno na kontra tocak da mu se namestat racni kochnici?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Го гледав Mаксов од Агротехна, повеќе ми е за низ град и лесна вожња за рекреација, што мислите за сооднос цена/квалитет? http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=17701&i=2257&l=MK&q=&SupplierArticleID=URBAN CRN 016&Action=
13000 денари за макс велосипед :facepalm: :confused::tapp:[DOUBLEPOST=1460299829][/DOUBLEPOST]
Го гледав Mаксов од Агротехна, повеќе ми е за низ град и лесна вожња за рекреација, што мислите за сооднос цена/квалитет? http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=17701&i=2257&l=MK&q=&SupplierArticleID=URBAN CRN 016&Action=
13000 денари за макс велосипед :facepalm: :confused::tapp:
 
G

Goldie

Гостин
Предлог за кацига до 2-3000 денари што може да се најде кај нас ?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Овие точациве што ги има во Декатлон, боље се од Каприоло и овие тука што се продаваат?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_1460156624843.png (y) Нова верзија на Шимано СЛХ М7000.[DOUBLEPOST=1460777827][/DOUBLEPOST]Како и нова верзија на Деоре ХТ М8050 ди2.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom