Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Некој искуство со нарачување на карбонски тркала од али експрес?
Немој, карбонот мора да е со стандарди за да ти гарантира безбедност.

Алиекспрес е пример за непоседување стандарди.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
120
Поени од реакции
104
Немој, карбонот мора да е со стандарди за да ти гарантира безбедност.

Алиекспрес е пример за непоседување стандарди.
Тоа највеќе ме плашеше, имаат океј ревјуа и све ама па од каде да знаеш какви се на долг рок... И уште едно прашање бидејќи сум прилично нов во роудбајкинг, ми влегоја во глава карбонски тркала со околу 50мм длабочина, дали треба да обратам внимание на нешто друго при купување освен на тоа да се за rim brakes, како на пример дали ќе одговара тркалото на мојот групсет (конкретно Sora 9 speed) или нема врска тоа?
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Тоа највеќе ме плашеше, имаат океј ревјуа и све ама па од каде да знаеш какви се на долг рок... И уште едно прашање бидејќи сум прилично нов во роудбајкинг, ми влегоја во глава карбонски тркала со околу 50мм длабочина, дали треба да обратам внимание на нешто друго при купување освен на тоа да се за rim brakes, како на пример дали ќе одговара тркалото на мојот групсет (конкретно Sora 9 speed) или нема врска тоа?
Мојата логика ми вика дека дискот е побезбеден за карбон тркала. Но, мој предлог ти е, разгледи полесни алуминиумски тркала од типот на Mavic Ksyrium SL и да не му се косиш на секоја дупка дали ќе го пукнеш карбонот.

Карбонот е материјал за професионалци што нивниот сервис тим ја плаќа цената, а велосипедистот е должен само да вози без да го боли главата за оддржување. Зборувам за тркала што се директно изложени на импакти. Рамката и воланот ги гледам како добра опција.

Ако не си компетитивен, не си комплицирај животот.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
За мене многу побитно е да имам квалитетни осовини отколку карбонски бандажи бидејки тежината од само 50 или 100 грама зборам на памет колку што е помала на карбонскиот од алуминиумскиот бандаж нема да ми даде поголема брзина ако немам индустриски систем на лагер и тоа не метален туку керамички.Значи јас би одел на варијантата сам да си склопам тркало со алуминиумски бандаж но со керамички лагери.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
120
Поени од реакции
104
За мене многу побитно е да имам квалитетни осовини отколку карбонски бандажи бидејки тежината од само 50 или 100 грама зборам на памет колку што е помала на карбонскиот од алуминиумскиот бандаж нема да ми даде поголема брзина ако немам индустриски систем на лагер и тоа не метален туку керамички.Значи јас би одел на варијантата сам да си склопам тркало со алуминиумски бандаж но со керамички лагери.
Не ми е за тежина воопшто, не сум од тие опседнатите да го направам велосипедов што полесен. Едноставно ми влегоја во глава високопрофилни бандажи, да има 40мм/50мм алуминиумски би земал такви, меѓутоа све што најдов такво алуминиумско беше за disk brakes
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.082
Дечки ако е оф топик прашањево слободно нека брише модератор.

Колку би била цената на овој модел на Скот велосипед моментално?
Сакам да го продадам да земам нешто за низ град.

Потполно истиот модел е како на линкот. :)

 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Дечки ако е оф топик прашањево слободно нека брише модератор.

Колку би била цената на овој модел на Скот велосипед моментално?
Сакам да го продадам да земам нешто за низ град.

Потполно истиот модел е како на линкот. :)

Рачунај после 5 години старост цената е 50% од онаа во продавница кога бил нов.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
50% ако не го возел, имам точак 3 години стар ако некој ми даде 50% од тоа што сум го купил одма му го давам сега
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
50% ако не го возел, имам точак 3 години стар ако некој ми даде 50% од тоа што сум го купил одма му го давам сега
Дај пушти го во оглас па ќе видиме дали некој ќе ти се јави бидејки за секоја роба има купец.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
120
Поени од реакции
104
4.) ne placa servisiranje, odrzavanje i popravljanne automobila

Ме потсети на она зашто на алкохолот би пишувало дека цигарите убиваат? Хахах
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.589
Дали има вакво нешто или слично да се купи кај нас?
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.441
Поени од реакции
5.396
Член од
28 мај 2023
Мислења
120
Поени од реакции
104
Каде може да се купи lockring tool за шимано кај нас?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom