Оптичка илузија

Член од
26 октомври 2009
Мислења
273
Поени од реакции
33
По интернет има многу видеа кои создаваат оптичка илузија.Дали прво гледаш бои,после не гледаш,дали ти шета топка по тастатура....и слично!
Мене ми се многу забавни,па темава нека биде место каде ќе споделите некое вакво видео или слично!
Еве две од мене за почеток:

Видео хипноза
http://mesto.com.mk/video/W6G3D2NB15RA/Видео-хипноза

Најдобрата финта некогаш измислена.Видеово ви ветувам дека ќе ви стане едно од најомилените.Нема да ве хипнотизира,не се секирајте.Се што треба е само да ги следите упатствата...и ви ветувам нема да останете разочарани!


Магична слика
http://mesto.com.mk/video/28G9SU5W9R5K/Магична-слика

После ова видео ќе разберете дека не си ги познавате очите доволно.Играта е едноставна.Гледате во црната точка на екранот додека не се промени сликата.Кога ќе се случи тоа ќе можете да ја видите сликата во боја се додека гледате во црната точка.Ако го свртите погледот на друга дел од сликата таа ќе стане црно бела.Ефектот е поголем ако го гледате видеото на цел екран.Пријатна забава!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
310
Поени од реакции
79
По интернет има многу видеа кои создаваат оптичка илузија.Дали прво гледаш бои,после не гледаш,дали ти шета топка по тастатура....и слично!
Мене ми се многу забавни,па темава нека биде место каде ќе споделите некое вакво видео или слично!
Еве две од мене за почеток:

Видео хипноза
http://mesto.com.mk/video/W6G3D2NB15RA/Видео-хипноза

Најдобрата финта некогаш измислена.Видеово ви ветувам дека ќе ви стане едно од најомилените.Нема да ве хипнотизира,не се секирајте.Се што треба е само да ги следите упатствата...и ви ветувам нема да останете разочарани!


Магична слика
http://mesto.com.mk/video/28G9SU5W9R5K/Магична-слика

После ова видео ќе разберете дека не си ги познавате очите доволно.Играта е едноставна.Гледате во црната точка на екранот додека не се промени сликата.Кога ќе се случи тоа ќе можете да ја видите сликата во боја се додека гледате во црната точка.Ако го свртите погледот на друга дел од сликата таа ќе стане црно бела.Ефектот е поголем ако го гледате видеото на цел екран.Пријатна забава!
:vozbud: Закон!
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Претпоставувам дека се работи за видеа со тие плашилата што ти излегуваат баш кога си најдалдисан и те ѕверосуваат, така да не ризикувам. :wink:
 
I

Intex

Гостин
Од првото немаше ефект на мене .... не сум саглам, нели?
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
273
Поени од реакции
33
Претпоставувам дека се работи за видеа со тие плашилата што ти излегуваат баш кога си најдалдисан и те ѕверосуваат, така да не ризикувам. :wink:
Не е од тие...ти гарантирам...и мене ме фрустрираат тие видеа...ова не е такво нешто!

--- надополнето ---

Од првото немаше ефект на мене .... не сум саглам, нели?
Како бе немаше :) Пробај пак...верувај многу јак ефект има :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не е од тие...ти гарантирам...и мене ме фрустрираат тие видеа...ова не е такво нешто!

--- надополнето ---


Како бе немаше :) Пробај пак...верувај многу јак ефект има :)
Да да не е од тие видеа ..

Туку првото никако да ми успее и мене :) шо е штосот? неколку пати пробав ...

а второто ок е ..
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
273
Поени од реакции
33
Да да не е од тие видеа ..

Туку првото никако да ми успее и мене :) шо е штосот? неколку пати пробав ...

а второто ок е ..
Пушти го на цел екран видеото и гледај во точката во центарот,фокусирај се во неа само!Кога ќе заврши погледни во некој преднет...на пример тастатурата или нешто слично...чаша...што ја знам...што било....и ќе ти изгледа како топка да шета,се испапчува цел предмет.
Мене секој пат ми успева! Пробај кога ќе заврши видеото да гледаш во тастатурата,али фокусирај се на едно место...не шетај многу со погледот!
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
273
Поени од реакции
33
Нешто неправиш како што треба...и двете работат :wink:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
искрено во 1.15 не ми се ризикува баш.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Добро, не биле чудовишта. И на клипчето пишува....

Вака првата илузија ја знаев, сум ја гледал повеќе пати, и при едно такво гледање ми има испаднато едно чудовиште :ija:. И мислам дека од другите имало повеќе ефект.
А втората првпат ја гледам, и баш е интересна.
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Еј закон се и двете еј....
Пази ја ти оваа илузија...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom