Од какви програмери(back-end) имаат потреба нашите компании?

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од Have an ice day, 29 февруари 2016.

 1. StormRage

  StormRage Веома Опасна Фигура

  Член од:
  9 јануари 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  4.538
  there it goes, another java evangelist
   
 2. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.535
  Допаѓања:
  789
  батали Македонија. ;)
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chemical Angel

  Chemical Angel

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.893
  Допаѓања:
  3.902
  Може е lightweight, ама war-от најчесто е 100+ МВ (само Спринг, а со некој додатни работи може да дојде до 300МВ) и треба време за ре-деплој, додека со Јава ЕЕ war-oт е доста помал во големина да речеме 30+МВ (ако користиш додатни библиотеки) и деплојот е побрз. Голем дел од апп серверите доаѓаат со веќе дефинирана конфигурација и е многу полесно да почнеш.
  Во секој случај кога правиш аппликација ти требаат работи како трансакции, рест, entityManager, кај спринг тоа треба конфигурација, додека во Јава ЕЕ тоа работи по default.
  Пробај некоја проста апликација со Јава ЕЕ7 и ќе ја видиш разликата од спринг
   
  На Емкаа му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.327
  Допаѓања:
  9.327
  @Have an ice day
  Денес налетав на фејсбук на ова, бараат практиканти за јава, пробај види за што се работи.
   
  На Have an ice day му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  197
  Зошто бе уште некој користи Java ко е толку бавен ?
   
 6. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.535
  Допаѓања:
  789
  Затоа што немаше друга алтернатива.
   
 7. Chemical Angel

  Chemical Angel

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.893
  Допаѓања:
  3.902
  Јавата не е бавна од 2000 па наваму т.е откога го ставија JIT compiler-от. Само некои митови тешко умираат.
   
 8. Amaterasu

  Amaterasu 123123113

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  1.043
  Допаѓања:
  897
  А какви тестови си правел за да видиш дали е спора јавата ?
   
  На Не-го-знам и Chemical Angel им се допаѓа ова.
 9. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  197
  Ne se zanimavam mnogu so programiranje ama posledno ko gledav testoj beshe mnogu pobaven od c++

  Sent from my Redmi 2 using Tapatalk
   
 10. Chemical Angel

  Chemical Angel

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.893
  Допаѓања:
  3.902
  Или со други зборови, сакам да гледам како се натегате Ц++ или Јава.
   
  На Amaterasu му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Roberta231

  Roberta231

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Пхп или .нет е повеке просперитетно за во МК/Надвор?
   
 12. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  197
  PHP
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Roberta231

  Roberta231

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
 14. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  197
  Зависи што сакаш и каде сакаш да работиш. Ако сакаш поќе web земи и научи PHP ако не С#. Јас ќе ти речам земи и учи PHP заради што се се префлува на web. :)
   
 15. Amaterasu

  Amaterasu 123123113

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  1.043
  Допаѓања:
  897
  A c# ne se koristi za web development ?
   

Сподели преку: