Од каде потекнува грижата на совест?

Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ова ми е едно од поделикатните нешта. Знам дека ќе се најдат добри коментатори со издржани коментари, па би сакал да слушнам. Од каде е потеклото на „грижата на совеста“?

Мое мислење/согледување: општествено сме програмирани да поддржуваме одредена морална програма, па се‘ шо е вон неа е прогласено за грешно, недозволиво, неморално и од тоа треба да се „фаќа“ грижа на совеста од тоа (за да се држиме стално во програмата - послушни на системот) :)

Така некако :)

Пошто гледано општо, во некои општества/култури нештата од кои што ние имаме грижа на совеста, кај нив е прифатено како нешто нормално (на пример јадење кучиња во Кина, а кај нас тоа ќе се смета за тежок грев и нешто недозволиво, се гледа со гадење, или на пример општества во кои е нормално младо девојче да биде омажено за повозрасен човек)

Додека кај нас се смета за општествено прифатливо ако жената се шета во миниќ, додека на исток е сосем спротивно. Итн... да не набројувам.

Мислење? Постручно објаснување? Ајде психолози :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ова ми е едно од поделикатните нешта. Знам дека ќе се најдат добри коментатори со издржани коментари, па би сакал да слушнам. Од каде е потеклото на „грижата на совеста“?

Мое мислење/согледување: општествено сме програмирани да поддржуваме одредена морална програма, па се‘ шо е вон неа е прогласено за грешно, недозволиво, неморално и од тоа треба да се „фаќа“ грижа на совеста од тоа (за да се држиме стално во програмата - послушни на системот) :)

Така некако :)

Пошто гледано општо, во некои општества/култури нештата од кои што ние имаме грижа на совеста, кај нив е прифатено како нешто нормално (на пример јадење кучиња во Кина, а кај нас тоа ќе се смета за тежок грев и нешто недозволиво, се гледа со гадење, или на пример општества во кои е нормално младо девојче да биде омажено за повозрасен човек)

Додека кај нас се смета за општествено прифатливо ако жената се шета во миниќ, додека на исток е сосем спротивно. Итн... да не набројувам.

Мислење? Постручно објаснување? Ајде психолози :)
утнула си темата
шо има врска некои норми на понашање и обичаи со грижа на совест??
Грижа на совест е ако направиш нешто за шо после ќе те вознемирува совеста, секако дека во Авганистан или Исламската држава жена која ќе прошета со мини по улици ќе се кае чекајќи да ја каменуваат или и ја сечат главата али то не е грижа на совест. Гррижа на совест е нешто друго а не кршење на некои обичаи, грижа на совест е пример си можел да ја клецнеш секси комшивката сите знаци и пораки биле тука си имал време и место и прилика а не си ја онадил, грижа на совест е кога ќе вратиш најден смартфон или новќаник со 50 евра и 4000 денари внатре, грижа на совест е шо си имал прилика а не си му плукнал на шефот во кафето или не си го секнал носот во неговиот сендвич....
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
утнула си темата
шо има врска некои норми на понашање и обичаи со грижа на совест??
Грижа на совест е ако направиш нешто за шо после ќе те вознемирува совеста, секако дека во Авганистан или Исламската држава жена која ќе прошета со мини по улици ќе се кае чекајќи да ја каменуваат или и ја сечат главата али то не е грижа на совест. Гррижа на совест е нешто друго а не кршење на некои обичаи, грижа на совест е пример си можел да ја клецнеш секси комшивката сите знаци и пораки биле тука си имал време и место и прилика а не си ја онадил, грижа на совест е кога ќе вратиш најден смартфон или новќаник со 50 евра и 4000 денари внатре, грижа на совест е шо си имал прилика а не си му плукнал на шефот во кафето или не си го секнал носот во неговиот сендвич....
Значи според тебе грижа на совеста е нешто шо сум пропуштил во животот и сега се каам, така? За мене грижа на совеста а и за повеќето, е кога се чувствува вина за некое сторено дело за кое потаму сме размислиле дека не требало и не морало да го сториме ама ете се десило. Наравоучение од таквите постапки е: 3 пати мери, еднаш сечи :) Тоа за мене е грижа на совеста :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Значи според тебе грижа на совеста е нешто шо сум пропуштил во животот и сега се каам, така? За мене грижа на совеста а и за повеќето, е кога се чувствува вина за некое сторено дело за кое потаму сме размислиле дека не требало и не морало да го сториме ама ете се десило. Наравоучение од таквите постапки е: 3 пати мери, еднаш сечи :) Тоа за мене е грижа на совеста :)
тоа е веќе предомислување, во моментот кога си сторил нешто - тоа ти било исправно, паметно, потребно, па после година две десет си рекол Е сега би направил поинаку да можам пак. Си се предомислил. Но ако нешто си можел и сакал да го направиш а не си ради страв или друго - после ќе те јади совеста оти не си направил.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
тоа е веќе предомислување, во моментот кога си сторил нешто - тоа ти било исправно, паметно, потребно, па после година две десет си рекол Е сега би направил поинаку да можам пак. Си се предомислил. Но ако нешто си можел и сакал да го направиш а не си ради страв или друго - после ќе те јади совеста оти не си направил.
Хехехе ок , а фала шо образложи, тоа значи дека тоа шо го сметам како грижа на совеста, не е тоа. Од тој аспект, сум праел се шо може да ми текне :D Шо значи дека треба да бидам среќен шо не сум одложувал и потиснувал некои нешта и дека се е во ред :) Ти се важи одговорот ;)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Пошто има тема за грижа на совест кој зошто/како чувствува грижа на совест - го променив насловот на твојава тема.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Грижата на совест би требало да ја чувствуваме ако сме предизвикале чувство за вина или срам.
Но прагот на тие чувства денес е многу релативен и менлив
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Иако воведот е малку утнат, мешање грижа на совест со прекржување културни норми, сепак, тие се блиску поврзани.

Грижата на совест ја чувствуваме кога ќе направиме нешто спротивно од нормите на општеството. За разлика од @Let 3 , за мене токму спротивното е грижа на совест: Ако ја клецнеш комшивката, а имаш девојка, ако украдеш новчаник и после се сетиш дека некому си наштетил итн.

Она што ни покажува дека грижата на совест различно се чувствува во различни култури, е доказ дека таа се базира на нормите.

Пример, една традиционална Македонка, ќе почувствува ОГРОМНА грижа на совест, легне ли со друг маж, па дури и направи ли муабет. Од друга страна, една Американка од Менхетн, мува нема да ја полази и ќе и се чуди на оваа нашава што толку се потресува.

Затоа спред мене, се многу поврзани нормите, културата и грижата на совест.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Samo psihopatite nemaaat voopsto griza na sovest!Taka da dobro e da se ima griza na sovest ama vo umereni kolicini.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Темава НЕ Е за што вие лично чувствувате грижа на совест. За тоа имате тема тука.


Да го упростам прашањето, зошто човекот, еволуциски гледано, има развиено грижа на совест?
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Совеста ми е чиста зашто ништо лошо не сум му сторил на ниедно човечко суштество. Јас знам дека е тоа вистина. Доколку е човекот способен да си каже на самиот себе „Никому ништо лошо не сум му сторил“, тој е најсреќното лице на Земјата.
Парамаханса Јогананда

-најреално објаснување бар од тоа шо го прочитав на друго место ;)
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Совеста ми е чиста зашто ништо лошо не сум му сторил на ниедно човечко суштество. Јас знам дека е тоа вистина. Доколку е човекот способен да си каже на самиот себе „Никому ништо лошо не сум му сторил“, тој е најсреќното лице на Земјата.
Парамаханса Јогананда

-најреално објаснување бар од тоа шо го прочитав на друго место ;)
Ама да кажеш "Никому ништо лошо не сум му сторил" исто зависи од тоа колку ти чувствуваш вина и колку си свесен дали некому си му сторил нешто лошо или не. Психопатот исто така мисли дека никому ништо лошо не му сторил поради неможноста да сочуствува со болката на другиот.

Не се одредува по опшествени норми туку e предодредена, поконкретно делот од мозокот амигдала наменет за регенерирање емоции и контролирање на грижата на совест може да се забележи колку е во функција преку brain scan, на пр кај психопатите е во комплетнa дисфункција.
Не можеш да го промениш нивото на грижа на совест или ја имаш или ја немаш или во нијанси е кај некого повеќе или помалку изразена, тоа со опшествените норми игра улога да го избегнеш чувтството на вина во смисла кои морални норми се предодредени конкретно за едно опшество но тоа не го менува фактот колку ти е изразено чувството за грижа на совест. Тие основни морални вредности што се општо прифатени за сите, да повредиш некого физички или емоционално се тие, ако чувствуваш вина и каење после некое такво искуство можеш да знаеш дали грижата на совест е изразена кај една личност.
(А тоа колку е "подобро" да имаш грижа на совест во пракса значи дека ако си материјалист во корист ти е да немаш грижа на совест затоа што процентуално бизнис корпорациските психопати многу полесно можат да стигнат до врвот со измами и лесно да прејдат преку емоциите на останатите,тоа не важи за спиритуалистите кои се стремат кон повисоки нивоа на емоционални вредности.
Зависи од индивидуалната цел на една личност, според моралните норми целта не ги оправдува средствата но еден психопат не размислува за болката што може да ја предизвика туку размислува како да ја постигне целта за негово лично задоволство.)
 

o12

Член од
11 јануари 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
ako moze da se razjasni so e voopshto zborot Griza a shto e sovest togash bi mozelo da se diskutira na ovaa tema... poso mnogu lugje nemaat poima za zborovite so gi upotrebuvaat.
na primer ke kazat "moralno beshe da ja parkiram kolata vamu ili tamu"
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Тоа е дар да можеме да твориме преку она што е креативно односно добро и доаѓа директно од Господ за да не правиме зло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom