Одржување на веб портал?

  • Креатор на темата Kiko
  • Време на започнување
K

Kiko

Гостин
Me interesira kolku cini izrabotka i odrzuvane na web portal.
Kako i koi resenija moze da mi gi ponudite(izrabotka vo .net, php , java .....i hosting).
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Изработка на веб портал, и одржување сигурно ќе те чини од 1000 евра нагоре (зависи колку додатоци сакаш да има), плус хост(можеш да почнеш од поевтините, па ако накачиш посетители ќе ти треба посветен (dedicated) кои се доста скапи во Македонија (сигурно над 300-400 евра месечно). Изработката е врзана со хостот (ако одиш на линукс сервер ќе бараш да ти го изработат во php а пак мајкрософт во .NET) Кажи што точно бараш, па ќе направиме една груба пресметка колку би те чинело
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
прашањево го поставив на Споредба на македонски хостинг услуги (верзија 0.4)
но бидејќи никој не ми одговара таму еве овде ќе прашам

ме интересира да ми кажете каков хостинг е потребен за веб портал од типов на кајгана(без форум), и кој хостинг би бил најдобар,македонски или странски,и колку би чинел
ви благодарам однапред

дали има некој што би ми одговорил?
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
прашањево го поставив на Споредба на македонски хостинг услуги (верзија 0.4)
но бидејќи никој не ми одговара таму еве овде ќе прашам

ме интересира да ми кажете каков хостинг е потребен за веб портал од типов на кајгана(без форум), и кој хостинг би бил најдобар,македонски или странски,и колку би чинел
ви благодарам однапред

дали има некој што би ми одговорил?
Иди кај дечково има се. Овде
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
za hosting ne e problem da najdam ima poveke koi nudat,jas prasuvam kakov hosting e potreben za odrzuvanje na portal:D
епа затоа ти го дадов, иди на него па на контакт и прашај го се што те интересира. ;)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ok ali mislev nekoj na forumov da mi kaze na primer sopstvenicive na kajganava ama ok fala ke go prasam:D
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Вака Јован,

За почеток, додека не набилдаш посетеност нема потреба да плаќаш моќен и скап хостинг. Направи го порталот, стартувај, а потоа самиот ќе си покаже дали ќе имаш потреба од помоќен хостинг (дај боже да ти треба). Така беше и со Кајгана, стартувавме со обичен пакет, а понатаму се ширевме. Моментално, Кајгана како целина е хостирана на 3 различни сервери (1 за порталот, 1 за даунлоуд и еден за форумот).
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Вака Јован,

За почеток, додека не набилдаш посетеност нема потреба да плаќаш моќен и скап хостинг. Направи го порталот, стартувај, а потоа самиот ќе си покаже дали ќе имаш потреба од помоќен хостинг (дај боже да ти треба). Така беше и со Кајгана, стартувавме со обичен пакет, а понатаму се ширевме. Моментално, Кајгана како целина е хостирана на 3 различни сервери (1 за порталот, 1 за даунлоуд и еден за форумот).
ОК фала мистичен фала и на сите останати кои се заинтересираа да помогнат
ќе направиме нешто со понудиве кои ми ги пративте на пп:salut:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ОК фала мистичен фала и на сите останати кои се заинтересираа да помогнат
ќе направиме нешто со понудиве кои ми ги пративте на пп:salut:
За почеток, обрати му се на Принц за хостинг, мислам дека ќе ти среди добро пакетче. Поздрав и ти посакувам успех.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
мистичен,ме интересира ако би можел да ми кажеш колку тежи кајгана(без форумов)и колку сообраќај прави,и ако ти текнува колку било тоа кога почнавте
фала многу
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
dosega dobiv edna ponuda na makedonska hosting kompanija,i cenata mi se vide mn visoka vo sporedba so na primer ova itoa nekoi si 200 i nesto pati povisoka i toa za pomal hosting paket taka da mene vo prv plan mi e cenata a za toa razlikata pomegu makedonskite i stranskite hosting kompanii kako sto gledam e mnogu golema a najverojatno stranskite hosting kompanii nudat i podobar servis
 
K

Kiko

Гостин
Можете ли да ми помогнете во составување на понуда за исработка на ваб портал, јас отприлика знам како треба да изгледа но сепак сакам да изгледа професионално. Значи што се треба да вклучува покрај цената начинот на изработка, нормално корисниците се лаици ама за да набилдаш цена потребно е да се покажеш во најдобро светло
Ве молам Итно!
Ама стварно итно!
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
195
Поени од реакции
0
Можете ли да ми помогнете во составување на понуда за исработка на ваб портал, јас отприлика знам како треба да изгледа но сепак сакам да изгледа професионално. Значи што се треба да вклучува покрај цената начинот на изработка, нормално корисниците се лаици ама за да набилдаш цена потребно е да се покажеш во најдобро светло
Ве молам Итно!
Ама стварно итно!

A што кар ке имаш ти ??? Или онака само , ке те изгорат со цени првин , па размисли си убаво ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom