Одгледување лешници и јагоди на отворено

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Океј, моја грешка. Можеби не сум информиран, па ако може да ми ја посочиш разликата помеѓу органски и обично? Кога ГМО го ставивме на страна веќе.
Органското производство бара многу строго почитување на правилници,оддалеченост од населено место,испитување на почва која мора да е скроз чиста,на вода,на воздух,па користење на само некој дозволени супстанции,па ако не дај боже дојде до болест некоја многу тешко се решава(син камен и коприви изгледа беше) и многу многу други работи......
Не сакав да те нападнам,извини ако така изгледаше :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Органското производство бара многу строго почитување на правилници,оддалеченост од населено место,испитување на почва која мора да е скроз чиста,на вода,на воздух,па користење на само некој дозволени супстанции,па ако не дај боже дојде до болест некоја многу тешко се решава(син камен и коприви изгледа беше) и многу многу други работи......
Не сакав да те нападнам,извини ако така изгледаше :)
Не, во ред е. Кога можам - читам и се информирам, некогаш и не е доволно, па ете од друг ќе научам нешто или ќе ме поправи. Еве, јас мислев дека индустријата има само два дела - ГМО и органска. Под органски мислев дека се работи за семиња и плодови кои не подлегнале на вештачка генетска модификација. Не знаев и дека има нешто .. измеѓу? Ако можам така да го наречам. А од каде го знаеш сето ова? Се занимаваш со одгледување на нешто или?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Не, во ред е. Кога можам - читам и се информирам, некогаш и не е доволно, па ете од друг ќе научам нешто или ќе ме поправи. Еве, јас мислев дека индустријата има само два дела - ГМО и органска. Под органски мислев дека се работи за семиња и плодови кои не подлегнале на вештачка генетска модификација. Не знаев и дека има нешто .. измеѓу? Ако можам така да го наречам. А од каде го знаеш сето ова? Се занимаваш со одгледување на нешто или?
Па живеам во земјоделски крај,ме интересираат такви ствари,а и во средно за натпревар во органско производство земав 10.000 :D
Инаку,терминот ГМО е многу широк термин,имаш баш чепкање во генетскиот код на растението па правење чуда,а имаш и само обични хибриди(производ од две различни сорти,на пример Ајдаред јаболко и Златен делишес јаболко) :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Па живеам во земјоделски крај,ме интересираат такви ствари,а и во средно за натпревар во органско производство земав 10.000 :D
Инаку,терминот ГМО е многу широк термин,имаш баш чепкање во генетскиот код на растението па правење чуда,а имаш и само обични хибриди(производ од две различни сорти,на пример Ајдаред јаболко и Златен делишес јаболко) :)
Добро, до толку знам - Мислев баш чепкање во генетски код, не спојување на два вида, затоа реков вештачки :D, спојката на два вида ми доаѓа како природен начин на модификација). Инаку браво за ова другово. Бидејќи повеќе знаеш од мене, ќе те потпрашам еден ден некои работи затоа што планирам да се подзанимавам со одгледување понатаму, имам имот на друг крај од земјава што сакам за тоа да го искористам.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Или да си направиш електрична ограда против полжави. Ништо спектакуларно, еден акомулатор од 12 волти( нема врска колкав, можи и од моторче) и две метални жици кои ке ги монтираш паралелно една со друг на пола или еден сантим и малце поткренати за да не прават спој со оградата или каде и да ги наместиш. Доволно е и неколку мм колку да не допираат на ништо и нормално една со друга. Едната жица ке ја врзиш за плусот на акомулаторот, другата за минусот и толку. Пошто теоретски не би требало да троши струја ако нема спој, акомулаторот би требало да ти трае доста долго време пред да го наполниш пак. Бидејќи се работи за 12 волти не е опасно по живот за ништо и за никој. На видеото редно има ставено и сијалица што и не е лоша идеја доколку нешто прави спој па таа ке служи како индикатор а и како заштита на акомулаторот од краток спој.
По практично ти е каналче да ископаш од ова :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Ги насадивте, ги одгледавте јагодиве, пласман најдовте и уште полжавиве да ги решите таман е, ако соберете некое кило дајте да испржиме како мезе со пивце и винце се одлични :)

Со малини не сум сигурен колку ти е паметно, ние во овоштарникот додека беше помал садевме лук, кромид, домати, пипер, грав, јагоди на еден дел, спанаќ на пролет, зелки, но како што раширија крошните од дрвјата од сенката не бива ништо под него.
Така да и да садиш било што, планирај го само првите 5 години, после тоа и да насадиш родот и квалитетот ќе биде послаб поради сенката од лешниците, единствено нешто што е есен-зима-пролет колку да искористиш период (марули, лук, кромид, спанаќ и евентуално јагодите, но само по средината меѓу редовите каде што нема да има многу сенка.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
12
Поени од реакции
3
Ги насадивте, ги одгледавте јагодиве, пласман најдовте и уште полжавиве да ги решите таман е, ако соберете некое кило дајте да испржиме како мезе со пивце и винце се одлични :)

Со малини не сум сигурен колку ти е паметно, ние во овоштарникот додека беше помал садевме лук, кромид, домати, пипер, грав, јагоди на еден дел, спанаќ на пролет, зелки, но како што раширија крошните од дрвјата од сенката не бива ништо под него.
Така да и да садиш било што, планирај го само првите 5 години, после тоа и да насадиш родот и квалитетот ќе биде послаб поради сенката од лешниците, единствено нешто што е есен-зима-пролет колку да искористиш период (марули, лук, кромид, спанаќ и евентуално јагодите, но само по средината меѓу редовите каде што нема да има многу сенка.
баш заради таа сенка,единствено што може да се одгледува е шумската јагода,а има и посигурен пласман за неа и поскапа е, но затоа и малку е потешка за одгледување,не е многу отпорна и бара да се сади исклучиво над 300мнв, над 500 метри било идеално.а и дава само 3 години род,1 година до 300гр,2 година до 600гр,3 година паѓа на 300гр,има голема разлика од обичната, она дава доста род,но кога ќе се израчуна цената на 1кило, на крај му доаѓа исто со заработка,предност има шумската поради сенката и полесно да дојдеш до пласман. прочитав и листот го користат за чај бил многу здрав,а и самата јагода се смета како билка,а и видов еден наш одгледувач на шумска јагода прави слатко,за 1 кг цената му беше 400 ден.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
баш заради таа сенка,единствено што може да се одгледува е шумската јагода,а има и посигурен пласман за неа и поскапа е, но затоа и малку е потешка за одгледување,не е многу отпорна и бара да се сади исклучиво над 300мнв, над 500 метри било идеално.а и дава само 3 години род,1 година до 300гр,2 година до 600гр,3 година паѓа на 300гр,има голема разлика од обичната, она дава доста род,но кога ќе се израчуна цената на 1кило, на крај му доаѓа исто со заработка,предност има шумската поради сенката и полесно да дојдеш до пласман. прочитав и листот го користат за чај бил многу здрав,а и самата јагода се смета како билка,а и видов еден наш одгледувач на шумска јагода прави слатко,за 1 кг цената му беше 400 ден.
А колку пари се садниците или евентуално семе?

Дали има пласман за неа и со кого се прават договорите за откуп?

Цената е супер, но дали има пласман за таа цена, имам пријател што произведува органско козјо сирење, цената му е 600 денари, ама слабо пласман и на крај го даде по упола цена како стандардното сирење, види и со ова, дали имаш пласман е клучната работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom